ارگ کریم خان شیراز                Arg Karim Khan Shiraz

ارگ کریم خان شیراز بنایی عظیم می باشد که در مرکز شهر شیراز واقع شده است. Arg Karim Khan Shiraz یا Castle of Karim Khan که یادگاری منحصر بفرد از دوره زندیه به شمار می رود. دارای برج ها و دیوار هایی بلند است. همچنین ارگ کریم خان زند ، دارای معماری خاص در بین جاذبه های توریستی شیراز و جاذبه های گردشگری ایران است.

برخی معتقدند که کریم خان زند با توجه به معماری دوره صفویه میدانی در شهر شیراز ساخت. و در بخش غربی این میدان کاخی برای خود و خانواده خود بنا کرد. که بعد ها افراد به آن ارگ کریم خان شیراز گفتند. در دوران زندیه کریم خان در این ارگ روزگار خود را می گذراند. این ساختمان عظیم الجثه در ۱۴ خردادماه ۱۳۵۱ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

شما می توانید برای رزرو هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با همکاران ما تماس بگیرید. همچنین می توانید برای رزرو تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با مشاوران ما مشورت نمایید.

Arg Karim Khan Shiraz
قلعه کریم خان شیراز Castle of Karim Khan

تاریخچه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارگ کریم خان زند و دیگر جاذبه های توریستی شیراز با ما همراه باشید. زمانی که کریم خان زند به سلطنت رسید شیراز را برای پایتخت پادشاهی خود انتخاب کرد. با گذشت زمان او ساختمان های متنوع و متعددی را در این شهر بنا کرد. با این وجود باز هم ایده های بسیاری برای اجرا در ذهن خود داشت.

یکی از ساختمان هایی که توسط او بنا شد ارگ کریم خان شیراز بود. این قلعه از سال 1145 تا 1146 ساخته شد. که کریم خان سلطنت خود را در آن آغاز کرد. در آن دوره کریم خان از بهترین معمار ها برای ساخت این ساختمان بهره گرفت. همچنین از بهترین مواد و مصالح ایرانی و خارجی برای ساخت آن استفاده کرد.

با فروپاشی حکومت زندیه و روی کار آمدن حکومت قاجار این ارگ به محل حکومت آن ها تبدیل شد. نقاشی های این بنا به دستور میرزا فرمانفرما که شاهزاده ای قاجاری بود بازسازی شد. میرزا فرمانفرما در آن دوران حاکم فارس بود. بعد از آن هر یک از حاکمان با توجه به سلیقه خود تغییراتی در شکل ارگ به وجود آوردند. یکی از این تغییرات ساخت عمارت هایی در محوطه بود که باعث بد ترکیب شدن شکل ارگ شد. یکی دیگر از تغییرات ایجاد شده در ارگ نقوشی بود که در دوران زندیه بر روی قلعه ها کنده کاری شده بود.

با گذشت سال ها در سال 1310 در دوره حکومت پهلوی این ارگ به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. که این تصمیم آسیب هایی جدی و جبران ناپذیری به سازه وارد کرد. و در نهایت در سال 1350 مسئولیت ارگ به داره فرهنگ و هنر وقت گذاشته شد.

ارگ کریم خان شیراز
نمای هوایی ارگ کریم خان شیراز Castle of Karim Khan

معماری ارگ

Arg Karim Khan Shiraz دارای مساحتی ۴۰۰۰ مترمربعی می باشد. که در مرکز محوطه ای با مساحت 12800 مترمربع بنا شده است. در ساخت این مجموعه بزرگ از دو معماری متفاوت شامل نظامی و مسکونی استفاده شده. که نمای بیرونی آن نظامی و فضای داخلی آن مسکونی می باشد. این ارگ دارای ۴ برج ‍۱۴ متری است. که این برج ها خود کاربرد نظامی سازه را نشان می دهد. علاوه بر برج ها در گذشته خندقی در اطراف ارگ قرار داشته است. که باعث چند برابر شدن امنیت آن می شد.

فضای داخلی ساختمان دارای طراحی کاملا متفاوت می باشد. این فضا شامل ایوان ها، اتاق ها، آب نماها و باغچه ها با طرح ها و نقش هایی منحصر بفرد است. یک ایوان در هر یک از بخش های شمالی، جنوبی و غربی بنا قرار دارد. در دو طرف ایوان ها شش اتاق مسکونی نیز ساخته شده است. در بخش شرقی هم حمام خصوصی ساخته شده است.

عمده ترین مصالحی که برای ساخت ارگ به کار رفته است آجر و سنگ می باشد. سنگ مرمرهای زیبایی که در ساخت بنا استفاده شده. و جلوه ای دیگر به آن بخشیده است را از تبریز به شیراز آورده بودند. علاوه بر مرمر در هنگام ساخت از سنگ های گندمک نیز استفاده شده است. شما می توانید به منظور رزرو تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با همکاران ما تماس بگیرید.

ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز Castle of Karim Khan

بخش های مختلف

در ادامه توضیحاتی در مورد بخش های مختلف ارگ کریم خان شیراز برای شما ارائه خواهیم داد. بخش بیرونی ارگ از دیوارهایی ضخیم با ارتفاعی ۱۲ متری تشکیل شده است. جان پناه های بسیاری در لبه های این دیوار توجه شما را به خود جلب می کند. که برای تیر اندازی و دیده بانی بسیار کاربردی بوده است.

در گوشه هر یک از دیوارهای ارگ یک برج به ارتفاع ۱۴ متر بنا شده که دارای ۳ طبقه می باشند. برای رفتن به هر یک از طبقات می توانید از پله هایی که مارپیچ در این برج ها ساخته شده اند استفاده کنید. در این برج ها دو اتاق نیز ساخته شده است. که یکی از آن ها برای استراحت نگهبان و دیگری به عنوان انبار اسلحه به کار برده می شدند.

اگر از بالا به ارگ نگاه کنیم آن را شبیه به ذوزنقه خواهیم دید. زمانی که معماران در حال ساخت برج در بخش شمال غربی بودند. متوجه سست بودن خاک آن قسمت شدند و احتمال دادند که در آینده این بخش دچار نشست می شود. به همین دلیل برج را کمی عقب تر از برج های دیگر بنا کردند. در نتیجه شکل ارگ شبیه به ذوزنقه شد.

هنگام ورود به ارگ تابلوی کاشی کاری شده ای که مربوط به دوره قاجار نگاه شما را به خود خیره می کند. این کاشی کاری جنگ رستم و دیو سفید را برای شما به نمایش می گذارد. لازم به ذکر است که از این نوع کاشی کاری در ورودی بخش شرقی ارگ هم وجود داشته. که در گذر سال ها از بین رفته است.

ارگ کریم خان شیراز
اتاق های ارگ کریم خان شیراز Castle of Karim Khan
در ادامه

اگر کمی دقت کنید می بینید که در نمای بیرونی Arg Karim Khan Shiraz و محوطه آن تزئیناتی توجه شما را به خود جلب نمی کند. تزئینات تنها در فضای داخلی اتاق ها به کار رفته اند. و تنها نقوش و طراحی های دیوار های خارجی به صورت حکاکی می باشند.

در دور تا دور دیواره های بام چند سایبان چوبی که به شیر سر معروف است دیده می شود. این سایبان علاوه بر این که جنبه تزئینی داشته و زیبایی دیگری به سازه می بخشد. در تابستان ها هنگام تابش آفتاب برای افراد سایه ای خنک ایجاد کرده. و همچنین در زمستان ها هنگام بارش برف و باران یا وزش باد از ساختمان و افراد محافظت می کرده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزرو هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران می توانید با همکاران ما تماس بگیرید. همچنین برای کسب اطلاعات مفید در زمینه جاذبه های توریستی شیراز و جاذبه های گردشگری ایران می توانید به بخش جاذبه های مراجعه کنید.

ارگ کریم خان شیراز
پنجره های رنگی ارگ کریم خان شیراز Arg Karim Khan Shiraz
اتاق ها

بخش های مسکونی ارگ کریم خان زند در بخش های شمالی، غربی و جنوبی قرار گرفته اند. هر کدام از این بخش ها دارای ایوانی خیره کننده با دو ستون سنگی هستند. و در کنار این ستون ها شش اتاق قرار گرفته است. معماری ها، طراحی ها و نقوش داخل اتاق ها در نگاه اول توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

دوال های موجود در این اتاق ها با ظرافت تمام کار شده اند. دوال طرحی برجسته تر از دیوار است که با گچ درست می شود. طاقچه هایی که بر فراز دوال ساخته شده اند دارای نقوشی هندسی بوده که دارای سه بخش می باشند. نقاشی بزرگ در وسط و نقش شاپرک در بالا و پایین آن کشیده شده است. همچنین کتیبه هایی بر بالای طاقچه پایینی قرار دارند که زیبایی اتاق را دو چندان کرده است.

ورودی، ازاره ها، پنجره های مشبک با شیشه هایی رنگی و اتاق هایی کوچک. برای نگهداری لوازم اضافی از دیگر بخش های اتاق های ارگ به شمار می روند. یکی از عناصر پر کاربرد معماری که در اکثر بناهای قدیمی مشاهده می شود مقرنس کاری می باشد. مقرنس ها طبقاتی هستند که بر روی یکدیگر ساخته می شوند.

مقرنس های کار شده در هر یک از اتاق های ارگ منحصر بفرد است. این طراحی تنها در اتاق های واقع شده در بخش شمالی و جنوبی وجود دارند. که زمان زیادی برای طراحی و سخت آن ها صرف شده است. اتاق های ارگ با یک راهرو کوچک به یکدیگر راه دارند. که شما بدون بیرون آمدن از اتاق ها می توانید به اتاق های دیگر راه پیدا کنید. اتاق های کوچک ارگ در بالای راهرو ها واقع شده اند. که در پشت آن ها اتاق هایی کوچک قرار گرفته است.

Arg Karim Khan Shiraz
تصاویر ارگ کریم خان شیراز Castle of Karim Khan
شاه نشین و حوض ها

بعد از اتاق های Arg Karim Khan Shiraz به شاه نشین آن می رسیم. به بخش آفتابگیر ارگ شاه نشین می گویند. این قسمت بزرگ تر از دیگر اتاق ها بوده و دارای سقفی بلند می باشد. از نام های دیگر آن هم می توان به سه دری یا پنج دری اشاره کرد. شاه نشین ها در بخش های شمالی، غربی و جنوبی واقع شده اند. که به آن ها بهشت پیرایه و یا تالار بلند پایه هم می گویند.

در فصل زمستان از شاه نشین شمالی استفاده می شد. همچنین در مقابل این شاه نشین دو ستون از سنگ گندمک ساخته شده است. اما شاه نشین اصلی در بخش غربی قرار گرفته است که در تابستان مورد استفاده بوده است. و در مقابل آن حوضی بزرگ قرار دارد. ستون های این شاه نشین به شکل مارپیچ بوده که دارای تزئیناتی خیره کننده است. و در آخر شاه نشین بخش جنوبی در تمامی فصول مورد استفاده بوده است.

آب ارگ کریم خان شیراز از قنات رکن آباد تامین می شده که با تخریب این قنات سیستم آبرسانی ارگ هم متوقف شده است. حوضی چهار گوش که از سنگ هایی یکدست ساخته شده اند. با یک فواره در میان آن ها در مقابل هر ایوان وجود دارد. سنگ های به کار رفته از جنس آهک می باشند که با اتابک معروف هستند. که در مقابل آب بسیار مقاوم می باشند.

همکاران ما می توانند شما را در زمینه رزرو تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران راهنمایی کنند. همچنین شما می توانید برای رزرو هتل های شیراز و یا دیگر هتل های ایران با همکاران ما تماس بگیرید.

ارگ کریم خان شیراز
تصاویر ارگ کریم خان زند Arg Karim Khan Shiraz
حمام ارگ

حمام ارگ کریم خان زند از اولین حمام های اختصاصی به شمار می رود. بکر ترین قسمت ارگ حمام آن می باشد. که خانواده سلطنتی از آن استفاده می کردند. این حمام هم مانند دیگر حمام هایی که در گذشته ساخته می شد دارای بخش رختکن می باشد. در رختکن 4 سکو برای نشستن و یا تعویض لباس به چشم می خورد. همچنین شما می توانید وسایل خود را تا پایان استحمام در زیر این سکو ها قرار دهید.

در میان رختکن حوضی با هشت گوشه توجه شما را به خود جلب می کند. و در گوشه ای از رختکن قسمتی برای گرم کردن فضا با آتش و یا تهیه چای و قلیان وجود دارد. لازم به ذکر است که در این حمام رختکن تنها برای عوض کردن لباس نبوده است. بلکه کارهای دیگری مانند حجامت، مشت و مال و… در آن صورت می گرفته است.

برای رفتن به گرم خانه از راهرویی عبور می کنید. که این راهرو خود به سه قسمت تقسیم می شود. یک قسمت مربوط به گرم خانه بوده و دو قسمت دیگر مربوط به خزینه و نورخانه است. لازم به ذکر است که خزینه خود دارای بخش های مختلفی بوده است. که عبارتند از دیگ مسی و دو حوض آب گرم در دو طرف آن.

و درآخر

شما مسافران عزیز می توانید برای رزرو تورهای شیراز و تورهای ایران همچنین برای رزرو هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با مشاوران ما تماس بگیرید. با سفر به شهر شیراز می توانید از جاذبه های توریستی شیراز که جزو بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری ایران به شمار می روند دیدن نمایید.

آدرس ارگ کریم خان شیراز : شیراز، شمال شرق میدان شهدا، ارگ کریم خان.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارگ کریم خان شیراز به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای شیراز و تورهای ایران با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

Arg Karim Khan Shiraz
Arg Karim Khan Shiraz
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
ارگ کریم خان شیراز
Arg Karim Khan Shiraz
Arg Karim Khan Shiraz
Arg Karim Khan Shiraz
ارگ کریم خان شیراز
Arg Karim Khan Shiraz

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل نیشکر اهواز
نوشتهٔ بعدی
بازرا وکیل شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید