موزه باستان شناسی استانبول   Istanbul Archaeological Museums

موزه باستان شناسی استانبول یکی از جاذبه های توریستی استانبول می باشد که به زبان لاتین Istanbul Archaeological Museums و به زبان ترکی Arkeoloji Muzesi Istanbul Kizi نامبرده می شود. این موزه با چشم انداز های زیبا احاطه شده و بازدیدکنندگان را به تماشای این مکان زیبا و تاریخی تشویق می کند. این موزه تاریخی با شکوه در منطقه فاتح استانبول قرار گرفته است که از معروف ترین و با شکوه ترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد.

همانطور که می دانید استانبول شهر دو قاره ای محسوب می شود و تنگه بسفر استانبول این دو قاره را از هم جدا کرده است. استانبول بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه محسوب می شود. استانبول در واقع مربوط به دوران پادشاهی امپراطوری روم و عثمانی می باشد و آثار برجسته و تاریخی از آن دوران در استانبول به یادگار مانده است. این موزه یکی از این یادگاری های به جامانده می باشد.

این مجموعه به عنوان موزه ای با آثار باستانی و جزو جاذبه های توریستی ترکیه می باشد که بازدیدکنندگان بسیاری را ترغیب به دیدن این مکان کرده است. همچنین در این سایت می توانید در مورد هتل های استانبول و هتل های ترکیه اطلاعات مفید و کاملی را کسب کنید. در قسمت تور استانبول ، قیمت ها را ببینید و در قسمت جاذبه های گردشگری، درباره مکان های تفریحی این شهر اطلاعات خوبی به دست آورید. مسافرانی که تمام نقاط استانبول را به خوبی می شناسند حتما از این منطقه دیدن کرده اند.

Istanbul Archaeological Museums
نمای موزه باستان شناسی استانبول Istanbul Archaeological Museums

تاریخچه

موزه باستان شناسی استانبول یا همان Istanbul Archaeological Museums از سه موزه ی دیگر تشکیل شده است. این موزه ها شامل موزه اصلی باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه هنرهای اسلامی و ترکی می باشد. این موزه در سال 1891 به دستور عثمان حمدی بیگ تاسیس شد. یک فرمان امپریالیستی برای حمایت از کالاهای فرهنگی در امپراطوری عثمانی به اجرا درآمد.

طبق این فرمان امپریالیستی بسیاری از فرمانداران استان ها، آثار باستانی را به پایتخت ارسال می کردند. از این رو می توان گفت با گذشت زمان این موزه به مجموعه باستانی بی نظیر تبدیل شد. همچنین این موزه پس از صدمین سالگرد خود در سال 1991، مبلغی از اروپا برای نوسازی سالن های طبقه زیرین دریافت کرد. ساخت بنای اصلی در سال 1881 آغاز شد و در سال 1908 مورد بازسازی قرار گرفت.

این موزه یکی از بناهای برجسته است که به سبک نئوکلاسیک در استانبول ساخته شد. در ادامه می توانیم بگوییم که تور ترکیه با داشتن جاذبه های گردشگری بسیار، اوقات خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. جاذبه های گردشگری استانبول بیانگر قدمت و شکوه این شهر می باشد.

در ادامه

موزه شرق باستان توسط عثمان حمدی بیگ در سال 1883 به عنوان یک مدرسه هنرهای زیبا راه اندازی شد. سپس در سال 1935 به موزه تبدیل شد. درب این موزه در سال 1963 به روی بازدیدکنندگان بسته شد. پس از کارهای مرمت سازی در فضای داخلی در سال 1974 شروع به کار کرد. موزه کیوسک در سال 1472 توسط سلطان محمد دوم ساخته شد.

این بنا یکی از قدیمی ترین سازه های استانبول با معماری عثمانی است که در باغ های بیرونی کاخ توپکاپی قرار داشت. از سال 1875 تا 1891 قبل از آنکه این مجموعه به ساختمان جدیدی منتقل شود به عنوان موزه امپریال مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1953 به عنوان موزه هنرهای ترکی و اسلامی افتتاح شد و بعدا در موزه باستان شناسی استانبولArkeoloji Muzesi Istanbul Kizi ) گنجانده شد.

موزه کیوسک همانند یک غرفه است که در داخل دیوارهای بیرونی کاخ توپکاپی قرار داشت. از سال 1472 قدمت آن بر روی کتیبه ای از جنس کاشی بر سر در ورودی اصلی درج شده است. در بیرونی ترین قست موزه کیوسک، گلخانه ای قرار دارد. در ادامه شما می توانید اطلاعات لازم درباره تور استانبول به دست آورید. همچنین می توانید در قسمت جاذبه های گردشگری، اطلاعات خوبی از دیگر دیدنی های استانبول کسب کنید.

موزه هنر های ترکی و اسلامی (موزه کیوسک)

موزه کیوسک نیز در موزه باستان شناسی استانبول ( Istanbul Archaeological Museums ) گنجانده شده است. و امروزه به آن موزه هنر های ترکی و اسلامی گفته می شود؛ دارای نمونه های زیادی از کاشی و سفال های دوره سلجوقی می باشد. این بنا دارای نقشه ای مربوط به دوره یونانی است و دو طبقه دارد.

آجر های لعاب دار موجود در طبقات نمایانگر آثار آسیای میانه می باشد. طرح مربعی آجرها، چهار گوشه دنیا را نشان می دهد و از نظر معماری نمایانگر اقتدار جهانی و حاکمیت سلطان می باشد.آجرهای سنگی و ستون های چند ضلعی از نمونه کارهای ایرانی می باشد. در طبقه فوقانی تراس بزرگی وجود دارد. موزه کیوسک در قرن 18 مورد بازسازی قرار گرفت.

کاشی های آبی و سفید روی دیوارها در شش گوشه به شکل مثلث قرار گرفته اند. برخی از آن ها دارای نقش و نگاری از گل، برگ، ابر و یا اشکال متنوع دیگر می باشد. گچ کاری هایی به روش ایرانی بر روی دیوارها انجام گرفته است. شما می توانید با استفاده از اطلاعات موجود درباره تور ترکیه با مناطق مختلف آن آشنا شوید.

موزه باستان شناسی استانبول
مقبره سنگی اسکندر موزه باستان شناسی استانبول Istanbul Archaeological Museums

توضیحات

موزه باستان شناسی استانبول ( Arkeoloji Muzesi Istanbul Kizi ) که از جاذبه های توریستی ترکیه محسوب می شود دارای آثار باستانی با قدمت بالا می باشد. این موزه را الکساندر والری معماری کرده است. همچنین می توان گفت که این موزه یکی از بناهای برجسته جهانی می باشد که دارای سبک نئوکلاسیک می باشد. در این موزه باستانی بیش از یک میلیون عتیقه با ارزش وجود دارد. این عتیقه های باارزش هر کدام تاریخ و تمدن دوره های مختلف را به نمایش می کشد.

این موزه به دلیل جلوگیری از انتقال اموال با ارزش ترکیه به اروپا و حفظ این آثار ارزشمند ساخته شد. در قسمت اروپایی استانبول، موزه شرق باستان قرار دارد. این موزه در کنار کاخ توپکاپی استانبول در محله سلطان احمد قرار دارد. همچنین موزه شرق باستان دارای حیاط و باغ دل انگیزی می باشد. در این موزه آثاری از قبل از اسلام مربوط به مصر و عراق قرار دارد. موزه شرق باستان دارای بخش مربوط به کاشی کاری مقبره می باشد. این موزه شامل یک مجموعه مهم از آثار باستانی قبل از تاریخ، رم، بیزانس و یونان است. آثار موجود در این موزه از کاخ توپکاپی انتقال یافته است.

در طبقه اول موزه باستان شناسی استانبول ، تابوت شاه صیدا، تابوت اسکندر و تابوت زنان عزادار با ظرافت کاری های شگفت انگیز قابل مشاهده می باشد. این موزه دارای کتیبه های کنده کاری شده با خطوط میخی می باشد. در این موزه شما با عهدنامه های بسیار قدیمی آشنا می شوید. مجسمه های اساطیر یونانی نیز در این مکان قابل رویت می باشد. این موزه باستانی دارای 75 هزار نوشته میخی می باشد. این نوشته های میخی مربوط به تمدن های سومریان، آناتولی، آشوریان، مصر، سلجوقی، غزنوی، بابلیان و … می باشد.

موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول Istanbul Archaeological Museums

نکات برجسته

عمارت کاشی کاری شده در این مکان قرار دارد که یکی از قدیمی ترین ساختمان های مربوط به دوران عثمانی می باشد. این بنا در سال 1472 ساخته شده است که معماری آن تحت تاثیر هنر فارسی قرار دارد. این عمارت کاشی کاری شده در واقع مکانی مجلل برای سلطان محمد فاتح بود تا او بتواند در آن جا بازی ها و مسابقات ورزشی را ببیند. کارهای سرامیکی و تزئینات سفالی مربوط به قرن 12 تا 19 هنوز سالم مانده اند.

در میان آثار باستانی ارزشمندی که در این موزه قرار دارد؛ تابوت هایی وجود دارد که عثمان حمدی بیگ با حفاری در صیدون (جنوب لبنان) به دست آورده بود. می توان به تابوت الکساندر با تصویری پیچیده از نبرد سپاه مقدونی در برابر ایرانیان اشاره کرد. شما می توانید بعد از بازدید از موزه به سمت پارک گلهان بروید و از فضای سبز آرامش بخش، گل های لاله و سایه درختان لذت ببرید.

معماری عثمانی

معماری عثمانی در سده های سیزدهم و پانزدهم پدید آمده است. معماری امپراطوری عثمانی تحت تاثیر معماری اولیه سلجوقی، معماری بیزانس، ایرانی و روایات اسلامی پس از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها قرار گرفته است. تقریبا 400 سال است که از آثار باستانی معماری بیزانس مانند مسجد ایا صوفیه استانبول به عنوان الگوی بسیاری از مساجد استفاده می شود.

به طور کلی، معماری عثمانی (امپراطوری روم شرقی) بر گرفته از معماری هایی با سنت ایرانی و سایر مناطق خاورمیانه می باشد. از آن پس، عثمانی ها به بالاترین سطح معماری در سرزمین های خود دست یافتند. آن ها از تکنیک های مخصوصی از جمله فضای داخلی وسیع، گنبد های عظیم و سایه و رنگ مناسب استفاده می کردند.

معماری مذهبی اسلامی که تا آن زمان از ساختمان های ساده و تزئینات مختصر ساخته شده بود، توسط عثمانی ها مورد تغییرو تحول قرار گرفت. این تغییر ها شامل اضافه کردن ستون و گنبد می باشد. این بنا ها که دارای محفظه ای تیره و تاریک بودند؛ به بنایی پوشیده از نقره و ظرافت کاری های زیبا تبدیل شده اند.

بیشتر بدانید

با توجه به موزه باستان شناسی استانبول که توسط عثمانی ها ساخته شده است می توانیم به شکل گیری این امپراطوری هم بپردازیم. سال های 1299 تا 1453 دوره نخستین تشکیل امپراطوری عثمانی را نشان می دهد. زمانی که هنر عثمانی در جست و جوی ایده های جدید بود؛ در این دوره شاهد پایه گذاری سه مسجد هستیم. مساجد مرتفع، تک گنبدی و زاویه دار از این قبیل مساجد هستند که توسط عثمانی ها ساخته شد.

مسجد حاجی ازبک در سال 1333، اولین مسجد تک گنبدی بود که توسط امپراطور عثمانی ساخته شد. این مسجد مناره ای ندارد. سبک معماری گنبدی به دوره بورسا بر می گردد. مسجد مقدس در بورسا اولین مسجد سلجوقی بود که به یک گنبد تبدیل شد. برخی از ساختمان های ساخته شده در استانبول مربوط به دوران بورسا نیز می شود.

از جمله این موارد می توانیم به مسجد فاتح اشاره کنیم. عثمانی ها معمولا به مساجدی که می ساختند آشپزخانه، مدارس، بیمارستان و مقبره اضافه می کردند. دوره کلاسیک معماری عثمانی تا حد زیادی از رویکردهای گذشته الهام گرفته بود. در این دوره، معماری عثمانی، وحدت و هماهنگی جدیدی را در بخش های مختلف ایجاد کرد.

در دوره کلاسیک، معماری مساجد تغییر کرده و به این مساجد حیاط های داخلی و بیرونی اضافه شد. معمار سینان دوره جدیدی را در معماری جهان آغاز کرد. او 334 ساختمان در شهر های مختلف ایجاد کرد. دو مین اثر مهم وی مسجد سلیمانیه استانبول بود. نمونه هایی از معماری عثمانی در دوره کلاسیک، گذشته از ترکیه، در بالکان، مجارستان، مصر، تونس و الجزایر دیده می شود.

موزه باستان شناسی استانبول
تصاویر موزه باستان شناسی استانبول Arkeoloji Muzesi Istanbul Kizi
منطقه فاتح استانبول

همانطور که می دانیم موزه باستان شناسی استانبول در منطقه فاتح قرار دارد. منطقه فاتح ، از لحاظ تاریخی، بعنوان پایتخت و شهرداری استانبول شناخته می شود. این منطقه میزبان کلیه مسئولین استانی، از جمله دفتر فرمانداری، دفتر مرکزی پلیس، شهرداری و اداره امور مالیاتی می باشد. فاتح از سمت شمال با خلیج شاخ طلایی استانبول هم مرز است و از سمت شرق در مسیر تنگه بسفر استانبول قرار دارد.

نام فاتح از امپراطور عثمانی سلطان محمد فاتح گرفته شده است. مسجد فاتح که توسط سلطان محمد دوم ساخته شد در این منطقه قرار دارد. منطقه فاتح در اوایل دوره عثمانی به پر جمعیت ترین منطقه شهر تبدیل شد. و در قرن شانزدهم میلادی مساجد و بازار های بیشتری در این منطقه ساخته شد. از قرن 18 به بعد، منطقه فاتح تبدیل به منطقه ای مسکونی شد. محله فنر در فاتح، محله ای است که یونانی ها در آن سکونت دارند.

امروزه تعداد کمی از ساختمان های چوبی در فاتح باقی مانده است. خیابان های این منطقه تا سال 1960 با ساختمان های چوبی پوشیده شده بود. منطقه بالات در فاتح، هنوز هم یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین مناطق استانبول محسوب می شود. در حال حاضر منطقه فاتح جزو آثاری است که در یونسکو به ثبت رسیده است. همچنین در این منطقه می توانید در کنار مسجد بایزید از کتاب فروشی دیدن کنید و کتاب مورد علاقه خود را بخرید.

و آخرین اطلاعات

آدرس موزه باستان شناسی استانبول : ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، خیابان کانکوتاران.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی استانبول و رزرو خدمات گردشگری ، رزرو تورهای استانبول ، بلیط استانبول ، تورهای ترکیه و سایر تورهای خارجی ، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس حاصل فرمائید.

Istanbul Archaeological Museums
Istanbul Archaeological Museums
Istanbul Archaeological Museums
Istanbul Archaeological Museums
Istanbul Archaeological Museums
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول
Istanbul Archaeological Museums

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
اطلاعات کامل هتل دبلیو استانبول
نوشتهٔ بعدی
گروه هتلداری نیهال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید