ویزای شینگن

در این صفحه مطالبی مرتبط با ویزای شینگن یا به اصطلاح ویزای اروپا آمده است. ضمنا شما می توانید در مورد مدارک ویزای شینگن ، که مدارک لازم برای صدور آن است و در مورد انواع ویزای شینگن که بسته به نوع سفر و مدت اقامت شما متفاوت است اطلاعات مفیدی را به دست آورید. و همچنین در مورد قیمت ویزای شینگن که هزینه ای است که برای دریافت آن می پردازید توضیح خواهم داد. شما با مطالعۀ این صفحه اطلاعات کاملی را مشاهده خواهید کرد تا در ابتدا دید کلی نسبت به این ویزا و کشورهایی که آنرا صادر می کنند بدست آورید و سپس با دید باز برای دریافت ویزای شنگن اقدام کنید.

در صفحات مرتبط با این صفحه نیز اطلاعاتی وجود دارد که می توانید با سر زدن به آن صفحات از مطالب آنها استفاده کنید. به عنوان مثال در صفحۀ ویزاها اطلاعات و مشخصات ویزا برای بسیاری از کشورها که مسافران ایرانی به آنها سفر می کنند قرار داده شده است. و یا در صفحۀ تورهای اروپا اطلاعاتی در مورد سفر به این قاره و تورهای آنرا مشاهده خواهید کرد و قیمت های پکیج های تور اروپا قابل مشاهده است. ما سعی کرده ایم در این صفحه و در صفحات مختلف این سایت اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم تا بتوانید تمام مراحل کسب اطلاعات، انتخاب مقصد، خرید تور و اخذ ویزاهای مختلف و البته دریافت ویزای شنگن را به صورت کامل و به درستی بدانید و اگر مایل به اخذ ویزای هر کشوری بودید، با اطلاعات کامل وارد پروسۀ دریافت آن شوید.

ضمن اینکه اگر سوالی داشتید یا نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می توانید با همکاران و کارشناسان ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی تماس بگیرید و یا فرم مشاوره را پر کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و راهنما و پاسخگوی سوالات شما باشیم.

فرم مشاوره و تماس
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
قیمت ویزای شینگن
ویزا شنگن

ویزای شینگن

در این قسمت از این صفحه، می خواهم هر آنچه که در مورد انواع ویزای شینگن ، مدارک ویزای شینگن و قیمت ویزای شینگن ، لازم است بدانید را بیان کنم. این اطلاعات به همراه قیمتها را به این دلیل شرح خواهم داد، که بدانید با توجه به نوع سفرتان و شرایط سفرتان، چه ویزایی برایتان مناسب است و از طرف دیگر، مدارک مورد نیاز برای هر کدام از انواع ویزا شنگن را بشناسید و بتوانید برای آماده کردن آنها اقدام کنید.

همچنین تا جایی که امکان داشته باشد، قیمتها را نیز اعلام خواهم کرد تا اطلاعاتتان در این زمینه کامل شود. البته، یک قسمت را به قیمت ها اختصاص خواهم داد و جدیدترین قیمت ها را به تفکیک نوع ویزا، در آن درج خواهم کرد تا به روزترین و کاملترین اطلاعات را از این سایت، بدست آورید. پس با من همراه باشید تا به تمام سوالات شما پاسخ دهم.

اما قبل از هر توضیحی باید بدانید که کشورهای عضو پیمان شینگن، طبق قوانین تعریف شده، سه نوع ویزا صادر می کنند که فقط یکی از آنها ویزای شنگن است که با آن می توانید به تمام کشورها عضو سفر کنید. این ویزا با همان نام معروف ویزای شنگن شناخته می شود.

اما دو نوع دیگر ویزا در این منطقه وجود دارد که با نام ویزای اعتباری منطقه ای یا LTV شناخته می شود و نوع سوم ویزا، ویزا ملی یا national visa است که در مورد هر سه نوع این ویزا ها در قسمت های جداگانه توضیح خواهم داد. بنابراین در ادامه همراه من باشید تا با آنها آشنا شوید.

توضیحات

قبل از هر چیز، باید توضیحاتی را ارائه کنم که اصلا چرا به ویزای اروپا یا ویزای تعدادی از کشورهای اروپایی، ویزای شنگن گفته می شود. این شناخت به شما کمک می کند تا درک بهتر و کاملتری از این نوع ویزا و ارزش آن داشته باشید.

شینگن، نام منطقه ای در لوکزامبورگ است که در سال 1985 میلادی، تعدادی از کشورهای اروپایی و تعدادی از کشورهای عضو تجارت آزاد اروپا (EFTA)، در آن جمع شده و معاهده ای امضا کردند و در آن، توافقاتی انجام دادند که یکی از آنها، صدور یک ویزای مشترک برای تمام کشورهای عضو این پیمان بود. این ویزا به نام منطقه ای که در آن معاهده بسته شده است، ویزا شینگن نامیده شد.

این ویزا، تقریبا در تمام کشورهای عضو این پیمان، یک ویژگی و شرایطی یکسان دارد که می توانید آنرا، از هرکدام از سفارتخانه های عضو معاهده، درخواست کرده و اخذ نمایید. از طرف دیگر، با گرفتن این ویزا از هرکدام از کشورهای عضو، می توانید به مابقی کشورهای عضو نیز سفر کنید. در اصل، با داشتن ویزای یکی از کشورها، می توانید به مابقی کشورها نیز وارد شوید.

قیمت ویزای شینگن
مدارک ویزای شینگن

اعضا

در این قسمت نمی خواهم در مورد قیمت ویزای شینگن و یا مدارک ویزا شینگن صحبت کنم. قبل از اینکه بخواهم این موارد را توضیح دهم، باید در مورد کشورهای عضو این پیمان صحبت کنم تا بدانید با ویزای شنگن ، یا به اصطلاح ویزای اروپا ، به کدام کشورها می توانید سفر کنید.

کشورهای عضو پیمان شینگن، شامل 22 کشور عضو اتحادیۀ اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا یا EFTA هستند که جمعا شامل 26 کشور می شود. کشورهای اتریش، آلمان، فرانسه، مجارستان، پرتغال، ایتالیا، سوئیس، سوئد، اسلونی، هلند، یونان، نروژ، لهستان، بلژیک، اسپانیا، دانمارک، جمهوری چک، اسلوواکی، ایسلند، فنلاند، لیتوانی، استونی، لوکزامبورگ، لیختنشتاین، مالت و لاتویا کشورهای عضو پیمان شینگن هستند که برای دریافت ویزا شینگن ، می توانید از طریق یکی از آنها اقدام کنید.

4 کشور که عضو انجمن تجارت آزاد اروپا هستند شامل، سوئیس، ایسلند، نروژ و لیختنشتاین هستند که به 22 کشور عضو اتحادیۀ اروپا اضافه شده و مجموع کشورهای عضو این پیمان را به 26 کشور رسانده اند. البته لازم به ذکر است که کشورهایی نیز هستند که عضو اتحادیۀ اروپا هستند اما عضو معاهدۀ شنگن نشده اند و برای ورود به آنها، حتما باید ویزای خودشان را دریافت کنید و با ویزای آنها، نمی توانید به سایر کشورهای اروپایی و کشورهای عضو شنگن سفر کنید.

انواع ویزای شینگن

در این قسمت می خواهم انواع ویزاهایی که برای سفر به اروپا وجود دارد را برایتان نام ببرم. باید توجه داشته باشید که تنوع این ویزا، با توجه به نوع سفر، مدت اقامت، شرایطی که در حین سفر دارید، تعیین می شود. بنابراین، ویزای اتحادیۀ شینگن یا ویزای گردشگری اروپا و یا ویزای توریستی شینگن ، که به ویزای شنگن معروف است، انواع مختلفی دارد که انواع آنرا معرفی کرده و توضیح خواهم داد.

در کل، ویزا شنگن به سه نوع A و B و C تقسیم می شود که هر کدام نام و شرایط و ویژگی های مختص خود را دارد. نوع اول ویزای ترانزیت فرودگاهی، نوع دوم ویزای حمل و نقل و ترانزیت زمینی و نوع سوم، ویزای کوتاه مدت به محدودۀ شنگن است که هر کدام را بصورت کامل توضیح خواهم داد.

ویزای شینگن نوع A

ویزای شنگن نوع A ، یا ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن با نام لاتین Airport Transit Visa است که فقط در محدودۀ فرودگاه معتبر است و اجازۀ خروج از فرودگاه را نخواهید داشت. زمانیکه شما قصد سفر به کشوری خارج از محدودۀ شنگن را دارید، اما در مسیر مجبور به عبور از این محدوده هستید، باید این نوع ویزا را دریافت کنید تا در مسیر پروازی خود، بتوانید در فرودگاه کشور عضو شنگن، توقف کرده و پرواز خود را ادامه دهید.

اگر در مسیر پروازی خودتان، نیاز به عبور از بیش از یک فرودگاه را داشتید، حتما باید ویزای شینگن نوع C را دریافت کنید تا بتوانید به سفرتان در محدودۀ شنگن ادامه داده و از آن عبور کنید.

اما اگر شرایط زیر را داشته باشید، در مسیر پروازی خود، نیاز به اخذ ویزای شینگن نوع آ نخواهید داشت. اگر اقامت معتبر آمریکا، کانادا، یکی از کشورهای اتحادیۀ اروپا، ژاپن، سن مارینو و آندورا یا مناطق اقتصادی EEA یا EU را داشته باشید، یا شهروندان سوئیس یا کشورهای اتحادیۀ اروپا باشید، یا جزو پرسنل پروازی باشید که عضو کنوانسیون شیکاگو در هواپیمایی بین المللی هستند، یا ویزای معتبر شنگن و مناطق اقتصادی اروپا، آمریکا، کانادا و ژاپن را داشته باشید و یا با پاسپورت دیپلمات سفر کنید، دیگر نیاز به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی شینگن نخواهید داشت.

ویزای شینگن نوع B

ویزای شنگن نوع B یا ویزای ترانزیت زمینی شینگن ، نوعی از ویزا است که برای عبور زمینی از محدودۀ شنگن با اتومبیل و یا قطار صادر می شود. شما با دریافت این ویزا، حداکثر تا 5 روز می توانید از محدودۀ شنگن عبور کرده و وارد کشوری خارج این حوزه بروید.

ویزای شینگن نوع بی ، فقط برای عبور گردشگران زمینی صادر می شود که قصد عبور دارند یا رانندگان خودروهای سنگین و باری که قصد رساندن بار یا محموله و کالایی را به یکی از کشورهای خارج از محدودۀ شنگن دارند اما مجبور به عبور از این محدوده هستند.

ویزای شینگن نوع C

ویزا شنگن نوع C ، که بعنوان ویزای توریستی شینگن نیز شناخته می شود، مخصوص سفرهایی است که مدت زمان کوتاهی دارند. معروفترین و متداولترین از انواع ویزای شنگن است که با توجه به اهداف سفر شامل گردشگری، بازدید آشنایان، فرهنگی و ورزشی، یا شرایط متقاضی، مدت زمان اقامت و تعداد دفعات ورود و خروج، به سه دستۀ کلی تقسیم بندی می شود.

نوع اول از ویزای شینگن نوع سی ، ویزای شینگن نوع C سینگل است. این ویزا به ویزای یکبار ورود یا Single Entry معروف است، و فقط یکبار می توانید به آن، به یکی از کشورهای عضو شنگن وارد شوید و پس از آنکه از حوزۀ شنگن خارج شدید، صرف نظر از اینکه اعتبار آن به پایان رسیده باشد یا خیر، دیگر نمی توانید به این محدوده وارد شوید و برای ورود مجدد، باید حتما ویزای جدیدی دریافت کنید. در این ویزا تعداد دفعات ورود یکبار درج خواهد شد.

نوع دوم این ویزا، ویزای شینگن نوع C دبل است. این ویزا به ویزای دوبار ورود یا Double Entry معروف است، و با دریافت آن، در مدت زمان 180 روز یا شش ماه اعتبار آن، می توانید دوبار به کشورهای عضو اتحادیه شنگن وارد و خارج شوید. تعداد دفعات ورود بر روی ویزا دو بار درج می شود.

نوع سوم این ویزا، ویزای شینگن نوع C مولتی است. این ویزا به ویزای چندبار ورود یا Multiple Entry معروف است و دارنده می تواند، به دفعات و بدون هیچ محدودیتی، طی زمان اعتبار آن، به کشورهای شنگن وارد و خارج شود. محدودیت دیگر این ویزا، زمان اقامت شما پس از هر بار ورود است. با این ویزا، در هر شش ماه، از زمان ورود، می توانید نهایتا 90 روز را در خاک شنگن بمانید. تعداد دفعات ورود بر روی ویزا Multi درج می شود.

ویزای شینگن نوع D

ویزای شنگن نوع D که به ویزای ملی یا NATIONAL VISA شناخته می شود، برای کسانی صادر می شود که برای مدتی طولانی تر قصد اقامت در خاک یکی از کشورهای حوزه شنگن را دارند. مثلا کسانی که برای تجارت، تحصیل و یا اقامت دائم، برای مدتی طولانی تر می خواهند در کشوری اروپایی اقامت کنند و پس از آن به کشور خود بازگرددند. ویزای ملی اروپا یا ویزای شنگن نوع دی ویزایی است که برای این نوع سفرها صادر می شود و به ویزای ملی شنگن شناخته می شود.

ویزای ملی یا ویزای شنگن نوع دی ، به دو صورت سینگل و مولتی صادر می شود. ویزای شنگن نوع دی سینگل ، بصورت یکبار ورود برای افرادی که به جهت مداوا و درمان در زمینۀ پزشکی به یکی از کشورهای شنگن سفر می کند صادر می شود. این ویزا برای زمانی محدود صادر می شود و شخص باید پس از پایان اعتبار آن، به کشور خود بازگردد. اما ویزای شنگن نوع دی مولتی یا چندبار ورود ، برای افرادی مانند تجار، هنرمندان، ورزشکاراران، محصلین و بیماران صادر می شود که با این ویزا می توانند بصورت نامحدود به تمام کشورهای حوزۀ شنگن سفر کرده و حتی از محدودۀ شنگن خارج شده و دوباره به آن بازگردند.

ویزای شنگن نوع دی ، برای گروههایی که در ادامه اشاره خواهم کرد، صادر می شود. اول، ورزشکاران و هنرمندانی که برای ورزش و هنر و ارائۀ مهارت و تجربۀ خود قصد سفر دارند صادر می شود. دانشجویان نیز می توانند برای انجام پروژه ها و پژوهش های که کمتر از یک سال به طول می انجامد این ویزا را بگیرند. دانشجویان یا افراد متخصص نیز که برای کار یا پژوهش با شرکت های معتبر همکاری دارند، البته پس از بررسی سوابق فردی و خانوداگی، می توانند این ویزا را دریافت نمایند.

دانشجویان و محصلین که برای گذراندن دوره های تحصیلی و دانشگاهی و پژوهشی، قصد سفر دارند نیز می توانند ویزای شنگن نوع دی را با اعتبار یکسال دریافت می کنند که این ویزا قابل تمدید است. اما گروه آخر که توضیح آن کمی سخت است ولی در قوانین ذکر شده، افرادی هستند که به دلایل پزشکی، امکان خروج از حوزۀ شنگن را ندارند. این افراد نیز شامل دریافت این نوع از ویزا هستند.

مدارک ویزای شینگن
انواع ویزای شینگن

ویزای اعتباری منطقه

این ویزا که به ویزای اعتباری منطقه یا Limited Terriorial Validity Visa معروف است، فقط برای افرادی با شرایط خاص، ویژه و اضطراری مانند مسائل انسان دوستانه و یا پناهندگی صادر می شود. معمولا این افراد مدارک معتبری ندارند و محدودیت هایی نیز دارند. مثلا فقط می توانند در کشور صادر کننده و یک یا چند کشور محدو دیگر که در ویزا مشخص شده است تردد داشته باشند.

دارندۀ این ویزا حق سفر به کشور صادر کننده و مقاصد محدود معین شده در این ویزا را دارد و نمی تواند به سایر کشورهای عضو شنگن سفر کند. حتی حق ترانزیت و گذر از سایر کشورها را نیز ندارد. در اصل این ویزا یک ویزای اضطراری برای ورود به کشور صادر کننده است تا بر مبنای اهداف بشر دوستانه کمکی به فرد درخواست کننده شده باشد.

مبلغ تعیین شده برای ویزای اعتباری منطقه ای، طبق هزینۀ ویزاهای توریستی شینگن است و معمولاٌ از نظر قیمتی و هزینه های سفارت، با ویزای توریستی شنگن تفاوتی ندارد. بیشتر کسانی که این نوع از ویزا را دریافت می کنند، به قصد پناهندگی وارد یکی از کشورهای حوزۀ شینگن می شوند و به این دلیل سفر می کنند.

اما مورد دیگری که برای این نوع از ویزا باید بدانید این است که، اولاٌ این ویزا در اصطلاح به نام ویزای LTV شناخته می شود و دوم اینکه، افرادی که این ویزا را درخواست می دهند، معمولاٌ مدارک معتبر شناسایی و سایر مدارک لازم برای اخذ ویزا را ندارند. در اصل این افراد به هر دلیلی هم لازم است که وارد یکی از کشورهای اروپایی شوند و هم مدارک لازم برای دریافت ویزای شنگن را ندارند.

ویزای ملی اروپا

در این قسمت در مورد سومین و آخرین نوع ویزا که در کشورهای عضو شینگن صادر می شود صحبت خواهم کرد. ویزای ملی اروپا که در اصل ویزای مختص به کشوری خاص در از مجموعۀ کشورهای شنگن است و با نام ویزای ملی و با کلمۀ انگلیسی national visa شناخته می شود.

خود این ویزا دو نوع دارد که نوع اول آن ویزای کوتاه مدت یا نوع سی و ویزای نوع دوم آن ویزای بلند مدت آن یا نوع دی این ویزا است. در کل این ویزا با اهدافی مانند بازدید از خانواده، پیوستن به خانواده، تحصیل، کار و یا درمان صادر می شود و شرایطی که باید متقاضی این ویزا دارا باشد، بسته به هدف سفر است.

هدف سفر، طبق همان اهدافی که برای صدور آن گفته شد، در فرم این ویزا قید می شود و طبق آن و بسته به مدت زمان لازم برای اقامت شخص، نوع C و یا نوع D برای شخص درخواست دهندۀ ویزا صادر می شود. این ویزا توسط کشور مقصد شما صادر می شود و فقط و فقط برای سفر به همان کشور معتبر است.

یعنی شما با این ویزا نمی توانید به سایر کشورهای عضو پیمان شنگن سفر کنید و همچنین طبق قوانین، حتی حق ترانزیت از سایر کشورها را نیز ندارید و فقط می توانید از مبدا سفرتان، مستقیماٌ به مقصد، یا کشور صادر کنندۀ ویزا سفر کنید. مدت تعیین شده در ویزا، برای خروج شما الزام آور است، یعنی دقیقاٌ پس از پایان زمان اعتبار آن، باید خاک کشور صادر کنندۀ ویزا را ترک کنید.

اما مدارک ویزا ملی اروپا شامل، فرم درخواست ویزا، دو قطعه عکس 4.5 در 3.5، گذرنامه، رزرو بلیط رفت و برگشت طبق تاریخ سفر که در فرم نیز ذکر کرده اید، بیمۀ مسافرتی معتبر، مدارک مالی شامل نامۀ تمکن مالی و گردش حساب بانکی به زبان انگلیسی با مهر انگلیسی از بانک، ترجمۀ شناسنامه و کارت ملی می باشد.

هزینۀ پرداختی بابت این نوع ویزا، طبق مبلغ تعیین شده توسط سفارت از شما اخذ می شود که معمولاٌ این مبلغ در زمان ارائۀ مدارک و انگشت نگاری به صورت نقد از درخواست کننده اخذ می گردد. دقت داشته باشید، همواره در زمان مراجعه بابت کار انگشت نگاری، مبلغی بیش از هزینۀ ویزا همراه داشته باشید تا اگر لازم شد مبلغی بابت خدمات فوری پرداخت کنید، با مشکل مواجه نشوید. این خدمات ممکن است حتی یک کپی ساده یا درخواست ارسال فوری مدارک باشد.

تمام مدارکی که به سفارت ارائه می کنید، بجز گردش حساب و نامۀ تمکن مالی، باید ترجمه شوند و این ترجمه، طبق زبان درخواستی توسط سفارتی که از طریق آن اقدام به اخذ ویزا می کنید، ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، برای سفارت اسپانیا مدارک باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود، ولی سفارت فرانسه، ترجمۀ مدارک به زبان فرانسوی را می پذیرد.

در آخر

و در آخر اینکه سعی شد در این صفحه اطلاعات کاملی از انواع ویزا شنگن ارائه شود تا با این ویزا و ویژگی ها مشخصات هر یک بیشتر آشنا شوید و بتوانید با دانش کافی نوع ویزای خود را انتخاب کنید و با این آگاهی بدانید که از کجا شروع کنید و چگونه اقدام کنید.

و اگر قصد دریافت ویزای شینگن را دارید و یا می خواهید اطلاعاتی در مورد مدارک ویزا شینگن و یا قیمت ویزا شینگن بدست آورید، می توانید به همکاران و کارشناسان ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید و یا فرم مشاوره را پر کنید تا ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگوی سوالات شما بوده و یا کار اخذ ویزا شینگن را برایتان انجام دهیم و یا تور اروپا را برایتان رزرو کنیم.