سرای مشیر شیراز   SARAYE MOSHIR SHIRAZ

این مطلب در مورد یکی از جاذبه های توریستی شیراز با نام سرای مشیر شیراز یا سرای گلشن شیراز نوشته شده است. saraye moshir shiraz .

سرای مشیر یکی از جذابترین جاذبه هایی است که در شهر شیراز می توانید ببینید. این دیدنی با نام سرای گلشن نیز شناخته می شود. با ما همراه باشید تا در مورد این جاذبۀ گردشگری اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم. در دیگر صفحات سایت اطلاعات کاملی از سایر جاذبه های گردشگری ایران وجود دارد که می توانید آنها را نیز مشاهده و مطالعه نمایید.

در مورد این جاذبه باید بدانید که سرای مشیر ، یکی از بازارهای قدیمی شهر شیراز می باشد. این بازار در دوران قاجار ساخته شده است. در درب خروجی بازار وکیل شیراز، در قسمت جنوبی آن ، بنایی زیبا و دیدنی قرار دارد که با نام بنای مشیر یا بنای گلشن شناخته می شود.

البته باید بدانید که ، با توجه به اینکه سرای مشیر شیراز نیز مانند بازار وکیل ، هر دو کاربرد بازار دارند و از طرف دیگر از لحاظ معماری نیز بسیار شبیه به یکدیگر ساخته شده اند. عمدتأ ، مجموعه ای یکپارچه در نظر گرفته می شوند. حتما حواستان باشد که این دو مجموعۀ به هم چسبیده را یک مجموعه ندانید و از هر دو بصورت مجزا دیدن کنید.

سرای مشیر
حوض سرای مشیر شیراز

ساخت و اجرا

سرای مشیر در دوره قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک بناگذاری شده‌است. این بنا در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی با شماره ۴۲۴ در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده‌است و قسمتهایی از آن در دوره پهلوی مرمت شده‌است. چون کاشیکاری‌های زیبا و ریزه‌کاری‌های چوبی و شیشه‌های الوان درک‌های آن رو به انهدام بود، در سال ۱۳۴۸ تحت تعمیر و مرمت قرار گرفت.

ترک‌های فرسوده و شکسته آن نوسازی گردید و حوضخانه آن هم که از حیث کاشیکاری و مقرنس‌کاری بی‌نظیر است به شکل چایخانه درآمد و اتاق‌های آن برای نمایش هنرهای دستی و محلی فارس اختصاص یافت و به «سرای هنر» معروف شد این بنا ، بنابر چیزی که بر کتیبه آن درج گردید توسط ابوالحسن خان مشیر الملک وقف امام پنجم شیعیان شده‌است و به همین دلیل از پیش از انقلاب تاکنون مدیریت و امتیاز بهره‌برداری از آن در دست سازمان حج و اوقاف بود هاست.

سازمان اوقاف که ملکیت بنا را بر عهده دارد حجره‌ها را به شکل سرقفلی به مالکان فعلی تحویل داده ‌است و ماهیانه از آن‌ها اجاره بهای ملک را دریافت می‌کند. گفتنی است که این محل هم‌اکنون یکی از مهمترین مراکز عرضه صنایع دستی در کلانشهر شیراز است.این بازار در تاریخ ۲۸/۵/۱۳۴۷باشماره ۴۲۴در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌است.

مشخصات بنای هشتی

بنای هشتی در ورودی چوبی بزرگ، کفی پوشیده از قلوه‌سنگ و حیاطی بزرگی در وسط دارد که درختان نارنج و حوضی بزرگ در وسط آن به‌چشم می‌خورد. هشتی سقفی مرتفع دارد که برفراز آن گنبد کم خیز نسبتاً بزرگی وجود دارد و روی آن یک بادگیر چند وجهی مشاهده می‌شود. saraye moshir shiraz

در این هشتی چهار حجره وجود دارد که به فاصله دو پله از سطح زمین قرار گرفته‌است. این هشتی را در اصطلاح چهار سوق یا چهار سو می‌نامند. علت این نام‌گذاری این است که چهار وجه از این هشتی را حجره‌ها اشغال نموده‌اند و چهار وجه دیگر محل عبور بازدیدکنندگان و رهگذران است. برفراز این حجره منبت کاری دیده می‌شود.

سرای مشیر
بنای هشتی

هم‌اکنون بالای سر در ورودی اصلی سرای مشیر یا سرای گلشن سنگی نصب شده‌است که متن وقف نامه را بر روی آن نوشته‌اند و تاریخ آن رمضان سال ۱۲۸۸ هجری قمری را نشان می‌دهد. سر در ورودی سرا با مقرنس و کاشی تزئین یافته‌است؛ و در سقف دالان هشتی آن نیز مقداری کاشی معرق به کار رفته‌است. در محوطه سرای مشیر در چهار ضلع، حجره‌هایی در دو طبقه ساخته شده‌است. در این بنا کلیه سقفها به شکل طاق ضربی و بدون به کار بردن الوار ساخته شده‌اند که در نوع خود جالب توجه است.

سایر مشخصات

سردر ورودی ضلع جنوبی بازار کاشیکاری شده‌است. در آنجا کتیبه‌ای وجود دارد؛ که بر روی آن نوشته این بازار نو مشیر در سال ۱۳۷۱هجری تکمیل و افتتاح شد. “موقوفه مرحومه سلطان الحاجیه و معدل الملک “این ضلع دارای دالانی است که سنگ‌فرش شده‌است. سقف دالان نیز دارای عرق چین ساده‌ای است؛ که در چهار گوش آن ترنج‌هایی آجرکاری شده‌است.

در پیشانی سر در نیز دو لچکی از کاشی هفت رنگ وجود دارد. همچنین تصویری از خسرو و شیرین وتصویر دیگر یوسف و زلیخا در این ضلع یافت می‌شود. در این راسته ۱۰ طاق نما وجود دارد. بر سردر راسته شمالی بازار نیز کتیبه‌ای است که در آن نوشته شده‌است. ضلع شرقی بازار شمالی دارای شش حجره و ضلع غربی دارای پنج حجره است.

درمیان جرز مغازه‌های طاقچه‌ای کوچک برجسته برای چراغ‌های پیه‌سوز وجود دارد در ابتدای بازار یک آب‌نمای کوچک هشت ضلعی دیده می‌شود. در این بازار انواع صنایع دستی وهنری یافت می‌شود. این بازار بادری به سبک قدیم از هشتی مذکور جدا می‌شود.

سرای مشیر
سرای مشیر شیراز
صنایع و مشاغل

سرای مشیر شیراز به دلیل واقع بودن در یکی از مکانهای مهم گردشگری شیراز که در واقع محور شاه چراغ به سمت بازار وکیل است و به دلیل ساختمان زیبای بنا و حیاط بزرگ و دلگشایی که در میان این بنا واقع شده‌است از دیرباز مقصد مهمی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی بوده‌است.

 این مکان مرکزی مهم در عرضه صنایع دستی در سطح شیراز و حتی استان فارس است. علاوه بر فروش صنایع دستی در این بازار واحدهایی هم مشغول تولید صنایع دستی هستند. برای نمونه می‌توان به صنایع خاتم‌سازی و معرق، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج، و تراش سنگ‌های قیمتی، ساخت زیورآلات دست‌ساز سنتی نقره و طلا و گبه بافی اشاره کرد.

این بازار یک بنای هشتی دارد که بازار مشیر را به بازار نو مشیر متصل می‌کند.

بیشتر بدانید

سرای مشیر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که نام دیگر آن سرای گلشن است. saraye moshir shiraz در دوران قاجار ساخته شده و به دلیل معماری زیبا ، حیاط دل انگیزش ، حوض های آبی رنگ ، آفتابگیر های قدیمی مغازه ها و کاشی های رنگارنگ بازار همواره مورد توجه توریست های داخلی و خارجی قرار گرفته است.

این بازار با یک هشتی بزرگ به دو بخش متفاوت تقسیم می شود که قسمت شمالی آن به بازار وکیل راه پیدا می کند. به دلیل نزدیکی این بازار با بازار وکیل اکثر مردم این دو بازار سنتی را یک بازار می دانند در حالی که این بازار توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک در زمان قاجار ساخته شده است.

سرای مشیر شیراز از مراکز مهم تولید و عرضه صنایع دستی شیراز نظیر خاتم سازی و معرق ، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج ، حکاکی و تراش سنگ های قیمتی ، زیور آلات دست ساز نقره و طلا و گبه بافی محسوب می شود.

آدرس سرای مشیر: شیراز ، تقاطع خیابان لطفعلی خان زند و طالقانی ، به سمت بازار وکیل ، سرای مشیر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرای مشیر شیراز به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای شیراز و تورهای ایران و یا هتل های شیراز و هتل های داخلی با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس حاصل فرمایید.

SARAYE MOSHIR
سرای مشیر
سرای مشیر
SARAYE MOSHIR

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
پل آسمانی لنگکاوی
نوشتهٔ بعدی
هتل گاردن سی ویو ریزورت پاتایا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید