باغ ارم شیراز                       Eram Garden Shiraz

باغ ارم شیراز از باغ های منحصر بفرد این شهر و یکی از جاذبه های توریستی شیراز می باشد. باغی که در فصل بهاران هنگام ورود به آن از بوی بهار نارنجش مست خواهید شد. Bagh Eram Shiraz با معماری خاص و فوق العاده خود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری ایران به شمار می رود. Eram Garden Shiraz

باغ ارم شیراز که در شمال غرب این شهر واقع شده است. گردشگران و توریست های داخلی و خارجی بسیاری را سالانه به خود جذب می کند. این باغ زیبا و خیره کننده که شبیه به بهشتی زمینی می باشد. در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۵۳ در لیست آثار ملی به ثبت رسید. همچنین نام این باغ میان ۹ باغ ثبت شده در یونسکو می درخشد.

قدم زدن در بین گل ها، گیاهان و درختان سر به فلک کشیده این باغ روح شما را تازه خواهد کرد. همچنین شما از نفس کشیدن در فضای باغ که عاری از آلودگی است غرق لذت خواهید شد. همچنین شما می توانید در این باغ لباس هایی سنتی به تن کنید و عکس هایی خاص از خود به ثبت برسانید. در این باغ غرفه هایی برای خرید سوغاتی، صنایع دستی و خوراکی های محلی نیز وجود دارد.

برای کسب اطللاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و دیگر جاذبه های گردشگری ایران با همکاران ما تماس بگیرید. و یا به بخش جاذبه ها در سایت مراجعه نمایید.

باغ ارم شیراز
تصاویر باغ ارم شیراز Eram Garden Shiraz

تاریخچه

با این که بررسی های بسیاری در زمینه تاریخ ساخت اولیه Bagh Eram Shiraz انجام شده. اما باز هم اطلاعاتی دقیق در این رابطه موجود نمی باشد. اما با توجه به این که نام این باغ در سفرنامه ای مربوط قرن ۱۰ و ۱۱ هجری آمده است. احتمال می دهند که مربوط به آن دوران باشد. لازم به ذکر است که نشانه های دیگری از ساخت این باغ. در دوره های سلجوقیان، آل اینجو، آل مظفر و گورکانیان نیز وجود دارد.

با توجه به سیستمی که در آن دوران بر جامعه حاکم بوده است. احتمال می رود که این باغ به دستور حاکمان وقت ساخته شده باشد. علاوه بر آن، این احتمال نیز وجود دارد که اتابک قراچه که حکومت فارس را بر عهده داشته دستور ساخت این باغ را صادر کرده باشد. بعد از اتابک در سال 720 شمسی شیخ ابواسحاق اینجو باغ را در اختیار داشته. که بعد از کشته شدنش در سال 734 شمسی و منقرض شدن سلسله آل اینجو، باغ به دست آل مظفر افتاد.

این باغ منحصر بفرد در دوره پادشاهی شاه منصور در سلسله آل مظفر به اوج زیبایی خود رسید. همچنین این باغ از دوران صفویه و بعد از آن آباد شده. و در نتیجه در زمان زندیه توسط کریم خان زند بازسازی و مرمت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران با ما همراه باشید.

باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز Eram Garden Shiraz

در ادامه

باغ ارم شیراز در اواخر دوره زندیه 75 سال تحت تسلط ایل قشقایی درآمد. در این ایل فردی به نام جانی خان که از زمان فتحعلی شاه قاجار فرمانروایی را بر عهده داشت. این باغ را جایگاه فرمانروایی خود انتخاب کرده بود. او همراه با پسر خود محمد قلی خان عمارتی را در باغ بنا کرد.

در اوایل دوره قاجار برخی سران ایل که در گذشته مالکان باغ به شمار می رفتند. در گوشه ای از باغ دفن شدند اما در حال حاضر اثری از مقبره آن ها وجود ندارد. بر اساس شواهد موجود عمارت ساخته شده توسط جانی خان و پسرش تا دوره ناصر الدین شاه قاجار بر پا بوده است. لازم به ذکر است که حاج نصیرالملک شیرازی زمانی که باغ را از ایلخانان خریداری کرده بود تغییراتی جزئی در عمارت آن به وجود آورده بود.

پس از فوت حاج نصیرالملک در سال 1272 شمسی این تغییرات نیمه کاره ماند. که در نهایت توسط ابوالقاسم خان نصیرالملک، داماد او و خواهرزاده اش این کار به پایان رسید. برای رزرو تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با همکاران ما تماس بگیرید.

باغ ارم شیراز
درختان باغ ارم شیراز Eram Garden Shiraz

بیشتر بدانید

پس از اینکه ابوالقاسم خان نصیرالملک فوت کردند Bagh Eram Shiraz به فرزندان او رسید. که پس از آن به یکی از سران ایل قشقایی فروخته شد. بعد از گذشت چند سال همسر آخرین شاه ایران این باغ را خریداری کرده و مدتی به عنوان کاخی برای پذیرایی در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفت. البته برخی افراد معتقدند که باغ توسط حکومت مصادره شده بود.

با گذر زمان ساختمان باغ ارم شیراز خراب شده و دیوارهای آن نیز تخریب شد. از سال 1345 تا 1350 شمسی باغ تحت نظارت مسئولان وقت دانشگاه بازسازی و مرمت شد. در اطراف باغ دیواری سنگی با نرده هایی آهنی قرار گرفت. همچنین در کنار بازسازی ها زمینی به باغ افزوده شد. آینه کاری ها، کاشی کاری ها و نقاشی های موجود به صورت اولیه مرمت شدند و مجددا زیبایی خود را بدست آوردند.

در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز، باغ و دانشکده کشاورزی و باغ گیاه شناسی می باشد. و ساختمان باغ نیز در اختیار دانشکده حقوق قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگر جاذبه های گردشگری ایران به بخش جاذبه ها مراجعه کنید.

باغ ارم شیراز
تصاویر باغ ارم شیراز Eram Garden Shiraz
معماری و بخش های مختلف

ورودی های باغ ارم شیراز به سمت شمال و همچنین بلوار ارم قرار گرفته است. و ضلع کوچک تر آن به سمت غرب و بلوار آسیاب قرار دارد. این دو بخش باغ در گذشته دیواری گلی بود که در حال حاضر با نرده هایی زیبا تزئین شده است. در گوشه های دیگر باغ خانه ها و باغ های دیگری واقع شده اند.

گذرگاه اصلی باغ در وسط قرار گرفته که غرب را به شرق متصل می کند. شما با عبور از این گذرگاه می توانید ساختمان و استخر بزرگ باغ را نیز مشاهده کنید و در نهایت به بخش انتهایی باغ برسید. علاوه بر آن گذرگاهی دیگر در باغ قرار دارد که شمال را به جنوب متصل می کند. این دو گذرگاه در نقطه ای یکدیگر را قطع می کنند. لازم به ذکر است که مازاد بر این دو گذرگاه، گذرگاه های دیگری به موازات این دو در باغ وجود دارند.

شیب زمین در این باغ از سمت غرب به شرق است. معماران متناسب با این شرایط در بخش هایی از گذرگاه اصلی و فرعی پله هایی را طراحی کردند. بخش عمده ای از آب باغ از قنات نهر اعظم تامین می شود. آب در حوضخانه چرخیده بعد از آن در حوضچه اطراف استخر بزرگ و جوی ها به جریان افتاده تا درختان، گلها و گیاهان باغ را سیراب کند.

استخر بزرگ باغ دارای 35 متر مربع مساحت بوده. که در مقابل عمارت اصلی قرار گرفته است. که احتمال می رود ساخت آن مربوط به دوره ایل قشقایی جانی خان باشد. در چهار گوشه این استخر بزرگ چهار نخل ققنوس خیره کننده کاشته شده است.

باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز Eram Garden Shiraz
ساختمان های باغ

عمارت اصلی که در Bagh Eram Shiraz واقع شده است نمونه ای بی نظیر از عمارت های ساخته شده در دوران قاجار به شمار می رود. همچنین این عمارت معماری، بی نظیری از دوره زندیه و صفویه را به رخ تماشاگران خود می کشد. این عمارت از سه طبقه تشکیل شده است. لازم به ذکر است که عمارت اصلی به سمت شرق ساخته شده که دارای کاشی کاری خایی خیره کننده، درهایی بزرگ با کنده کاری هایی منحصر بفرد و ستون هایی سنگی می باشد.

کاشی های هفت رنگی که در نمای عمارت به کار رفته است پیش از هر چیزی توجه شما را به خود جلب می کند. این کاشی ها با ظرافت تمام در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. و طرح ها و نقوشی منحصر بفرد را به نمایش گذاشته اند. بخش غربی عمارت در اطراف پنجره ها بر روی این کاشی های هفت رنگ. نقوش شاهان و سربازان همچنین گل و باغ به چشم می خورد. علاوب این نقوش ریز و درشت زیبایی نقاشی داریوش پادشاه هخامنشی چشم شما را به خود خیره می کند.

طبقات فوقانی بنا دارای ستون هایی به شکل ستون های هخامنشی می باشند. بر فراز این عمارت دو نیم دایره به شکل قرینه در دو طرف ساخته شده. که یک نیم دایره با سه برش بین آن ها قرار گرفته است. در داخل این نیم دایره تصاویری از ناصرالدین شاه قاجار، داستان هایی از فردوسی و نظامی به چشم می خورد. در دو نیم دایره کوچک هم نقوش دیگری از داستان های مذهبی و… به نمایش درآمده است.

Bagh Eram Shiraz
باغ ارم شیراز Bagh Eram Shiraz
دیگر بخش ها

یکی از بخش های عمارت باغ ارم شیراز طبقه زیرین آن می باشد که با حیاط در یک سطح قرار گرفته شده است. این طبقه محلی برای گذراندن روز در تابستان های گرم به شمار می رفته. و علاوه بر آن تالار حوضخانه هم در آن قرار گرفته است. در میانه تالار آب نمایی به چشم می خورد که نهری از بین آن می گذرد. در نهایت آب این نهر به استخر بزرگ وسط باغ در مقابل عمارت می ریزد.

طبقه دوم عمارت دارای ایوانی بزرگ می باشد که دارای چشم اندازی فوق العاده به باغ بوده. و در پشت آن نیز سالنی بزرگ قرار گرفته است. دو ستون سنگی به صورت قرینه در ایوان با طرح هایی از مردان با لباس قاجار نیز واقع شده است. در دو طرف این ایوان بزرگ دو ایوان کوچک توجه شما را جلب خواهد کرد.

در طبقه سوم هم مانند طبقه دوم سالنی بزرگ در نظر گرفته شده است. این طبقه دارای ۳ اتاق و سالن دیگری هم می باشد. که پنجره های آن رو به ایوان اصلی گشوده می شوند. همچنین در دوطرف این طبقه دو ایوان به شکل قرینه به چشم می خورد. سقف دو سالن این طبقه چوبی بوده که با نقش و نگارهایی چشم نواز تزئین شده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزرو تورهای شیراز و رزرو هتل های شیراز می توانید. با همکاران ما تماس بگیرید و یا به بخش تورها و بخش هتل ها مراجعه نمایید.

Bagh Eram Shiraz
موزه باغ ارم شیراز Bagh Eram Shiraz
سایر سازه ها و بناها

Bagh Eram Shiraz دارای ساختمان ها و بناهای دیگری می باشد. یکی از این بخش ها اندرونی باغ است. که در بخش غربی باغ در پشت ساختمان اصلی واقع شده است. اندرونی دارای دو سالن و پنج اتاق و درهایی برای رفت و آمد به ساختمان می باشد. در بخش غربی این بنا عمارتی با یک طبقه به چشم می خورد که در سطحی بالاتر از اندرونی قرار دارد.

بر فراز عمارت اندرونی نیز کاشی کاری هایی به شکل نیم دایره به چشم می خورد. در حال حاضر در ساختمان اندرونی به سمت گلستان گل رز باز می شود. قبل از رسیدن به ورودی اندرون یک چهار ضلعی به چشم می خورد. که در اطراف آن طاقچه هایی ساخته شده است که به آن غلام نشین می گویند.

با توجه به این موضوع که با گذر زمان زمین های زیادی در بخش غربی به باغ افزوده شده است. عمارت اصلی، ساختمان اندرون و دیگر بخش ها به صورت مجموعه ای در وسط باغ قرار گرفته اند. همچنین دو اتاق برای نگهبانان و خدمه در کنار ورودی شرقی باغ ساخته شده است.

در ساختمان عمارت اصلی باغ موزه ای واقع شده است. این موزه که نام آن موزه سنگ و گوهر می باشد دارای بیش از ۱۴۰ نوع سنگ و گوهر های کمیاب، با ارزش و قدیمی است. این موضوع از سال ۱۳۹۰ شمسی کار خود را آغاز کرده. و آثار موجود در آن که برای عموم به نمایش در آمده است. مربوط به ایران و دیگر نقاط جهان می باشد.

و در آخر

برای کسب اطلاعات بیشتر و مفیدتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و دیگر جاذبه های گردشگری ایران به بخش جاذبه ها در سایت مراجعه نمایید.

آدرس باغ ارم شیراز : شیراز، خیابان ارم، نزدیکی مجموعه دانشگاه شیراز، باغ ارم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باغ ارم شیراز به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای شیراز و تورهای ایران با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

Bagh Eram Shiraz
Bagh Eram Shiraz
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
Bagh Eram Shiraz
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز
Bagh Eram Shiraz
Bagh Eram Shiraz

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل پانوراما کیش
نوشتهٔ بعدی
بازار رضا مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید