مسجد نصیر الملک شیراز          Nasir al Mulk Mosque Shiraz

یکی از متفاوت ترین مساجد شیراز مسجد نصیر الملک با نام لاتین Nasir al Mulk Mosque Shiraz می باشد که به دلیل وجود شیشه های رنگارنگ مشهور شده است و به دلیل استفاده از کاشی کاری های صورتی در نمای داخلی و خارجی معروف به مسجد صورتی می باشد. مسجد نصیر الملک از بی نظیرترین جاذبه های گردشگری ایران بوده و محلی دوست داشتنی برای عکاسی می باشد.

بیشتر بدانید

Masjed Nasiralmolk Shiraz مساحتی بالغ بر ۲۸۹۰ متر مربع دارد و زیر بنای آن ۲۲۱۶ متر مربع می باشد. یکی از ویژگی های خاص این مسجد کاشی کاری ها و شیشه های رنگی آن می باشد که جلوه افسونگری را ایجاد کرده است و نبود گنبد در مسجد نشان دهنده این می باشد که این بنا شخصی بوده و مورد استفاده مردم نبوده است.

مسجد نصیرالملک دارای دو ورودی یکی به کوچه جنوبی و دیگری به امام زاده مجاور آن می باشد. پس از ورودی مسجد به فضای هشتی می رسیم که با آجر ساخته شده و مانند در ورودی تابلویی از کاشی که در آن شعر سعدی نوشته شده است در آن وجود دارد.

حیاط مسجد نصیرالملک به شکل چهارگوش بوده که در شمال ساختمان مسجد قرار دارد و در میان حیاط حوض بزرگ آبی رنگی به چشم می خورد که در بهار و تابستان اطراف حوض پر از گلدان های شمعدانی می باشد که تازگی و لطافت خاصی را به فضا می بخشد.

مسجد نصیر الملک دارای دو طاق نما (طاق نمای شمالی و طاق نمای جنوبی) می باشد.

بخش های شمالی و جنوبی

طاق نمای شمالی که به آن طاق مروارید یا شاه نشین می گویند از منظر معماری و طراحی های انجام شده دیدنی ترین قسمت مسجد به شمار می رود. داخل و خارج این طاق نما با کاشی های هفت رنگ که به آیات قرآنی مزین شده کاشی کاری شده است. سقف طاق نمای مروارید نمونه ای از سقف های ۵ کاسه ای است که در قدیم به این طاق نما پن کاسه ای (تو رفتگی صدف که مروارید در آن قرار می گیرد) گفته می شد.

طاق نمای جنوبی تنها برای قرینه سازی با طاق نمای شمالی ساخته شده و کاربرد خاصی ندارد. دو گلدسته بالای طاق نمای جنوبی ساخته شده است که باعث از بین رفتن تقارن طاق نماها شده و این طاق نما نسبت به طاق نمای شمالی کوتاه تر می باشد.

مسجد نصیر الملک دارای دو شبستان (شبستان شرقی و شبستان غربی) می باشد.

شبستان ها

شبستان شرقی یک شبستان زمستانه می باشد که هفت ستون ساده و بدون طرح در آن وجود دارد که در وسط و در یک ردیف قرار دارند در پشت شبستان دری وجود دارد که به چاهی به نام گاو چاه (از این چاه ها با استفاده از حیوانات آب میکشند) باز می شود. موزه اوقاف در شبستان شرقی برپاست که از ایوان جلوی شبستان می توان به آن دسترسی داشت.

شبستان غربی که یک شبستان تابستانه می باشد از دیدنی ترین قسمت های مسجد نصیر الملک است در این شبستان از سنگ گندمک به کار برده شده و سنگ تراشی های مسجد مانند مسجد وکیل می باشد. در قدیم نقاشی هایی از گل رز به چشم می خورد که به دلیل تعمیرات مسجد این نقاشی ها با کاشی های فیروزه ای پوشیده شدند. محراب در سطحی پایین تر از سطح شبستان قرار دارد و کف آن از جنس مرمر می باشد. از زیبایی های بی نظیر این شبستان که باعث خاص شده آن از دیگر شبستان ها شده است هفت در چوبی با شیشه های رنگارنگ می باشد که رو به صحن باز می شود این شیشه های رنگارنگ هنگام تابش نور آفتاب نمایشی رنگین کمانی به راه می اندازند و به شبستان جلوه ای بی نظیر می بخشند.

و در آخر

اگر به دنبال گرفتن عکس هایی بی نظیر و تماشایی هستید به مسجد نصیر الملک بروید و هنگام تابش نور خورشید به شیشه های رنگارنگ مسجد و طاق مروارید عکس هایی زیبا و جذاب شکار کنید.

آدرس مسجد نصیر الملک : شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند ، مسجد نصیرالملک

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و رزرو خدمات گردشگری ، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های ۲۶۷۱۲۷۳۱ و ۳ تماس حاصل فرمایید.

Masjed Nasiralmolk Shiraz
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز
Masjed Nasiralmolk Shiraz
Masjed Nasiralmolk Shiraz

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
اطلاعات کامل مسجد مشیرالملک شیراز
نوشتهٔ بعدی
اطلاعات کامل غارهای باتو کوالالامپور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید