مسجد رستم پاشا استانبول       Rustem Pasha Mosque Istanbul

مسجد رستم پاشا استانبول یکی از جاذبه های گردشگری استانبول  می باشد که در زبان لاتین RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL نامبرده می شود. این مسجد با چشم انداز های زیبا احاطه شده و بازدیدکنندگان را به تماشای آثارقدیمی زیبا تشویق می کند.

مسجد رستم پاشا استانبول  واقع در منطقه قدیمی و شلوغ بازار حصیر جیلار از معروف ترین و با شکوه ترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد. با شکوه ترین جاذبه های توریستی استانبول است  و  بازدیدکنندگان بسیاری را ترغیب به دیدن این مکان کرده است.

همچنین در این سایت می توانید در مورد هتل های استانبول و هتل های ترکیه اطلاعات مفیدی کسب کنید. مسجد رستم پاشا استانبول در نمای بیر ونی ساده به نظر می رسد. اما این سازه از جمله بناهای قدیمی است که گنج های قدیمی در آن نهفته شده است. مسافرانی که تمام نقاط استانبول را به خوبی می شناسند حتما از این بنا دیدن کرده اند.

تاریخچه

مسجد رستم پاشا استانبول ( RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL) توسط معمار امپراطوری عثمانی ، میمار سینان ، برای پادشاه بزرگ رستم پاشا ( شوهر یکی از دختران سلیمان ) طراحی شده است. رستم پاشا در سال 1561 در سن 61 سالگی درگذشت. پس از مرگ وی حدودا از سال 1561 تا 1563 این بنا به عنوان مسجد ساخته شد. هم اکنون این مسجد میزبان  افراد ، برای مراسم مذهبی می باشد.

میمار سینان ، مسجد رستم پاشا استانبول را با ساختاری هشت ضلعی برای سلیمیه آماده کرده بود که بعدا آن را تسلط نامید. وی همچنین برای تامین هزینه های موجود ،  مغازه هایی را به قسمت زیرین این بنا اضافه کرد. با وجود کار دقیق میمار سینان ، ساختار مذهبی آن پس از اتمام آن مورد انتقاد قرار گرفت. معمار مشهور برای پاسخ به این انتفاد ها ، کاشی های زیبای منحصربه فردی را در فضای داخلی مسجد ایجاد کرد.

آنچه مسجد رستم پاشا استانبول را برجسته می کند، فضای داخلی مزین شده از کاشی های معروف ایزنیک ترکیه می باشد. این کاشی های آبی رنگی که به طور پیچیده طراحی شده اند ، برگرفته از طیف گسترده هنر های گل کاری شده و اشکال هندسی می باشند. این مسجد به دلیل همین کاشی کاری های زیبا در قرن شانزدهم مشهور است. این کار انجام شده در این بنا باعث شده است که این مسجد از لحاظ دکوراسیون داخلی امپراطوری به عنوان دیدنی ترین مسجد شناخته شود.

مسجد رستم پاشا استانبول
محل رفت و آمد از بازار به مسجد رستم پاشا استانبول

موقعیت مکانی

مسجد رستم پاشا استانبول در خیابان حصیر جیلار در منطقه فاتح واقع شده است. خیابان حصیر جیلار دارای بازار بزرگی است که انواع ادویه ها و تنقلات با رنگ های متنوع در آن قرار دارد. به دلیل باریک بودن این خیابان باید این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی می خواهید به منطقه ای بروید که ساختار قدیمی دارد ،  استفاده کردن از وسیله نقلیه شخصی بسیار سخت و مشکل است.

به همین دلیل توصیه می کنیم ماشین خود را در یکی از مناطق پارکینگ بگذارید و به سمت ساختمان تاریخی قدم بزنید. این پیاده روی حداکثر 10-5  دقیقه طول می کشد. گزینه های حمل و نقل عمومی زیادی برای رفتن به آن وجود دارد. اگر ترجیح می دهید از اتوبوس برای حمل و نقل استفاده کنید ، تمام خطوط اتوبوس رانی به این منطقه دسترسی دارند . همچنین شما می توانید از کشتی های موجود که به RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL می آیند ، استفاده کنید.

مسجد رستم پاشا استانبول

معماری مسجد

این مسجد برروی یک تراس بلند بر روی مجموعه ای از مغازه ها ساخته شده است و از اجاره ی آن ها برای پشتیبانی اقتصادی مسجد در نظر گرفته شده است.کل دیوار ها و محراب مسجد رستم پاشا استانبول از کاشی ها و گچ بری های ظریف و زیبا پوشانده شده است. این بنا دارای هشت ضلع می باشد. همچنین این هشت ضلع دارای یک مناره ، گنبد مرکزی می باشد. بر روی 4 گنبد در قسمت ضلع شمالی 74 پنجره قرار دارد.

این نیم گنبد ها و قوس ها توسط ستون های هشت ضلعی پشتیبانی می شوند که به آن ها پای فیل گفته می شود. این مسجد که توسط میمار سینان به طرز ماهرانه ای بین دو بازار تاریخی قرار گرفته است از طریق پله هایی که در طرفین واقع شده است ، قابل دسترسی می باشد. این بنای مذهبی یک حیاط کوچک با ویژگی های جالب دارد که شکوه و جلال آن در زیر گنبد بزرگ هشت ضلعی پنهان شده است.

رنگدانه سبز روشن زمرد فقط در تابلوهایی که در قسمت درب بیرونی در اواخر اضافه شدند ، استفاده می شود. بعضی از کاشی ها ، به ویژه آن هایی که در یک تابلوی بزرگ به سمت وروری اصلی سمت چپ قرار دارند ، با بنفش و سبز تیره تزئین شده اند که نمایانگر طرح اولیه رنگ آمیزی وسایل نقلیه دمشق است.

در ادامه

استفاده از کاشی کاری و حکاکی نقوش زیبا در فضای داخلی  مسجد رستم پاشا استانبول باعث غنی سازی مسجد شده است. اگر چه بخش بزرگی با گذشت زمان به سرقت رفته است ولی کاشی ها هنوز هم همان اصالت و شکوه را دارند. الگوهای بسیاری ، از نقوش گل گرفته تا اشکال هندسی که بر روی کاشی ها درج شده اند ، مفاهیم متنوعی را در خود جای داده است.

بر روی کاشی فضای داخلی RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL نقشی وجود دارد که نمایانگر کعبه است و در بین کاشی ها با ارزش ترین است . این نقش با فرش های قرمز یک تصویر بسیار زیبا ایجاد کرده است. مشابه این کاشی در کاخ توپکاپی نیز قابل مشاهده می باشد. خوشنویسی برای تزئین محراب و منبر درواقع یک جعبه جواهرات ساخته شده از سنگ مرمر را به نمایش می گذارد.

نمای داخلی مسجد رستم پاشا استانبول
توضیحات

هر روز در هفته می توانید از مسجد به صورت رایگان بازدید کنید. با این حال ، اگرچه هزینه ورودی درخواست نمی شود ولی از بازدیدکنندگان خواسته می شود به برخی موارد توجه کنند. اولین مورد از این قوانین این است که نماز جماعت ، به ویژه نماز جمعه مختل نمی شود.

دوم اینکه طبق قوانین شرعی رفتارکنیم. در هنگام بازدید از  مسجد رستم پاشا استانبول از خانم ها خواسته می شود که سر خود را بپوشانند و دامن های بلند یا شلوار بپوشند. در صورت نیاز به روسری و سایر لباس ها می توانید از درب ورودی این مسجد تهیه کنید. به غیر از RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL می توانید با مراجعه به سایت ما ، مکان های دیدنی دیگری از استانبول را در لیست گردشگری خود قرار دهید.

همچنین رعایت ازجمله مواردی مانند اینکه بازدیدکنندکان محترم هنگام ورود به مسجد باید کفش های خود را در بیاورند زیرا نمازگزاران هنگام نماز زانو میزنندو پیشانی خود را به به سمت فرش ها می برند. از بازدیدکنندگان تقاضا می شود که به آرامی صحبت کنند و هنگام عکس برداری فلش دوربین خود را خاموش کنند.

آدرس : خیابان حصیر جیلار ، منطقه فاتح شماره 34116-62 ، استانبول ، ترکیه

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی ترکیه و همچنین جاذبه توریستی استانبول و رزرو تورهای ترکیه و بلیط استانبول و یا تور های استانبول ،  با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید.

مسجدرستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
مسجد رستم پاشا استانبول
RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL
RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL
RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL
RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL
RUSTEM PASHA MOSQUE ISTANBUL
مسجدرستم پاشا استانبول

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
 هتل قصر الضیافه مشهد
نوشتهٔ بعدی
پارک ملی دیلک کوش آداسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید