پارک ملی دیلک کوش آداسی        Dilek National Park Kusadasi

پارک ملی دیلک کوش آداسی با نام لاتین Dilek National Park Kusadasi که در ۱۹ مه ۱۹۶۶ تاسیس شده است. یک پارک ملی در غرب ترکیه بوده و از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می رود. این پارک در منطقه KUSADASI در استان آیدین بخشی از منطقه اژه ای ترکیه واقع شده است.

به طور مستقیم در غرب پارک ملی ، شهر ساحلی کوچک گزلچاملی است. که در آن چندین اتوبوس و کشتی به مرکز منطقه کوش آداسی ، تقریباً 30 کیلومتری (19 مایل) از پارک حرکت می کنند. این پارک از لحاظ بیولوژیکی متنوع ترین پارک های ملی ترکیه است.

این زیستگاه بومی و مهاجرتی صدها گونه از پرندگان ، پستانداران ، گیاهان و زندگی دریایی است. که برخی از آنها کاملاً بومی پارک هستند و در هیچ کجای دنیا قابل مشاهده نیست. به همین دلایل ، توسط بسیاری از کنوانسیون های حیات وحش و تالاب محافظت می شود. و از اهمیت ویژه ملی و بین المللی در این مناطق برخوردار است.

همچنین در این سایت می توانید اطلاعاتی درباره هتل های ترکیه و هتل های کوش آداسی کسب کنید.

تاریخچه

پارک ملی دیلک

بیشتر بخش های این منطقه ، سرزمین های شبه جزیره دیلک به سمت جنوب تا انتهای دلتای بزرگ رودخانه بویوک مندرس. مردم غیر مسکونی به طور بسیار پراکنده مستقر شده بودند. به تبع آن ، این مناطق بکر و دست نخورده باقی مانده بودند. به همین دلیل این منطقه با گونه های بی شماری از گیاهان و حیوانات وحشی پر جمعیت شد. که بیشتر آنها امروزه هنوز در پارک باقی مانده اند.

سرانجام ، تحت تأثیر یونان باستان و به ویژه یونی چندین شهرک در نزدیکی کوه مایکل و دلتا بویوک مندرس ساخته شد مانند پرینه و میلتوس. در همان نزدیکی نیز ، پانونیوم به عنوان محل برگزاری مسابقات لیگ ایونی احداث شد.

در دوران مدرن و با وجود افزایش چشمگیر جمعیت و تراکم در مناطقی در نزدیکی شهر بندری کوشاداسی. از 19 مه 1966 چیزی نگذشته بود که وزارت جنگل و مدیریت ترکیه شبه جزیره دیلک را یک پارک ملی به نامDilek National Park Kusadasi تحت حمایت دولت اعلام کرد. چند دهه بعد ، در سال 1994 ، دلتای رودخانه بویوک مندرس در مجاورت شبه جزیره در جنوب نیز به وضعیت پارک ملی ارتقاء یافت.

مناسبت ها

در اوایل سال ۲۰۱۵ یک راهب به شدت زخمی مدیترانه ای در دلتای بویوک مندرس پیدا شد. او بلافاصله تحت درمان قرار گرفت. اما به دلیل شدت جراحات پس از مدتی درگذشت. جنجال برپایی پارک ملی دیلک کوش آداسی در آوریل 2010 پس از آن که رئیس اتحادیه زنبورداران آیدین ، ​​قدیر کلیچ ، ادعا کرد که زنبورداران در پارک ملی اعزام می شوند. که از زمان تأسیس آن در سال 1966 ممنوع اعلام شده بود از دیگر مناسبت های این پارک می باشد.

بحث و گفتگو برای مدت زمانی کوتاه ادامه داشت اما این اختلاف به زودی حل و فصل شد. آنها این ادعاها را تکذیب کردند و تأیید کردند که زنبورداران به پارک منتقل نمی شوند. زنبورداران در حال حاضر به عنوان ابزاری برای حفاظت از گیاهان فراوان این پارک مجاز نیستند.

جغرافیا و موقعیت

DILEK NATIONAL PARK KUSADASI
دریاچه پارک ملی دیلک

پارک ملی دیلک کوش آداسی دارای 27598 هکتار مساحت است. شبه جزیره خود مساحتی در حدود 110 کیلومترمربع با عرض حدود 6 کیلومتر از شمال به جنوب. و طول 20 کیلومتر از شرق به غرب دارد. سایر شهرهای مجاور استان آیدین. به جاده های قابل دسترسی به پارک از جمله آیدین ، ساکه و به میزان کمتری دیدیم دسترسی دارند.

تنگه مایکل شبه جزیره را از جزیره نزدیک ساموس جدا می کند. این تنگه در باریکترین نقطه خود حدود 1.6 کیلومتر عرض دارد. که آن را به یکی از کوچکترین تنگه های دریای اژه تبدیل کرده است.

ویژگی های محبوب

زمین کوهستانی شبه جزیره ، غارهای بی شمار و دره های آن باعث می شود. که این منطقه مورد توجه بازدیدکنندگان و محققان قرار گیرد. با ورود به پارک از شرق ، اولین و شرقی ترین ساحل در دسترس عموم با عنوان ایچملر شناخته می شود. آب های این دریا نسبت به سایر پارک ها کم عمق تر بوده و سواحل آن ماسه ای است. بنابراین اینطور که به نظر می رسد در بین گردشگران محبوبیت بیشتری دارد.

ساحل آیدین در حدود 5 کیلومتری غرب واقع شده است و دارای سواحل سنگریزه و آبهای عمیق تری است. این سواحل برای شناگران و افراد با تجربه بیشتر مناسب بوده و آن ‌ها را به سمت خود جذب می ‌کند.

پس از عبور از پاسگاه (گشت ایمنی عمومی) با چرخشی به سمت جاده به چندین مسیر پیاده روی. در میان جنگل های شبه جزیره می رسید. یکی از آنها به روستای Doğanbey منتهی می شود و در صورت پیگیری بیشتر به شهر بندر کارین باستان هلنی می رسید. با این حال برای ادامه مجوز یا راهنمای تور لازم است.

ساحل سوم در امتداد شبه جزیره کاواکلی Burun Cove آخرین و غربی ترین ساحل بوده که برای عموم قابل دسترسی است. در انتهای شبه جزیره بلندترین کوه آن مایکل مشاهده می شود که بر فراز ساموس و تنگه آن قرار دارد.

کوه زئوس

DILEK NATIONAL PARK KUSADASIبلافاصله پس از ورود به پارک ملی دیلک کوش آداسی ، مسیر اصلی از طریق شبه جزیره داخلی. به غار محلی منتهی می شود که به غار زئوس معروف است. ورودی آن از نظر پوشش گیاهی متراکم است و بخش هایی از آن را پوشانده. همچنین درخت آرزوهایی وجود دارد که مردم معمولاً پارچه هایی به آن گره می زنند. همچنین این کوه خود به تنهایی یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه و جاذبه های توریستی کوش آداسی به شمار می رود.

غار زئوس پر از آبهای چشمه ای زیر زمینی و زلال است. که آن را به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری رایج در نزدیکی این پارک تبدیل می کند. نام این غار افسانه های زیادی را که مربوط به غار و ریشه های آن است از جمله غسل زئوس در غار را یادآوری می کند.

رودخانه بویوک مندرس

دهانه وسیع رودخانه بویوک مندرس در دریای اژه خالی می شود و وسعت آن 16613 هکتار است. همچنین یکی از متنوع ترین تالابهای ترکیه از نظر پوشش گیاهی و زندگی دریایی به شمار می رود.

تنوع زیستی در رودخانه بسیار بوده و گونه های بی شماری از موجودات از جمله چندین پرنده مهاجر را به خود جذب کرده است. کوههای مجاور شبه جزیره باعث اختلاف درجه حرارت قابل ملاحظه بین قسمت های شمالی و جنوبی شبه جزیره می شوند. این منطقه مکانی مناسب برای بازدید کنندگان و گزینه ای برای قایقرانی و پیک نیک محسوب می شود.

اقلیم
پارک ملی دیلک
جنگل پارک ملی دیلک

Dilek National Park Kusadasi دارای آب و هوای مدیترانه ای است. به همین ترتیب ، در بیشتر ماه های سال بجز در زمستان ها. که بیشترین باران سالانه رخ می دهد خشک و ملایم است. متوسط ​​دما در طول سال حدود 18 درجه سانتیگراد است. از متوسط ​​کمترین دما 8 درجه سانتیگراد در زمستان تا حداکثر 27 درجه سانتیگراد در تابستان.

با این حال در ارتفاعات کوهستان با افزایش ارتفاع درجه حرارت معمولاً بسیار پایین تر است. به طور میانگین ، میانگین دمای سالانه معمولاً بالاتر از 13 درجه سانتیگراد نیست. بسته به ارتفاع و همچنین ضلع شمالی و جنوبی بودن شبه جزیره تفاوت بارندگی نیز وجود خواهد داشت.

بنابر آنچه که گفته شد گونه های مختلف شاخ و برگ و گیاهان در ارتفاعات بالاتر. نسبت به آنهایی که در سطح زمین زندگی می کنند متفاوت می باشد. این امر درمورد گیاهانی که در جنوب شبه جزیره و مناطقی از دلتای رودخانه با آنهایی که در شمال قرار دارند هم صادق است.

زمین شناسی و زیست شناسی

زمین شبه جزیره به طور کلی با زمین شناسی منطقه اژه ارتباط دارد. این شبه جزیره در طی چندین دوره زمین شناسی با ادغام تکتونیکی. سازندهای شیست پالئوزوئیک ، سنگ آهک مزوزوئیک و سنگ مرمر و سرانجام ادغام رسهای بزرگ و رسوبات دیگر. در دوره نئوژن به شکل فعلی آن شکل گرفته است.

شبه جزیره بسیار کوهستانی است که اکثر کوه های آن از ارتفاعات نزدیک به 1200 متر از سطح دریا بالاتر است. بلندترین کوه آن ، کوه مایکل ، تقریباً 1237 متر ارتفاع دارد. پارک ملی از لحاظ حیات وحش و پوشش گیاهی بسیار متنوع است. این پارک میزبان تقریباً 804 گونه گیاه متفاوت. 256 گونه پرنده و انواع مختلف پستانداران ، خزندگان و زندگی دریایی می باشد.

فلور و جانوران
حیوانات پارک ملی دیلک

پارک ملی دیلک کوش آداسی دارای تنوع زیادی از پوشش گیاهی است. با توجه به دما و اختلافات آب و هوایی بین مناطق مختلف و ارتفاعات پارک. نه تنها فلور معمولی اژه در آن وجود دارد. بلکه نمونه های بسیاری نیز به طور معمول فقط در مناطق ساحلی جداگانه ترکیه. مانند دریای مدیترانه ، مارماره و دریای سیاه یافت می شود.

از بین 804 گونه فلور که در سراسر پارک توزیع شده است. شش مورد بومی بوده و کاملاً منحصر به فرد در منطقه Dilek National Park Kusadasi هستند. که در هیچ جای دیگر روی زمین قابل مشاهده نیستند. رایج ترین و گسترده ترین گونه های گیاهی در سراسر پارک ملی درختچه هایی با قشر مدیترانه مانند درخت ققنوس است. از دیگر گونه های رویشی رایج در این منطقه می توان. گلابی با شکوه برگ ، کاج ترکی و شکوفه برگ نارون را نام برد.

در کل 28 گونه از پستانداران ، 42 گونه خزندگان و 45 گونه ماهی در پارک ثبت شده است. چندین گراز وحشی نیز بومی پارک هستند. آنها غالباً در نزدیکی سواحل یافت می شوند و در آنجا از قراضه ها تغذیه می کنند. در ادامه در جنگل های شبه جزیره می توان به پستاندارانی. نظیر شغالهای طلایی ، سیاه گوش اوراسیا و حتی چندین کفتار راه راه اشاره کرد. که بومی چنین مناطقی نیستند.

در امتداد سواحل جنوبی شبه جزیره و درون دلتا طیف وسیعی از زندگی پرندگان و جانوران دریایی وجود دارد. بسیاری از این گونه ها در معرض خطر هستند. برخی از گونه های پرندگان رایج شامل گاوهای کوچک ، گلزارهای کنتی و عقابهای سفید است. که پارک یک مکان اصلی برای لانه سازی آن هاست.

فعالیت ها و گردشگری
پارک ملی دیلک
سواحل پارک ملی دیلک

عکاسی از طبیعت به دلیل تنوع زیاد گیاهان و جانوران ، همچنین عکاسی از چشم انداز به دلیل داشتن. زمین و منظره کوهستانی یک فعالیت مشترک بین گردشگران در پارک به شمار می رود. چندین مسیر جنگلی و مرتفع وجود دارد که توسط کوهنوردان طی می شود. تعداد زیادی فعالیت دیگر در دسترس بازدیدکنندگان وجود دارد. برخی از این فعالیت ها ممنوعه هستند. بعنوان مثال اگرچه ماهیگیری تفریحی مجاز است اما عواقب شدیدی برای کسی که مشغول به این فعالیت است وجود دارد.

این پارک بیشترین بازدید در ماه های بهار و تابستان را داراست. که در این فصل ها از ساعت 8 تا 19 به وقت محلی باز است. همچنین در پاییز و زمستان ساعت فعالیت پارک 8 تا ۱۷ می باشد. هزینه ورود به پارک باید در زمان ورود پرداخت شود. کمپینگ ، روشن کردن آتش یا ایجاد پناهگاه های یک شبه. به منظور محافظت از اکوسیستم اطراف در محدوده پارک ملی ممنوع است.

دسترسی به پارک ملی دیلک کوش آداسی از طریق مرکز شهر کوش آداسی با تاکسی امکان پذیر است. به تازگی همچنین سرویس های قایق و کشتی وجود دارند که بین کوش آداسی و گزلچاملی کار می کنند. و به نوبه خود دسترسی آسان تر به پارک را برای بازدید کنندگان فراهم می کنند. هر ساله حدود 700000 گردشگر خارجی و داخلی از این پارک بازدید می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پارک ملی دیلک به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای کوش آداسی و تورهای ترکیه با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

پارک ملی دیلک
DILEK NATIONAL PARK KUSADASI
DILEK NATIONAL PARK KUSADASI
DILEK NATIONAL PARK KUSADASI
پارک ملی دیلک
DILEK NATIONAL PARK KUSADASI
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک
پارک ملی دیلک

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
مسجد رستم پاشا استانبول
نوشتهٔ بعدی
هتل شایگان کیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید