پل خواجو اصفهان   POL KHAJU ISFAHAN

این مقاله در مورد پل خواجو اصفهان POL KHAJU ISFAHAN ) که از مهمترین و زیبا ترین پل ها بر روی زاینده رود اصفهان و از زمان صفوی می باشد ، نوشته شده است. پل خواجو یکی از آثار باستانی اصفهان است که که به پل بابا رکن الدین نیز شهرت دارد و جزو جاذبه های توریستی اصفهان محسوب می شود.

پل خواجو اصفهان از مهمترین دیدنی ها و جاذبه هایی است که در شهر اصفهان وجود دارد. در دوران صفویه ، ابنیۀ بسیاری در این شهر و شهرهای دیگر کشور ساخته شده که همگی آنها ، در نوع خود منحصر به فرد هستند.

باید بدانید که در بین جاذبه های گردشگری که در شهر اصفهان می توانید ببینید ، پل خواجو از دوست داشتنی ترین هاست. از آن جهت این موضوع را گفتم که با توجه به گفته های گردشگران و با توجه به تجربه های شخصی ، این اثر تاریخی بسیار جالب توجه و جذاب است.

گردشگران بسیاری هستند که هرجای این شهر دیدنی را که می بینند ، هر کجا که سر می زنند ، عصرها و شبها ، حتما به کنار زاینده رود می روند و بر روی پله های این پل ، لب آب ، می نشینند و لذت فراوانی را تجربه می کنند.

پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان

بیشتر بدانید:

در بین معماری های موجود در شهر اصفهان ، پل خواجو ، از منحصر به فرد ترین آثاری است که در  زمینۀ معماری ، از زمان شاه عباس دوم صفوی  و در کل دوران صفویان بر جا مانده است. این پل در سمت مشرق سی و سه پل اصقهان ، بر روی زاینده رود زیبا به شکلی بسیار زیبا و هنرمندانه ساخته شده است.

در مورد پل خواجو اصفهان باید بدانید که این پل ، از دیرباز به پل بابا رکن الدین معروف بوده و به این نام خوانده می شده است. اما این روزها فقط بانام پل خواجو نامیده می شود. این پل علاوه بر زیبایی و نقشی که در عبور و مرور داشته بعنوان یک سد، برای تنظیم جریان آب ساخته شده بوده است.

این پل بر روی نقشه در امتداد دو خیابان کمال اسماعیل اصفهانی و خیابان خواجو قرار گرفته است. در میان این پل ، ساختمانی نیز ساخته شده که به شاه نشین شهرت داشته. این ساختمان در گذشته برای اقامت موقت و استراحت شاه در زمان عبور از روی پل ساخته شده بوده است.

سایر اطلاعات :

در بازدید از پل خواجو اصفهان ، حتما متوجه ساخت هوشمندانۀ آن شده اید. پله هایی برای نشستن لب آب ، حجره های پایین و شاه نشین بالا، همه و همه در زیبایی و جذابیت این بنای تاریخی و این معماری کهن ، نقش موثری دارد. POL KHAJU ISFAHAN

در سفر خود به اصفهان ، حتما عصرها ، در گرگ و میش غروب ، قدم زدن روی این معماری بی نظیر را تجربه کنید. این اثر هنری ، این معماری بی نظیر و این جاذبۀ تاریخی ، در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد، تا ارزش آن برای همیشه حفظ شود.

این پل به دستور شاه عباس دوم صفوی ، بر روی ویرانه های پلی که از دورۀ تیموری ساخته شده بود ، ساخته شده است. نام آن پل ، پل حسن بیک بنا مربوط به دورۀ تیموریان بوده است. معماری منحصر به فرد آن باعث شده تا در سطج جهان معروف شود.

پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان POL KHAJU ISFAHAN
شهرت پل:

با توجه به نوع ساخت و معماری این پل و همچنین با توجه به استفاده کاشی کاری ها بعنوان تزئینات و در نهایت با طراحی بی نظیر و اجرای عالی این پل ، می توان از این اثر بعنوان یکی از بهترین و زیباترین پلها در دنیا نام برد که در نوع خود بسیار جالب توجه می باشد.

همچنین باید بدانید که پل خواجو اصفهان در دورۀ خود با عنوان پل شاهی شناخته می شده است. همچنین این پل در همان دوران بعنوان یکی از زیباترین پلهای دنیا شهرت داشته است.

نکتۀ دیگری که حائز اهمیت است این است که ، همانطور که امروزه این پل بعنوان تفرجگاه و یکی از دیدنی ترن و جذاب ترین جاذبه های گردشگری ایران شناخته می شود ، در گذشته و در همان زمانهای ساخت نیز ، بعنوان جایی برای گشت و گزار و تفریح مردم بوده است.

پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان POL KHAJU ISFAHAN
زیبایی های شهر :

در مورد شهر اصفهان باید بدانید که این شهر از دیرباز ، با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی که داشته است ، در کشور ایران بسیار مورد توجه بوده است. در زمان صفویان نیز این شهر بعنوان پایتخت انتخاب شد و پیشرفت و گسترش آن آغاز شد.

اکثر ابنیه و آثاری که در این شهر می بینید ، در زمان صفویه ساخته شده اند. این بناها با توجه به اینکه از لحاظ معماری و ساخت ، از بهترینها در نوع خود و در دورۀ خود هستند ، بسیار جالب توجه و بی نظیر هستند.

این آثار در جهان نیز شهرت بسیاری بدست آورده اند و گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان و ایران برای دیدن آن به این شهر کهن سفر می کنند. مردمان این شهر نیز میهمان نواز هستند و سفر به این شهر برای شما ، بسیار لذت بخش و مفرح خواهد بود .

آخرین نکات:

این پل که در سال 1060 قمری ساخته شده است ، به پل شاهی معروف بوده و بارها در مناسبت های مختلف ، آذین بندی و چراغانی شده و غرفه های آنرا تزئین کرده اند و مردم به شادی و وقت گذرانی به شادی در آن پرداخته اند. POL KHAJU ISFAHAN

این پل و زیبایی های آن و کلا آثار معماری زیبای شهر اصفهان ، بارها ، موضوعی برای شعرهای شعرای ایران زمین بوده اند.

از قسمتهای مهم پل خواجو اصفهان یا پل بابا رکن الدین ، می توان به شاه نشین ، غرفه ها و پله های پایین ، دو شیر سنگی در ضلع شرقی پل و یک قبله نما اشاره کرد.

آدرس پل خواجو اصفهان پل بابا رکن الدین ) : اصفهان ، میدان خواجو ، پل خواجو

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد این پل و سایر جاذبه های توریستی اصفهان و رزرو خدمات گردشگری مانند تورهای اصفهان و سایر تورهای داخلی ، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید. در مطالب مرتبط با این مطلب نیز می توانید مطالبی در مورد هتل های اصفهان و هتل های ایران نیز ببینید.

POL KHAJU ISFAHAN
POL KHAJU ISFAHAN
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان
POL KHAJU ISFAHAN

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
تخت جمشید شیراز
نوشتهٔ بعدی
هتل آمباسادور بانکوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید