باغ گل ها اصفهان  BAGH GOLHA ISFAHAN

این مقاله در مورد باغ گلها اصفهان نوشته شده است. شهر توریستی و زیبای اصفهان شهری توریستی است که با توجه به قدمت آن و آثار بجا مانده از گذشته ، همیشه مورد توجه گردشگران و سیاحان بوده است. باغ گل ها اصفهان و سایر جاذبه های گردشگری اصفهان که بسیار زیاد و متنوع هستند و کوشش شده در این سایت به معرفی آنها بپردازیم.

این روزها با توجه به زندگی ماشینی و پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرها و البته با توجه به اینکه انسانها برای ساخت و ساز و ایجاد مسکن و سایر زیربناهایی که برای زندگی به آنها احتیاج دارند، رفته رفته طبیعت را از بین برده اند و بجایش ، خانه و کارخانه و هزاران هزار ، ابنیۀ مختلف ایجاد کرده اند.

در این شرایط ، زمین ، به شدت احتیاج به بازپروری و دوباره سازی دارد تا باز هم ما انسانها ، محیطی مناسب تر و سالمتر برای زندگی خود داشته باشیم. باید بدانیم که حیات بشر ، به شدت وابسته به حیات طبیعت است و این طبیعت نه تنها باید حفظ شود ، بلکه باید آن قسمت از بین رفته احیا گردد.

احیای طبیعت باید از دل شهرها آغاز شود و در بیرون از شهرها نیز به بازسازی باقیمانده های خرابکاری های خود بپردازیم.

باغ گلها اصفهان
پاویون ورودی باغ گلها اصفهان

باغ گل ها اصفهان
آمفی تئاتر باغ گلها اصفهان

باغی در دل شهر:

در راستای همین مواردی که گفته شد ، و همچنین جهت زیبا سازی شهر کهن اصفهان ، در دل این شهر، باغی با نام باغ گها ساخته شده که هم در زمینۀ جذب گردشگر موثر است و هم علاوه بر تلاش برای احیای طبیعت ، نمایشی زیبا و جذاب از گلها و گیاهان را به اجر درآورده است.

برای شهری مانند اصفهان با همه آثار باستانی و ابنیۀ مشهور در سطح جهانی ، گفتن اینکه این باغ از زیباترین جاذبه های توریستی شهر اصفهان می باشد ، شاید اغراق به نظر برسد. اما با بازدید از این باغ ، قطعا معنی این حرف را به روشنی درک خواهید کرد.

این باغ فضایی برای استراحت و همچنین فضایی زیبا و جذاب برای سپری کردن وقتتان در سفر به این شهر زیبا می باشد. علاوه بر گردشگران ، مردم خونگرم و صمیمی اصفهان نیز می توانند برای اوقات فراغت خود به باغ گلها اصفهان بروند و از این باغ زیبا در شهرشان استفاده کنند لذت ببرند.

باغ گل ها اصفهان
نردهای محوطه باغ گلها اصفهان

در مورد این باغ:

در دهۀ 70 شمسی به همت شهردار اصفهان ، باغ گلها اصفهان ، ساخته و افتتاح شد. محیطی آرامش بخش در میان گلها ، به همراه بخشهایی فرهنگی ، آموزشی و البته تفریحی ، که مسافران و گردشگران را به خود جلب می کند و سهمی هم در زیبایی محیط زیست ما دارد.

امکاناتی که در مجموعه برای رفاه حال بازدید کنندگان فراهم شده است می توان به پارکینگ مخصوص این مجموعه و کافه ای دنج برای استراحت و استفاده از خوراکی های منوی آن ، اشاره کرد.

در این باغ ، برای صرفه جویی و استفادۀ حداقلی از آب ، از سیستم آبیاری بارانی استفاده شده که این موضوع هم از نظر بهینه سازی مصرف آب ، و هم در زمینۀ آموزش این نوع آبیاری ، برای بازدید کنندگان ، جالب توجه می باشد.

قسمت های مختلف:

باغ گل ها اصفهان دارای بخشهای مختلفی است که هر یک در نوع خود دیدنی و جالب توجه می باشد. حتما سعی کنید در سفر خود به اصفهان علاوه بر سایر دیدنی های معروف و مشهور ، به این باغ نیز سری بزند. در بازدید از این باغ نیز حتما از تمام قسمتهایی که در ادامه توضیح خواهم داد، دیدن کنید.

قسمت های  جالب و جذاب و دیدنی مانند پاویون ورودی مجموعه ، محوطۀ اصلی باغ ، قسمت آبشار و برکه که در کنار یکدیگر طراحی شده اند ، قسمت آمفی تئاتر که بصورت روباز می باشد ، قسمت گلخانه که هم برای پرورش و هم نگهداری و هم آموزش طراحی شده ، برخی از قسمت های این باغ زیبا می باشند.

قسمت هزارتوی باغ گل ها اصفهان یا لابیرنت ، قسمت صخره ای باغ ، قسمت رز ها ، قسمت گیاهان دارویی و خوراکی در این مجموعه ، قسمت گیاهان سوزنی برگان ، قسمت گیاهان پیازی ، قسمت گونه های مختلف زنبق ها از دیگر قسمتهای باغ هستند.

سایر قسمتها نیز شامل  پرچین ها ، قسمت گونه های مختلف گلهای داوودی ، قسمت مخصوص جشنوارۀ لاله ها ، قسمت کلبۀ روستایی ، قسمت بازی های کودکان ، قسمت آلاچیق و همچنین قسمت طراحی شده به فرم ژاپنی و فرانسوی می باشند.

باغ گلها اصفهان
برکه باغ گل های اصفهان
ورودی و آبنماها:

قسمت سردر و ورودی، ساختمانی دوطبقه است که طراحی و ساخت آن به گونه ای بوده که هم بعنوان ورودی مجموعه استفاده گردد و هم در داخل آن ، در طبقه همکف قسمتی برای نمایش و ارائۀ بذرهای مختلف و بروشورهای آنها و اطلاعیه های قسمت های داخلی باغ وجود داشته باشد. همچنین در طبقۀ دوم نیز قسمتی برای نمایش فیلمها و تصاویر مربوط به گلها و گیاهان و خود مجموعه ایجاد گردیده است.

در سرتاسر این مجموعه ، مسیری برای گردش آب با فواره هایی در تمام طول مسیر ایجاد گردیده که هم به زیبایی مجموعه اضافه کرده است ، هم محیط را مرطوب کرده . این رطوبت برای نگهداری و پرورش گیاهان بسیار مفید و موثر می باشد.

آب در این آبنماها بصورت گردشی با پمپهایی ، در حرکت است و از انتهای مسیر مجددا در مسیر به گردش در می آید.

محوطۀ باغ ، نرده های اطراف و پرچین ها:

محوطه و سطح اصلی باغ ، دارای قسمت های مختلفی از جمله چمن کاری ها و باغچه ها با طراحی های زیبا و گوناگون می باشد. در این باغچه ها گلها و گیاهان گوناگونی با طول عمرهای مختلفی کاشته شده که علاوه بر زیبا سازی مجموعه، به معرفی گلها نیز پرداخته می شود.

در مرکز باغ نیز با استفاده از گلها ، طرحی ایجاد شده شبیه به فرش ایرانی که بسیار جالب توجه می باشد. در محوطه اصلی ، عالاوه بر گلهای فصلی ، درختچه های تزئینی و بوته هایی نیز وجود دارد که بسیار زیبا و دیدنی هستند. در طول 5 هزار متر محوطه ، از سنگهای گرانیتی با طرحهایی جذاب ، بعنوان کفپوش استفاده شده است.

باید بدانید که گیاهان و گلها به مراقبت و رسیدگی نیاز دارند. به همین جهت و به منظور مشخص شدن محوطۀ باغ گلها از بیرون مجموعه و همچنین به منظور عدم عبور و مرور از قسمتهایی که گیاهان در آن کاشته شده اند، با استفاده از نرده هایی ساده و دیواره ای سبز از پرچینها ، اطراف باغ محصور و مشخص شده که به زیبا سازی باغ نیز از نمای بیرونی بسیار کمک کرده است.

در قسمت های داخلی نیز برای جداسازي قطعات و تفکیک کردن قسمتهای مختلف از یکدیگر ، از پرچينهايی متفاوت استفاده شده است. بیشتر این پرچینها با استفاده از گیاهانی مانند گونه ای مورت ، شمشادهای مختلف و همچنین از زرشك استفاده شده تا این جداسازی با استفاده از خود گیاهان انجام گردد که به زیبایی مجموعه نیز کمک کرده باشد.

باغ صخره ای ، آبشار ، برکه :

در قسمت ای از باغ گلها ، صخره هایی با ارتفاع حدود سه متر ایجاد شده است. در این صخره ها چیزی بالغ بر 250 گونۀ مختلف از گیاهانی که در صخره های قابلیت زندگی و رشد دارند ، کاشته شده است. این قسمت حدود 2500 مترمربع وسعت دارد که بسیار جذاب و دیدنی طراحی و ایجاد شده است.

در سمت شرق صخره های باغ نیز ، یک آبشار زیبا با ارتفاع حدود 4 متر ، ساخته شده. برای ساخت آبشار، از انواع سنگهای رودخانه استفاده شده تا رودخانه طبیعی به نظر برسد.

در زیر آبشار ، برکه ای زیبا ساخته شده است. آب آبشار پس از ریزش وارد برکه می شود که هم زیبایی خاصی به مجموعه داده و هم برای ایجاد رطوبت مورد نیاز گلها و گیاهان از آن استفاده می شود. برکه نیز حدود 3500 مترمربع مساحت دارد. 

آبشار و برکه در کنار هم و در ضلع جنوب شرقی باغ گلهای اصفهان می باشند.

باغ گلها اصفهان
باغ رز در باغ گلها اصفهان
گلخانه ، آمفی تئاتر ، زمین بازی کودکان :

در ضلع شمال شرقی باغ، گلخانه ای 700 مترمربعی ایجاد شده است. باید بدانید که شهرهای مختلف ، با آب و هوای گوناگون ، تنها قابلیت رشد و نگهداری یکسری از گونه های گیاهی را دارا هستند. به منظور نگهداری و پرورش سایر گونه ها ، بایستی محیط مخصوص آنها را ایجاد کرد.

این گلخانه به منظور پرورش و نگهداری این گونه ها و همچنین نگهداری گلها در فصل زمستان ایجاد شده. همچنین بازدید کنندگان با شرایط و فضای گلخانه آشنا شده و می توانند از گونه های مختلف گیاهی که شاید بصورت عادی قابلیت رشد و نمو در شهر اصفهان را نداشته باشند ، دیدن کنند.

قسمت آمفی تئاتر، فضایی روباز در ضلع شرقی باغ گلها اصفهان می باشد. این فضا که ظرفیت حدود 250 نفر را دارد ، با استفاده از تنۀ درختان ، محیطی را ایجاد کرده است تا بتوان در آن نمایشگاه ، جلسه و حتی نمایش برگزار کرد.

در قسمت مخصوص بازی کودکان ، با استفاده از پرچینهای گیاهی فضایی برای دویدن ، پنهان شدن و بازی کردن کودکان ایجاد شده. این زمین بازی برای بچه ها بسیار جالب توجه و لذت بخش می باشد.

چندین باغ در یک باغ:

باغ گیاهان دارویی و خوراکی ، باغ رز ، باغ سوزنی برگها و باغ گیاهان پیازی که از باغهایی است که در داخل باغ گل ها اصفهان ساخته شده اند.

برای کاشت انواع مختلفی که از گل رز وجود دارد ، باغچه هایی ایجاد شده که کشت انواع و گونه های مختلف این گل در آن انجام می پذیرد.

در شمال باغ ، مجموعه ای بالغ بر 1150 مترمربع ایجاد شده که انواع گونه های گیاهان دارویی و خوراکی را پرورش و نمایش می دهد. این گیاهان از نقاط مختلف ایران جمع آوری شده اند و با مطالعاتی که صورت گرفته ، اقدام به کاشت و نگهداری و معرفی آنها شده است.

باغ سوزنی برگها: فضایی حدود 2150 مترمربع نیز به کاشت انواع درختان سوزنی برگ اختصاص پیدا کرده است. این بخش که در قسمت انتهایی دریاچه قرار گرفته حدود 90 گونه از این نوع درختان را در خود جای داده است.

باغ گیاهان پیازی: اين قسمت از باغ ، انواع گياهان پيازي را در خود دارد. این قسمت نیز حدود 750 مترمربع وسعت دارد و حدود 40 گونۀ مختلف از گیاهان پیازی، و البته سازگار با آب و هوای اصفهان را با طراحی بسیار زیبا در برابرتان قرار خواهد داد.

مجموعۀ گونه های زنبق: اين قسمت از باغ گلها ، در شرق باغ و با وسعت 900 مترمربع ، نزدیک به آمفي تئاتر ساخته شده که چیزی در حدود 45 نوع از این گونه را در خود جای داده است.

در آخر:

این مجموعه در فصل بهار جشنواره ای با عنوان جشنوارۀ  لاله ها اجرا می کند در نوع خود بسیار دیدنی ، جذاب و چشم نواز می باشد.

آدرس باغ گل ها:  اصفهان، میدان بزرگمهر ، ابتدای خیابان سلمان فارسی

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی اصفهان ، باغ گلها اصفهان و یا سایر جاذبه های توریستی ایران در این سایت اطلاعات مفید و کاملی را بخوانید.

همچنین می توانید برای خرید تورهای داخلی و یا تورهای اصفهان ، بلیط اصفهان و هتل های اصفهان، با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی با شماره های 33 و  26712731 تماس بگیرید.

BAGH GOLHA ISFAHAN
BAGH GOLHA ISFAHAN
BAGH GOLHA ISFAHAN
BAGH GOLHA ISFAHAN
BAGH GOLHA ISFAHAN
BAGH GOLHA ISFAHAN
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گلها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
باغ گل ها اصفهان
BAGH GOLHA ISFAHAN

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل آسمان اصفهان
نوشتهٔ بعدی
مجموعۀ پاسارگاد شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید