تنگه بسفر استانبول           Istanbul Bosporus

تنگه بسفر استانبول یکی از جاذبه های توریستی استانبول می باشد که به زبان لاتین Istanbul Bosporus  یا در زبان ترکی Istanbul Bogazi نامبرده می شود. این تنگه باریک با چشم انداز های زیبا احاطه شده و بازدیدکنندگان را به تماشای این مکان زیبا تشویق می کند. این شاه راه جهانی، واقع در شمال غربی ترکیه از معروف ترین و با شکوه ترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد.

یک تنگه باریک و یک آبراه مهم بین المللی است که قاره اروپا و آسیا را از هم جدا کرده است. و در دو طرف این آبراه شهر استانبول قرار دارد. این تنگه که از باشکوه ترین جاذبه های توریستی ترکیه است در زبان ترکی Istanbul Bogazi نامبرده می شود، بازدیدکنندگان بسیاری را ترغیب به دیدن این مکان کرده است.

همچنین در این سایت می توانید در مورد هتل های استانبول و هتل های ترکیه اطلاعات مفید و کاملی را کسب کنید. در قسمت تور استانبول ، قیمتها را ببینید و در قسمت جاذبه های گردشگری، درباره مکان های تفریحی این شهر اطلاعات خوبی بدست آورید. مسافرانی که تمام نقاط استانبول را به خوبی می شناسند حتما از این مکان دیدن کرده اند.

تاریخچه

تنگه بسفر استانبول یا همان Istanbul Bogazi تنها گذرگاه بین دریای سیاه و دریای مدیترانه می باشد که از منظر تجاری و نظامی دارای اهمیت بالایی است. همچنین این آبراه یک مسیر اصلی برای دسترسی به بسیاری از کشورها، از جمله روسیه و اوکراین می باشد. از دوران یونان بوستان این تنگه از منظر استراتژیک، بسیار با اهمیت بوده است. در قرن پنجم، یونان که برای واردات غلات به بنادر دریای سیاه وابسته بود، با شهرهایی که تنگه ها را کنترل می کردند اتحاد داشت.

ارتش پادشاه بزرگ اول، داریوش، برای اینکه بتوانند سوارکارانی را که درشمال دریای سیاه قدم می زدند تسخیر کنند، از تنگه بسفر استانبول عبور کردند و سپس به سمت رودخانه دانوب حرکت کردند. ارتش وی با استفاده از یک پل عظیم که با اتصال قایق های هخامنشی ساخته شده بود، از این تنگه عبور کردند. بیزانس ها این آبراه را استنون نامیدند.

در سال 1453 میلادی، امپراطوری عثمانی شهر قسطنطنیه (استانبول) را فتح کرد که در آن عثمانی ها در اطراف تنگه ساختمان هایی را برای ذخیره وسایل جنگی بنا کردند. مبارزات نهایی 53 روزه، که به پیروزی عثمانی ها منجر شد، رویداد مهمی را در تاریخ جهانی به وجود آورد. اولین سفر کلمبوس به قاره آمریکا در سال 1492 و فتح قسطنطنیه در سال 1453 به عنوان وقایعی شناخته می شوند که به قرون وسطی خاتمه بخشید و راه را به سمت رسانس و عصر جدید گشود.

تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول Istanbul Bogazi

در ادامه

رویداد تغییر قرون وسطی به سمت رسانس، نشان دهنده پایان بیزانس ها، پایان امپراطوری روم و انتقال کنترل این تنگه به دست عثمانی ها بود که قسطنطنیه، یا همان استانبول امروزی را به پایتخت جدید خود اضافه کردند.بین سده های شانزدهم و هجدهم، امپراطوری عثمانی از اهمیت استراتژیک تنگه بسفر استانبول استفاده کرد تا منطقه خود را گسترش دهد. و کنترل کل منطقه دریای سیاه را که آن را دریاچه عثمانی می نامیدند، به دست بیاورد.

پس از آن، چندین معاهده بین المللی حاکم بر کشتی هایی که از این آب ها استفاده می کنند بسته شد. در دوره جمهوری ترکیه قرار بر این شد که طبق معاهده لوزان تنگه ها به سرزمین ترکیه بازگردانده شود اما به همه کشتی های جنگی و حمل و نقل تجاری اجازه داد تا به طور آزادانه از این تنگه ها استفاده کنند.سرانجام ترکیه این شروط را نپذیرفت و مجددا فقط تنگه بسفر استانبول را مورد استفاده قرارداد. کنوانسیونی با توجه به رژیم تنگه های ترکیه در تاریخ 20 ژوئن 1936 رسمیت یافت.

این کنوانسیون که هنوز لازم الاجرا است، با تنگه ها به عنوان یک خط حمل و نقل بین المللی رفتار می کند به شرط آنکه ترکیه از این حق برخوردار باشد برای حمل و نقل دریایی محدودیت های لازم را اجرا کند. ترکیه در جنگ جهانی دوم تا فوریه سال 1945 بی طرف بود و این تنگه ها در این مدت به کشتی های جنگی اختصاص داشت و برخی از کشتی های کمکی آلمانی اجازه حمل و نقل داشتند.تور ترکیه دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد که اوقات خوبی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. جاذبه های گردشگری استانبول بیانگر قدمت و شکوه این شهر می باشد.

اطلاعات بیشتر

 در اوایل قرن بیست و یکم، تنگه های ترکیه برای صنعت نفت از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده اند. ترکیه در سال 1952 به ناتو پیوست و بدین ترتیب تنگه های با اهمیت استراتژیک خود را به عنوان یک آبراه تجاری و نظامی به آن افزود.تنگه بسفر استانبول که از جاذبه های توریستی ترکیه محسوب می شود دارای قسمت های مهمی می باشد.

روزانه تعداد زیادی کشتی مسافری از این آبراه عبور می کنند. و همچنین قایق های تفریحی و ماهیگیری تا قایق بادبانی متعلق به اشخاص دولتی و خصوصی نیز به عبور و مرور از آن می پردازند. از این تنگه همچنین برای حمل و نقل بین المللی به منظور باربری و نفتکش استفاده می شود. دو پل معلق در کنار این آبراه قرار دارند.از جمله می توانیم به پل گالاتا اشاره کنیم که دارای دو طبقه می باشد و طبقه بالای آن برای عبور اتومبیل و طبقه پایین مخصوص عابران پیاده است. روی این پل رستوران هایی با منظره زیبا وجود دارد.

تونل آبرسان زیرزمینی به طول 5551 متر به نام تونل آب بسفر، در سال 2012 برای انتقال آب در شرق Istanbul Bogazi ساخته شد. تونل اوراسیا یک تونل زیرگذر 5 کیلومتری است که از آن برای تردد وسایل نقلیه استفاده می شود. ساخت و ساز این تونل در فوریه سال 2011 آغاز شد و در 20 دسامبر 2016 افتتاح شد. شما می توانید با استفاده از اطلاعات موجود در تور ترکیه  با مناطق مختلف آن آشنا شوید.

توضیحات

در ادامه شما می توانید اطلاعات لازم درباره  تور استانبول به دست آورید. تنگه بسفر استانبول ( Istanbul Bosporus ) تنها مسیری است که بلغارستان، گرجستان، رومانی، روسیه و اوکراین را به دریای مدیترانه و سایر دریاها متصل می کند. حاکمیت داشتن بر تنگه ها علاوه بر ترکیه، برای کشورهای دیگر هم حائز اهمیت می باشد. این منطقه از نظر آب و هوا و شرایط جغرافیایی و سکونت مطلوب است.

در اطراف این تنگه تعداد مرغ های دریایی بسیار زیاد است . از این رو توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب کرده است و به زیبایی این آبراه افزوده است.بازدیدکنندگان می توانند به مرغ های دریایی غذا دهند و با آن ها عکس بگیرند. همچنین در اطراف این تنگه انواع رستوران ها و کافی شاپ وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. در هنگام پیاده روی در کنار این تنگه می توانید تنقلات متنوعی را از دست فروشان خریداری کنید.

اطراف تنگه بسفر استانبول دارای 620 خانه است که در دوره عثمانی در امتداد سواحل اروپایی و آسیایی این تنگه ساخته شده است. کاخ های عثمانی همچون کاخ توپکاپی، کاخ دلمه باغچه در دید این تنگه قرار دارند. از بناها و اماکن دیدنی کنار این آبراه می توانیم به مسجد سلطان احمد، برج گالاتا، موزه هنر های مدرن استانبول و دبیرستان نظامی اشاره کنیم. هم کشتی های عمومی و هم دریانوردان خدمات مسافرتی بین بسفر و جزایر پرنس را ارائه می دهند.

تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول Istanbul Bogazi
و آخرین اطلاعات

سبک معماری خانه های اطراف تنگه بسفر استانبول همانند روستا می باشد که در دوره بیزانس اکثرا ماهیگیران در این ساحل سکونت داشتند. عمارت هایی که در دوره عثمانی در سواحل قرار داده شده اند، به یکی از برجسته ترین نمونه های معماری بسفر تبدیل شده و سال هاست که با نام بسفر شناسایی می شوند. تا به امروز تعداد 360 عمارت در دو طرف بسفر بنا شده است.

امروزه اکثر آن ها هنوز فرم قدیمی خود را حفظ کرده اند. در دوره عثمانی ساختن مساجد و اسکله در نواحی بسفر رایج بود. بسفر در واقع به معنای گاو کوهی می باشد و با شخصیت افسانه ای در ارتباط است. منطقه بسفر و تاریخ طولانی آن به عنوان بزرگترین پیروزی ها و تراژدی های تمدن محسوب می شود.شما می توانید برای تماشای این تنگه از وسایل حمل و نقل عمومی هم استفاده کنید.

آدرس تنگه تنگه بسفر استانبول : ترکیه، استانبول، بسفر

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی استانبول و رزرو خدمات گردشگری ، رزرو تورهای استانبول و تورهای ترکیه ، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس حاصل فرمائید.

Istanbul Bosporus
Istanbul Bosporus
Istanbul Bosporus
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
تنگه بسفر استانبول
Istanbul Bosporus

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل بزرگ فردوسی تهران 
نوشتهٔ بعدی
شهر باستانی آفرودیسیاس کوش آداسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید