پل آسمانی لنکاوی           LANGKAWI SKY BRIDGE

این مطلب در مورد پل آسمانی لنگکاوی با نام لاتین sky bridge langkawi نوشته شده است. البته در زبان فارسی با توجه به نوع خواند نام لنکاوی آنرا پل آسمانی لنکاوی می خوانیم و شاید همینگونه نیز بنویسیم. اینجا می توانید با مشخصات پل آسمانی و یا سایر جاذبه های گردشگری لنکاوی و یا جاذبه های گردشگری مالزی نیز آشنا شوید.

ابتدا باید در مورد مشخصات ظاهری پل آسمانی لنگکاوی مانند متراژ و طول و مواردی از این دست صحبت کنیم. این پل 125 متر طول و 1.8 متر پهنا دارد و در سال 2005 میلادی تکمیل شده است. ارتفاع آن در مرتفع ترین قسمتها، یعنی در بلند ترین قله های منطقۀ Gunung Mat Cincang ، حدود 660 متر از سطح دریا می باشد.

در سال 2012 این پل برای بازسازی و تعمیرات بسته شد و در سال 2015 مجددا بازگشایی شد. در این دورۀ تعمیرات قسمتی جدید با نام sky glide به آن اضافه شد. این قسمت ، مرتفع تر از قسمت اصلی پل آسمانی است.

شما می توانید با یک کابین کابلی ، که شبیه به تله کابین است اما بر روی ریل حرکت می کند به اسکای گلاید دسترسی داشته باشید. ظرفیت این کابین ها تا 12 نفر و یا وزن 1050 کیلوگرم می باشد. حتما برای استفاده از آن باید بلیط جداگانه بخرید که در همان ایستگاه بالایی پل ، به فروش می رسند.

زمان حرکت کابین ها برای دسترسی به این سکوی جدید، 2 دقیقه می باشد. البته پله کانی نیز وجود دارد که با حدود 20 دقیقه پیاده روی و پله نوردی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی

طراحی

در ساخت پل آسمانی لنکاوی ، در دو طرف آن ، نرده های استیل و سیم های فلزی قرار داده شده است. سازۀ پل بصورت یک سطح خمیده ، بر روی پایه های استوانه ای مرتفع ساخته شده است. وزن آن از مرکز توزیع وزن، یعنی همان پایه ها، با استفاده از کابل های قطور توزیع شده است.

پنل های کفی پل ، تلفیقی از استیل و بتن می باشد که گذرگاه پل را تشکیل می دهد. در وسط sky bridge langkawi  یک فضای مثلثی شکل با طول اضلاع هر یک 3.6 متر، وجود دارد که فضایی برای استراحت و تماشای مناظر زیبایی کوهها و دره های اطراف است.

پل در بین دو قله از کوههای منطقه ساخته شده است. در ابتدای مسیر یک مسیر مستقیم 25 متری قرار دارد. سپس سه منحنی 25 متری دیگر وجود دارد و در نهایت نیز یک مسیر مستقیم 25 متری دیگر. در میان مسیر نیز قسمت مثلثی استراحتگاه گنجانده شده است.

نکتۀ بسیار جذاب در مورد این پل ، علاوه بر مناظر زیبای اطراف و طراحی و مهندسی فوق العادۀ آن، معلق بودنش و انحنای مسیر آن است. در سفرتان به مالزی و در تورهای مالزی ، حتما از آن دیدن کنید.

مهندسی

در مورد مهندسی صورت گرفته در پل آسمانی لنگکاوی باید بدانید که، ساختمان آن دارای یک ستون استوانه ای با ارتفاع حدود 100 متر است. سطح پل توسط 8 کابل به یک ستون 82 متری متصل شده که وزن آنرا تحمل می کنند و تعادل آنرا حفظ می کنند.

این کابلها ، به ستونی متصل هستند که 100 متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد. خود این ستون ، توسط 2 کابل دیگر به صفحه ای سنگی و بتونی در ارتفاع 605 متری از کوهی با ارتفاع 686 متر متصل شده است. این ستون مرتفع ، از سطح زمین ، دارای زاویه ای است که یکطرف با 2 کابل نگهدارندۀ ستون و از طرف دیگر با 8 کابل نگهدارندۀ پل ، بتوانند وزن و تعادل آنرا حفظ کنند.

در طراحی های صورت گرفته و مطلاعات مهندسی که انجام شده است، تعداد نفراتی که مجازند همزامان بر روی پل بروند 250 نفر تعیین شده است.

پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی

چگونگی ساخت

کار ساخت پل آسمانی لنگکاوی از سال 2003 میلادی شروع شد و یکسال به طول انجامید. در سال 2004 ساخت آن به اتمام رسید و در سال 2005 برای بازدید عموم افتتاح گردید. تمام قسمت های سطح و ستون آن ، بر روی زمین و از پیش ساخته شد و سپس به محل پل منتقل گردید و مونتاژ شد.

با توجه به نوع منطقه و کوهستانی بودن آن، انتقال و مونتاژ اکثر قسمت ها توسط هلی کوپتر انجام شده است. تمام قسمت های ستونها و قسمت اصلی عرشه پل ، توسط هلی کوپتر به محل اصلی آن منتقل شده. قسمتهای بعدی عرشه نیز توسط کابلها ، با استفاده از وینچ به محل قرارگیری آن کشیده شده اند.

طبق اعلام رسمی سازندگان پل ، برای ساخت آن حدود 1.2 میلیون دلار هزینه شده است. البته باید بدانید که ، این مقدار هزینه برای کشوری که در زمینۀ گردشکری فعال است و سابقۀ تاریخی و آثار تاریخی زیادی برای بازدید گردشگران ندارد. ( بر خلاف کشور ما )، به ایجاد جاذبه پرداخته  و سرمایه گذاری بلند مدت در این زمینه انجام داده است. این مقدار اصلا و ابدا رقم زیادی نیست و قطعا بیش از این مبالغ ، فقط در بازدید از این پل بازگشت خواهد داشت.

بازسازی و تکمیل

همانطور که قبلا هم گفتم، در سال 2012 این پل ، برای بازسازی و تعمیرات بسته شد. زمان بازگشایی چند بار تمدید شد تا اینکه در سال 2015 مجددا پل آسمانی لنکاوی بازگشایی شد. اما اینبار یک قسمت جدید به آن افزوده شده بود. قسمتی دیدنی تر و مرتفع تر در امتداد مسیر آن.

در بازسازی قسمت اصلی و اولیۀ پل ، صفحاتی از ساختار استنلس استیل ، برای ماندگاری بیشتر به عرشه پل اضافه شد. از طرف دیگر قسمت هایی از کف عرشه ، از ساختار سیمانی و استیل ، به شیشه تغییر داده شد . این مورد باعث شد تا بازدید کنندگان بتوانند از کف مسیر پیاده روی نیز ، زیر پایشان را ببیند. sky bridge langkawi

اما تغییر اصلی اضافه شدن قسمتی جدید بهمراه امکاناتی جدید بود تا جذابیت آنرا دوچندان کند. این قسمت جدید یک سکوی جدید و مترفع بود که sky glide را به امتداد این پل اضافه کرد. علاوه بر آن یک خط ریلی به مجموعه اضافه شد تا کابین های بالابر را با استفاده از کابلهای کشنده در آن به حرکت در آورد.

این کابین ها چیزی شبیه به تله کابین ، با ظرفیت 12 نفر هستند که شما را در 2 دقیقه به قسمت جدید و مرتفع پل می رسانند. شما می توانید در بالای پل ، بلیط های این بالابر ها را بخرید و با استفاده از آنها به ایستگاه بالایی پل آسمانی بروید.

گرچه اگر توانایی بدنی داشته باشید ، می توانید با طی کردن مسیری پله کانی ، به مدت حدود 20 دقیقه با بالای مسیر برسید.

پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
چشم انداز پل آسمانی لنگکاوی

در بازدید از پل آسمانی لنکاوی ، تجربه ای منحصر به فرد خواهید داشت از دستیابی به جایی که ابدا فکرش را هم نمی توانید بکنید. جایی که شکل و موقعیت طبیعت به گونه ای است که دسترسی به آن اصلا آسان نیست.

منظره هایی را خواهید دید که شاید حتی در ذهنتان نیز تصورش را نکرده باشید. کوههایی زیبا ، جنگلهایی بکر و انبوه ، طبیعتی بی نظیر و دیدنی هایی شگرف ، همگی در اینجا جمع شده اند. علاوه بر تمام اینها ، خود سازۀ این پل نیز دیدنی و جذاب است.

پلی بنا شده بر روی آسمان، با انحنایی چشم نواز، منظره هایی مبهوت کننده و آب و هوایی رؤیایی. همۀ اینها را یکجا و در بازدید از sky bridge langkawi خواهید دید. فقط حواستان باشد، در بازدید از این معماری کم نظیر، حواستان از طبیعت زیبای اطراف پرت نشود.

این سازه به قدری منحصر به فرد ساخته شده است که ممکن است مبهوت عظمت و زیبایی خود پل شوید و مناظر اطراف را فراموش کنید. یا طبیعت اطراف به اندازه ای زیباست که ممکن است دیدن خود پل را فراموش کنید. سعی کنید هر دو را ببینید. طبیعت و ساختۀ بشر را در کنار هم ببینید.

آخرین توضیحات

پل آسمانی لنگکاوی از جاذبه های گردشگری لنگکاوی است. جزیره ای زیبا و بی نظیر که طبیعت و انسان ، در کنار هم ، آنرا برای لذت مسافران و گردشگران آماده کرده است. در مسیر رسیدن به قلۀ آن زیبایی هایی در سر راهتان خواهد بود که حتما باید ببیند و لذت ببرید.

جنگل های انبوه و بارانی با آب هوایی استوایی و آبشارهای هفت گانه نیز به زیبایی این جاذبۀ منحصر به فرد افزوده اند. در مسیر نیز غرفه هایی برای خرید تنقلات ، اسنک و نوشیدنی و یا حتی اسباب بازی برای کودکانمان وجود دارد. در این غرفه های علاوه بر تمام اینها ، سوغاتی های منطقه و بومی مالزی نیز وجود دارد.

آدرس پل آسمانی لنکاوی : Jalan Telaga Tujuh Teluk Burau، Langkawi، Kedah 07000 – مالزی – لنکاوی ، کده.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی لنکاوی و رزرو تورها یا تورهای خارجی ، خدمات گردشگری یا رزرو و مشاهدۀ اطلاعات هتل های مالزی و هتل های لنگکاوی ، به سایر قسمت های سایت بروید و یا، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس حاصل فرمائید.

پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
پل آسمانی لنگکاوی
sky bridge langkawi
sky bridge langkawi
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی
پل آسمانی لنکاوی
sky bridge langkawi
sky bridge langkawi
sky bridge langkawi
پل آسمانی لنگکاوی

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
قلعه کورنوالیس پنانگ
نوشتهٔ بعدی
سرای مشیر شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید