حمام وکیل شیراز                  Vakil Bath Shiraz

حمام وکیل شیرازVakil Bath Shiraz ) یکی دیگر از جاذبه های توریستی شیراز به شمار رفته که جزو مجموعه زندیه هم می باشد. مجموعه زندیه از منحصر بفرد ترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شود. همچنین hammam e vakil shiraz یک یادگاری با ارزش از دوره زندیه می باشد که تا به الان پابرجا مانده است.

کریم خان زند که بین سال های 1172 تا 1193 بر تخت پادشاهی نشسته بود شیراز را به عنوان پایتخت برگزید. او بناهایی مختلف در شیراز ساخت که برخی از آن ها با پسوند نام خودش، یعنی وکیل معروف شدند. که از آن ها به مجموعه وکیل یاد می شود. برخی از این ساختمان ها شامل مسجد وکیل، بازار وکیل، آب انبار وکیل و با نامی متفاوت، ارگ کریم خان می باشد که تقریبا تمامی آن ها در محله ای به نام درب شاهزاده واقع شده اند.

حمام وکیل شیراز یکی از این بناها می باشد که به دلیل معماری منحصر بفردش مورد توجه همگان قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این بنا در بخش غربی مسجد وکیل واقع شده و دارای 11هزار متر مربع مساحت می باشد. همچنین نام حمام به دلیل بزرگ بودنش نسبت به دیگ حمام های ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزرو هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با ما همراه باشید.

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز Vakil Bath Shiraz

تاریخچه

حمام وکیل شیراز در تاریخ 1187 قمری به دستور کریم خان زند مورد بهره برداری قرار گرفت. این حمام یا مساحتی 1400 مترمربعی تحت ساخت قرار گرفت. و در طراحی آن هنرهایی خیره کننده و منحصر بفرد به کار برده شد. بعد از دوره زندیه در دیگر دوره ها که پادشاهانی جدید بر تخت شاهی نشستند. هر یک بر اساس سلیقه خود تغییراتی را در حمام ایجاد کردند. و در صورتی که ساختمان دچار خرابی شده بود به مرمت و بازسازی آن قسمت پرداختند.

این حمام تاریخی تا دوره حکومت پهلوی اول و دوم همچنان مورد استفاده بود. آن ها از قسمت هایی از حمام به عنوان حمام خصوصی و رختکن استفاده می کردند. در همان دوره بود که حمام به دلیل ترک در دیوارها تعطیل شد. و در نهایت در سال 1351 توسط اداره باستان شناسی تحت یک بازسازی اساسی قرار گرفت.

مدتی بعد از انقلاب کاربری حمام تغییر کرده و از آن به عنوان رستوران و سفره خانه استفاده می شد. که همین تغییر کاربری باعث ایجاد آسیب هایی جدی به حمام شد. به همین سبب مسئولین مربوطه مجددا حمام را به موزه تبدیل کردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و دیگر جاذبه های گردشگری ایران با ما همراه باشید.

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز Vakil Bath Shiraz

قسمت های مختلف

در ادامه در مورد قسمت های مختلف حمام وکیل شیراز اطلاعاتی را ارائه خواهیم داد. حمام ها در گذشته فقط مکانی برای نظافت افراد نبوده است. بلکه در آن مراسم های سنتی، اجتماع و برگزاری جشن های مختلف صورت می گرفت. به منظور برگزاری این مراسم ها و جشن ها و به دلیل بالا بودن تعداد افراد به فضایی بزرگ نیاز بود. به همین علت حمام ها در قدیم بخش های متعدد و متنوعی داشتند.

این حمام هم مانند دیگر حمام های موجود دارای بخش های مختلفی نظیر سربینه، گرمخانه و بخش های خدماتی می باشد. که در ادامه اطلاعاتی از آن ها را در اختیار شما قرار می دهیم. یکی از مهم ترین بخش های هر حمام ورودی آن می باشد. ورودی باید به گونه ای طراحی شود که مانع ورود هوای سرد به داخل حمام شده. و حمام را گرم نگه دارد.

ورودی این حمام کوچک طراحی شده تا رفت و آمد هوا به داخل حمام به حداقل برسد. شما پس از گذر از ورودی و شیبی کوتاه به راهرویی می رسید که در انتهای آن به رختکن وارد می شوید. ورودی ساخته شده در دوران زندیه ساده بود اما در دوران حکومت قاجار کاشی کاری هایی برای زیباتر شدن ورودی انجام شد. همچنین فضای هشتی بالای ورودی در دوران حکومت پهلوی برای این بنا طراحی شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با همکاران ما تماس بگیرید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات در مورد رزرو هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با مشاوران ما مشورت نمایید.

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز Vakil Bath Shiraz

دیگر قسمت ها

بزرگ ترین و وسیع ترین بخش حمام وکیل شیراز مربوط به سربینه (رختکن) می باشد. که به شکل هشت ضلعی طراحی شده است. همچنین در وسط سربینه، حوضی هشت ضلعی قرار دارد که زیبایی حمام را دو چندان کرده است. ستون های ساخته شده در این حمام همگی از جنس گندمک هستند. و بر روی آن ها نقوشی زیبا و منحصر بفرد طراحی شده است.

سکو هایی در اطراف رختکن قرار گرفته است که در مقابل آن ها حوض هایی کوچک قرار دارند. افراد قبل از رفتن به حمام و بعد از آن از این حوض عبور می کردند. و پاهای خود را در آب سرد آن قرار می دادند. در زیر سکوها بخشی وجود داشت که افراد کفش های خود را در آن قسمت می گذاشتند. لازم به ذکر است که افراد مهم مانند تجار و افراد حکومتی در حمام سربینه ای جداگانه از مردم عادی داشتند.

بر روی دیوار ها و طاق ها نقش و نگارهایی زیبا طراحی شده بود که در دوره قاجار طرح های دیگری بر روی این نقش و نگار ها کار شد. برخی از این نقوض عبارتند از داستان حضرت اسماعیل، معراج پیامبر، یوسف و برادرانش، شیرین و فرهاد و… علاوه بر این ها از طرح های هندسی و مذهبی نیز در بین آن ها به کار رفته است.

روشنایی و نور حمام از پنجره های کار گذاشته شده در سقف تامین می شود. این پنجره ها در طول روز نور طبیعی خورشید را به درون حمام منتقل می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران به بخش تورها در سایت مراجعه کنید و یا با همکاران ما تماس بگیرید.

در ادامه

میان در به فاصله بین رختکن و فضای اصلی، گرمخانه گفته میشود. قسمت اصلی میان در دارای فضایی هشتی است که به برزخ و هشتی دوم معروف می باشد. در این قسمت هم طراحی‌های چشمگیری بر روی سقف ها انجام شده است. این بخش از حمام وکیل شیراز به گونه ای طراحی شده است که، رفت و آمد هوا را به حداقل برساند. و علاوه بر آن افراد هنگام ورود، با وجود این راهرو یک باره وارد فضای گرمخانه نمیشوند.

بعد از گذر از میان در به گرمخانه میرسیم. که به شکل مربع و کوچک تر از رختکن طراحی شده است. در وسط این فضا 4 ستون سنگی ساخته شده که نقوشی نیز بر روی آنها حک شده. در دو طرف گرمخانه دو اتاقک قرار دارد و حوضی در بین آنها قرار گرفته، زمین گرمخانه به شکل زیبایی سنگ فرش شده و گذرگاه های باریکی در زیر سنگ فرش ها قرار گرفته ات که باعث گرم شدن کف گرمخانه میشود.

در بخش شمالی گرمخانه سه خزینه کار گذاشته شده، یک خزینه به شکل مربع در وسط که با آبگرم پر شده، و دو خزینه دیگر که در دو طرف آن قرار دارد یکی با آب سرد و دیگری با آب ولرم پر شده اند. لازم به ذکر است برای گرم کردن آب در خزینه از دیگ های بزرگ استفاده می شده است. hammam e vakil shiraz

دو شاه نشین در دو طرف محوطه گرمخانه ساخته شده، همچنین دو حاکم‌نشین در دو طرف خزینه قرار گرفته است. که در بین هر یک از آن‌ها حوضی از جنس مرمر بنا شده. شاه نشین سمت راست در دوره پهلوی یکی از قسمت هایی بود که به حمام خصوصی تبدیل شده بود.

به منظور اطلاع از قیمت هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با ما در تماس باشید.

بخش های خدماتی

در این قسمت توضیحاتی در مورد بخش های خدماتی حمام وکیل شیراز ارائه می دهیم. انبار سوخت حمام در پشت خزینه ها واقع شده است. دو شاه نشین به شکل مستطیل در دو طرف خزینه ها قرار دارد. در بخش شمال شرقی حمام قسمت بیرونی بخشی به نام گاو رو وجود دارد. افراد در این مسیر شیب دار به کمک گاوها از چاه آب می کشیدند.

بر روی بام در طرف راست ورودی هشتی دوم حوض آبی ساخته شده بود. که آب حمام در ابتدا به این حوض ریخته می شد. بعد از این که رختکن حمام در دوره پهلوی به زورخانه تبدیل شد. دیواری که حوض بر روی آن قرار گرفته بود را برداشتند. و ورودی از خیابان طالقانی به حمام ایجاد کردند. که اکنون این در بسته می باشد. آب حمام از آب چاهی که در بخش غربی ساختمان قرار داشت و به گاو چاه معروف بود تامین می شد.

برای کسب اطللاعت بیشتر در مورد خرید تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با مشاوران ما تماس بگیرید. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات مفید تر در مورد Vakil Bath Shiraz و دیگر جاذبه های توریستی شیراز و دیگر جاذبه های گردشگری ایران به بخش جاذبه ها در سایت مراجعه نمایید.

تزئینات بنا

در ابتدا گفتیم که طراحی ها و نقوش خیره کننده حمام وکیل شیراز باعث شده. تا این حمام ظاهری منحصر بفرد نسبت به دیگر حمام ها داشته باشد. یکی از تزئینات به کار رفته در این حمام آهک بری می باشد. در این نوع طراحی به جای گچ از آهک استفاده می شود. دلیل استفاده از آهک رطوبت حمام است. زیرا آهک نسبت به گچ مدت طولانی تری را در برابر رطوبت دوام می آورد.

آهک بری های موجود در حمام مربوط به دوره زندیه می باشد. که در دوره قاجار نقش و نگارهایی از داستان ها بر روی آن ها طراحی شد. یکی دیگر از تفاوت های این حمام با حمام های دیگر که وجه تمایز مهمی به شمار میرود. همین نقاشی های داستان گونه می باشد. این داستان ها شامل داستان های قرآنی، ادبیاتی و عاشقانه می باشند.

مشاوران و همکاران ما می توانند در زمینه جاذبه های گردشگری شیراز و رزرو هتل های شیراز اطلاعاتی مفید در اختیار شما قرار دهند. در صورت نیاز می توانید با آن ها تماس بگیرید.

آدرس حمام وکیل شیراز : شیراز، خیابان طالقانی، hammam e vakil shiraz .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حمام وکیل شیراز به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای شیراز ، بلیط شیراز و سایر تورهای ایران با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
Vakil Bath Shiraz
Vakil Bath Shiraz
Vakil Bath Shiraz
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
Vakil Bath Shiraz
Vakil Bath Shiraz
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
حمام وکیل شیراز
Vakil Bath Shiraz
حمام وکیل شیراز

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
تفریحات دریایی جزیره کیش
نوشتهٔ بعدی
هتل آساره تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید