بازار بزرگ استانبول                   Grand Bazaar Istanbul

بازار بزرگ استانبول  یکی از جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که در زبان لاتین Grand Bazaar Istanbul یا Capali Carsi Istanbul نامبرده می شود. کاپالی چارشی استانبول با چشم انداز های زیبا احاطه شده و بازدیدکنندگان را به تماشای این بازار قدمی زیبا تشویق می کند.

بازار بزرگ استانبول واقع در محله فاتح از معروف ترین و باشکوه ترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد. باشکوه ترین جاذبه های توریستی استانبول است و  بازدیدکنندگان بسیاری را ترغیب به دیدن این مکان کرده است.

همچنین در این سایت می توانید در مورد هتل های استانبول و هتل های ترکیه اطلاعات مفیدی کسب کنید. بازار بزرگ استانبول در نمای بیرونی ساده به نظر می رسد. اما این سازه از جمله بناهای قدیمی است که گنج های قدیمی در آن نهفته شده است و دارای انواع و اقسام محصولات و کارهای هنری اصیل می باشد. مسافرانی که تمام نقاط استانبول را به خوبی می شناسند حتما از این بنا دیدن کرده اند.

برای بازدید از جاذبه های توریستی و دیدنی های استانبول می توانید برای خرید تورهای استانبول از طریق ما اقدام کنید.

تاریخچه

ساخت کاپالی چارشی استانبول (Grand Bazaar Istanbul ) در زمستان سال 1455 الی 1456 مدتی پس از فتح قسطنطنیه آغاز شد. این بازار در واقع به عنوان محرکی برای رونق اقتصادی در استانبول شروع به کار کرد. این بازار در ابتدا به دستور سلطان محمد دوم، محلی برای تجارت منسوجات و جواهرات اختصاص یافت.

ساخت بازار بزرگ استانبول در زمستان سال 1460 الی 1461 به اتمام رسید. آجرکاری های این بنا نشان می دهد که بیشتر سازه های به کار رفته در این بازار مربوط به دوره نیمه دوم قرن 15 می باشد. این بازار در آغاز قرن هفدهم، به شکل نهایی خود تبدیل شد. وسعت عظیم امپراطوری عثمانی در سه قاره و کنترل کامل ارتباطات جاده ای بین آسیا و اروپا، بازار و کاروانسرا را مرکز تجارت مدیترانه ای قرارداد.

به گفته چندین مسافر اروپایی، در آن زمان و تا نیمه اول قرن نوزدهم، کاپالی چارشی استانبول با توجه به وفور، تنوع و کیفیت کالایی بالایی داشت. در بازار، 67 مغاز با کالاهای خاص وجود داشت. 5 مسجد و 18 دروازه که هر روز صبح باز می شوند و عصر آن ها را می بندند. حدود سال 1638 تعداد مغازه ها به 3000 تا رسید و همچنین کاروانسراهای بزرگ در دو یا سه طبقه در اطراف حیاط داخلی که صاحبان مغازه ها کالاهای خود را در آنجا می گذارند. در آن زمان بازار سرپوشیده نبود.

در ادامه

فاجعه آتش سوزی که برای اولین در سال 1515 رخ داد و به ترتیب در طی سال های بعد هم اتفاق افتاد صدمات زیادی را به کاپالی چارشی استانبول وارد کرد. زلزله ای که در سال 1766 رخ داد خسارت های زیادی به طاق ها و بنای آن وارد کرد. این خسارت وارده یک سال بعد توسط معمار احمد تعمیر شد.

رشد صنعت نساجی در قرن نوزدهم در اروپای غربی، جلوگیری از ورود مواداولیه از جمله عواملی بودند که باعث ریزش بازار شدند. طبق بررسی های انجام شده در سال 1890، در بازار بزرگ استانبول 4399 مغازه، 2195 اتاق، یک حمام، یک مسجد، یک مقبره وجود داشته است. آخرین فاجعه بزرگ در سال 1894 با زلزله اتفاق افتاد. آخرین بازسازی این مجموعه در سال 1980 انجام شد.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول

موقعیت مکانی

یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده در سرتاسر جهان، Capali Carsi Istanbul با متراژ 30 هزار و 700 متر مربع با بیش از 60 خیابان و کوچه و 4000 مغازه می باشد. بازار بزرگ استانبول یا همان Grand Bazaar Istanbul در منطقه فاتح قرار دارد. تقریبا از غرب به شرق بین مساجد قرار دارد.

بازار بزرگ استانبول به جز یک شنبه ها و تعطیلات مذهبی بین ساعت 8:30 صبح تا 19 برای تجارت باز است. این بازار در محله مرکزی استانبول، فاتح قرار گرفته است و در مجاورت مسجد سلیمانیه قرار دارد. اتوبوس های شهری و خطوط مترو  و کشتی ها، وسایل حمل و نقلی هستند که بازدیدکنندگان می توانند به وسیله آن ها برای خرید به  این بازار بیایند.

معماری

بازار بزرگ استانبول دارای نقشه ای مستطیل شکل می باشد. دیوارهای این بازار از سنگ تشکیل شده است. در دیوارهای داخلی و بیرونی 44 انبار وجود دارد. این بازار دارای انواع کالاهای لوکس و هنر دست می باشد. از 4 دروازه می توان به بازار بزرگ استانبول دسترسی داشت . این 4 دروازه شامل دروازه به سمت فروشندگان کتاب دست دوم در قسمت شمالی، دروازه به سمت فروشندگان جواهرات در جهت شرق بازار، دروازه به سمت لباس زبانه در جهت غرب بازار و فروشندگان عرقیجات گیاهی در جهت جنوبی بازار می باشد.

سقف های Grand Bazaar Istanbul با کاشی پوشانده شده اند. در حالی که بخشی از قسمت های دیوار و سقف براثر آتش سوزی آسیب دیده اند در طول زمان بخشی از آن ها مورد بازسازی قرار گرفتند. در بازار بزرگ استانبول برای جلوگیری از آتش سوزی سیگار کشیدن را ممنوع کرده اند.

برای بازرگانانی که در Capali Carsi Istanbul مشغول به کار بودند امکانات دیگری قرار دادند. این امکانات شامل رستوران ها، حمام، مسجد و همچنین 10 کاروانسرا برای استراحت می باشد. اطراف این بازار دارای یک ایستگاه پلیس، مرکز بهداشتی، اداره پست، شعب بانک و اطلاعات گردشگری می باشد.

بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
توضیحات

تا زمان ترمیم بازار بزرگ استانبول ، پس از آن زلزله ای که در سال 1894 آمد هنوز غرفه یا همان مغازه ای در اینجا ساخته نشده بود. بعد از ترمیم بازرگانان در دو طرف بازار غرفه هایی از جنس چوب ساختند و در آن غرفه به فروش کالاها  می پرداختند. بیشتر کالاهایی که در این بازار در معرض فروش قرار می گرفت درون غرفه بودند و فقط پوشاک از جلوی درب غرفه ها برای جذب مشتریان آویزان بود.

این مغازه ها یا همان غرفه های چوبی دارای باارزش ترین کالاها هم بودند. از جمله کالاهای باارزش در بازار بزرگ استانبول شامل جواهرات و کریستال می باشد. این بازار عمده ترین فعالیتش تجارت ابریشم بود ولی به مرور زمان کالاهای دیگری در آن به فروش رسید. زیباترین قسمت بازار که مورد بازدید بیشتر علاقه مندان قرار گرفته است بازار کفش بازار بزرگ استانبول می باشد.

این کفش ها با رنگ های مختلف مختص قبیله های مختلف قرار گرفت. مثلا کفش های زرد برای مسلمانان، کفش های آبی رنگ برای یونانیان، کفش هایی با رنگ مشکی برای یهودیان و کفش هایی با رنگ قرمز برای قبیله ارامنه بود. همچنین بازار ادویه و گیاهان بازار بزرگ استانبول در کنار غرفه جواهرات قرار دارد.

اطلاعات بیشتر

امروزه میتوانیم شاهد انواع دیگری از کالاها در بازار بزرگ استانبول باشیم که شامل جواهرات دستبند از جنس طلا، مبلمان، فرش، کالاهای چرمی و لباس هایی از جنس چرم می باشد. در واقع بازار بزرگ استانبول با این همه کالاهای با ارزش نیاز به امنیت بالا در برابر سرقت و آتش سوزی و دیگر عوامل آسیب زننده دارد. کالاهای موجود در بازار از این نظر در امنیت بالایی برخوردارند.

دروازه های بازار بزرگ استانبول همیشه در شب بسته بوده و توسط نگهبانان از آن مراقبت می شد. تنها یک بار دروازه های بازار بزرگ استانبول در شب باز شد که هنگام عید در سال 1867 بود. یکی دیگر از ویژگی های بازار در دوران عثمانی، فقدان رستوران بود. امروزه Capali Carsi Istanbul یک مجموعه ای پر رونق شده که روزانه بین 250 هزار تا 400 هزار نفر بازدیدکننده دارد و یکی از مهم ترین نقاط دیدنی استانبول است. دروازه های این بازار هر روز به جز یک شنبه ها و تعطیلات از ساعت 9 تا 19:00 به روی بازدیدکنندگان باز است.

آدرس Grand Bazaar Istanbul : ترکیه، استانبول، فاتح، منطقه بیازیت ، خیابان کالپاچیلار.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی ترکیه و همچنین جاذبه توریستی استانبول و رزرو تورهای ترکیه و بلیط استانبول و یا تورهای استانبول ،  با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید.

GRAND BAZAAR ISTANBUL
کاپالی چارشی استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
GRAND BAZAAR ISTANBUL
GRAND BAZAAR ISTANBUL
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
کاپالی چارشی استانبول
GRAND BAZAAR ISTANBUL
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
کاپالی چارشی استانبول
بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول
GRAND BAZAAR ISTANBUL

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل دابل تری بای هیلتون کوش آداسی
نوشتهٔ بعدی
هتل گرند د پرا استانبول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید