تخت جمشید شیراز    TAKHT E JAMSHID SHIRAZ

این نوشته در مورد تخت جمشید شیراز می باشد. تخت جمشید از اصلی ترین و کهن ترین آثار و جاذبه های توریستی شیراز و حتی جاذبه های گردشگری ایران می باشد. همچنین در مورد کاخ های تخت جمشید شیراز و قیمت های مختلف آن نیز توضیحاتی وجود دارد. TAKHT E JAMSHID SHIRAZ

تخت جمشید که از معروف ترین جاذبه های توریستی شهر شیراز می باشد توسط با تجربه ترین مهندسان ، معماران و هنرمندان در سال ۵۱۸ قبل از میلاد ساخته شده و از دیگر نام های آن می توان به پارسه ، پرسپولیس ، پرسه پلیس ، هزار ستون یا چهل منار اشاره کرد که نزدیک به ۵۰ سال محلی برای برگزرای مراسم آئینی و جشن ها به ویژه نوروز بوده است.

مجموعه تخت جمشید دارای هفت کاخ ، نقوش برجسته ، پلکان ، ستون ها و ۲ آرامگاه سنگی می باشد و بیش از سه هزار نقش برجسته در ساختمان ها و مقبره های خود جای داده است.

در این بخش در مورد قسمتهای مختلف مجموعۀ تخت جمشید شیراز و همچنین در مورد کاخ های تخت جمشید شیراز توضیح خواهیم داد.

تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز

کاخ آپادانا

در بین کاخ های تخت جمشید شیراز ، کاخ آپادانا دارای قدمت و شکوه بیشتری می باشد که ساخت آن به دستور داریوش ۵۱۵ سال قبل از میلاد آغاز شده و سی سال بعد به پایان رسیده است. مساحت کاخ آپادانا ۳۶۶۰ متر مربع بوده که تالار اصلی این کاخ دارای ۳۶ ستون می باشد.

در این کاخ ، ایوان هایی در قسمت های شرق ، غرب و شمال دارا می باشد. ارتفاع ستون ها نزدیک به ۲۰ متر بوده و این ستون ها از استحکام کافی برخوردار بودند به گونه ای که تا زمان قاجار ۱۳ ستون باقی مانده بود. پله های ایوان شرقی که ورودی اصلی کاخ محسوب می شدند دارای مهم ترین نقوش تخت جمشید می باشند.

کاخ هدیش

کاخ هدیش (جای بلند) که در جنوبی ترین قسمت تخت جمشید قرار دارد کاخ اختصاصی خشایار شاه بوده و از طریق دو مجموعه پله به کاخ ملکه متصل می شود. نام این کاخ برگرفته از نام همسر دوم خشار شاه به نام هدیش بوده است.

کاخ ملکه

کاخ ملکه که نسبت به دیگر سازه ها در ارتفاع کم تری قرار دارد توسط خشایار شاه ساخته شده که امروزه از آن به عنوان موزه و اداره مرکزی تاسیسات تخت جمشید استفاده می شود.

کاخ هـ یا اچ

در قسمت جنوب غربی تختگاه و در غرب کاخ هدیش کاخی به نام کاخ هـ یا اچ بنا شده که اکنون به حالت نیمه ویران در TAKHT E JAMSHID SHIRAZ قرار دارد.

تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز

کاخ تچر

کاخ تچر همزمان با کاخ آپادانا ساخته شد که از آن به عنوان کاخ داریوش هم یاد می شود این کاخ به دلیل آن که با سنگ های صاف و صیقلی ساخته شده است به آن تالار آینه نیز می گویند. این کاخ به عنوان سکونت گاه شاه مورد استفاده بوده و دارای ۱۲ ستون و ایوانی در قسمت جنوبی با ۸ ستون می باشد.

کاخ سه در

کاخ سه در که در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید قرار دارد توسط سه ورودی و چند راهرو به کاخ های دیگر راه پیدا می کند به همین دلیل به آن کاخ مرکزی یا سه دری می گویند. روی پله های این کاخ نقش نجیب زادگان پارسی طراحی شده است و به دلیل نوع کاربرد این کاخ به آن کاخ شورا هم می گویند.

کاخ صد ستون

کاخ صد ستون هم یکی دیگر از کاخ های تخت جمشید شیراز می باشد که ساخت آن توسط خشایار شاه ۴۷۰ سال قبل از میلاد آغاز و بیست سال بعد به پایان رسید. مساحت این کاخ ۴۷۰۰ متر مربع بوده که از وسیع ترین کاخهای تخت جمشید به شمار می آید یک ایوان با ۱۶ ستون در بخش شمال کاخ قرار دارد که ارتفاع این ستون ها ۱۴ متر بوده و در زمان اردشیر اول ساخت آن به پایان رسیده است.

کاخ شورا

در این کاخ به احتمال زیاد به بحث و گفت و گو با افراد می پرداخته به همین دلیل به این کاخ ، کاخ شورا می گویند و با توجه به طراحی ها و نقاشی های حجاری شده از یکی از دروازه ها شاه وارد و از دو دروازه دیگر خارج می شده است. در این کاخ دو ستون با سر انسان وجود دارد که در دیگر کاخ ها چنین ستون هایی دیده نمی شود.

نقش رستم

نقش رستم آرامگاه پادشاهانی چون داریوش بزرگ ، خشایار شاه ، اردشیر یکم و داریوش دوم بوده که در فاصله ای ۶ و نیم کیلومتری از مجموعۀ تخت جمشید شیراز قرار دارد. در نقش رستم آثار دوره های عیلامی ، هخامنشی و ساسانی را می توانید مشاهده کنید. در نقش رستم بنایی چهار گوش وجود دارد که به آن کعبه زرتشت می گویند.

عده ای معتقدند این نام به اشتباه برای این بنا انتخاب شده و این بنا تنها محلی برای نگهداری کتاب اوستا و گنجینه درباری بوده است. کتیبه هایی در اطراف نقش رستم وجود دارد که درباره رخدادهای تاریخی جنگ ایران و رم در دوران شاپور اول توضیح می دهد. نقوش و طراحی های برجسته دیگری هم وجود دارد که بهرام دوم ، شاپور اول و هرمز دوم را نشان می دهد.

تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
نقش رجب

نقش رجب درست در مقابل TAKHT E JAMSHID SHIRAZ قرار دارد. این نقوش برجسته از پیش از اسلام باقی و در دامنه های شمالی کوه رحمت حجاری شده اند که این نقش های حجاری شده از تاج گذاری اردشیر بابکان که در قسمت شرقی واقع شده و قدیمی ترین نقش می باشد ، تاج گذاری شاپور اول ، شاپور اول و درباریان و یک نقش تک از کرتیر موبد ساسانی که در سمت چپ نقش برجسته ی اردشیر اول است می باشد.

دروازه ملل

پله های ورودی اصلی تخت جمشید که در قسمت شمال غربی دروازه ملل بنا شده توسط خشایارشاه ساخته و ۱۱۱ پله در هر طرف دارد که این پله ها دارای عرض ۳۸ و ارتفاع ۱۰ سانتی متر می باشد. بالای پله های اصلی دروازه ملل واقع شده که بر فراز آن کتیبه ای به سه زبان فارسی باستان ، عیلامی و بابلی نوشته شده است.

موزه تخت جمشید

ساختمان موزه تخت جمشید قدیمی ترین ساختمان ایران بوده که بازسازی شده و به موزه تخصیص داده شده است. این ساختمان شامل یک ایوان ، دو نگارخانه و یک تالار می باشد. موزه تخت جمشید در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۱ مصادف با روز جهانی موزه افتتاح شده است.

آدرس تخت جمشید: ۱۰ کیلومتری شمال شهر مرو دشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز ، تخت جمشید

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد مجموعۀ تخت جمشید شیراز ، جاذبه های توریستی شیراز ، رزرو هتل های شیراز ، رزرو تورهای شیراز و سایر تورهای داخلی ، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

TAKHT E JAMSHID SHIRAZ
TAKHT E JAMSHID SHIRAZ
TAKHT E JAMSHID SHIRAZ
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
تخت جمشید شیراز
TAKHT E JAMSHID SHIRAZ

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل بزرگ شیراز
نوشتهٔ بعدی
پل خواجو اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید