کشتی یونانی کیش     Greek Ship Kish

کشتی یونانی کیش، یکی از جاذبه های گردشگری کیش می باشد که در زبان لاتین ( Greek Ship Kish ) نامیده میشود. همچنین در سایت ما مطالب مفیدی در مورد جاذبه های گردشگری ایران ، در سایر شهرها نیز وجود دارد. که شما همراهان گرامی میتوانید از مطالعه آن ها لذت ببرید. kashti yonani kish

به گل نشستن کشتی یونانی در این منطقه از کیش، بهانه ای برای تبدیل این منطقه به یکی از جاذبه های گردشگری کیش است. سفر به جزیره کیش میتواند دلیلی برای دور شدن از هیاهوی شهر و مشغله های روزمره باشد. و سفر به این جزیره شگفت انگیز میتواند تمام استرس و اضطراب های روزمره را از بین ببرد.

تماشای دریای نیلگون خلیج فارس یکی از آرامش بخش ترین کارهایی است که شما میتوانید در طول زمانی که به این جزیره سفر کرده اید، انجام دهید . میتوانید از نظاره غروب آفتاب خلیج همیشگی فارس لذتی فراموش نشدنی را تجربه کنید. در سال های اخیر جزیره کیش برای مردم ایران و حتی مردم کشور های دیگر شهرت خاصی پیدا کرده است.

و دلیل این شهرت را می توان به پیشرفت در زمینه توریستی ربط داد. در واقع جزیره کیش از نظر جذب گردشگر داخلی و بین المللی پیشرفت بسیاری داشته است. و این پیشرفت را می توان از آن هتل های ۵ ستاره بسیار مجلل و با کیفیت، جاذبه های تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهر زیبا دانست.

علاوه بر همه این مواردی که جزیره کیش را به یک جزیره توریستی تبدیل کرده است، باید به قدمت تاریخی و وضغیت جغرافیایی آن نیز توجه کرد. جزیره کیش با جاذبه های طبیعی، پشش های گیاهی خاص، سواحل طلایی، دریای شفاف و امکانات تفریحی دریایی و مراکز خریدی که در این جزیره زیبا وجود دارد همگی نقاط مثبتی برای جذب گردشگران هستند.

کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی کیش Greek Ship Kish 

تاریخچه

خبرگزاری های معتبر، درباره به گل نشستن این کشتی بسیار بزرگ این چنین گفتند که، در نیمه شب ۴ مرداد سال ۱۳۴۵ در جنوب غربی جزیره کیش، یک کشتی نفتکش که متعلق به کشور یونان بوده است در اثر اشتباه کاپیتان که گفته میشود در حالت مستی بوده به گل نشته است. گفتنی است که خدمه کشتی، کشتی را ترک کردند و بار کشتی نیز خالی شد. اما با این تفاوت هرچقدر که یدک کش ها و کشتی های دیگر تلاش کردند تا آن را بیرون بکشند، موفق نشدند.

درباره علت به گل نشستن کشتی داستان های بسیار زیادی تا کنون نقل شده است. اما آن داستانی که در منابع رسمی نیز ثبت شده است به این شکل است که در آن نیمه شب تابستانی هوا مه آلود بوده و به دلیل اینکه در جزیره کیش فانوس دریایی وجود نداشته است ، کشتی در ردیابی مسیر دچار اشتباه میشود و کشتی به اشتباه به جزیره کیش میرسد و ناگهان به گل نشسته است.

اما گروهی دیگر از مردم بر این باورند صاحب اصلی کشتی در حال ورشکستگی مالی بوده است و با همکاری ناخدا و ملوان های کشتی، این داستان را ساختند تا از شرکت بیمه خسارتی بسیار بزرگ بگیرند. اما مردم مسلمان منطقه بر این عقده هستند که به دلیل این که کاپیتان کشتی در حالت مستی بوده و کشتی را نیز در حالت مستی هدایت میکرده است، و عاقبت این خطا نیز اتفاقی ناگوار و به گل نشستن کشتی است.

در ادامه …

 اما داستان دیگری وجود دارد که به نظر به واقعیت نزدیک است. این داستان از این قرار است که ناخدا کشتی یونانی یک بار در سال های گذشته و در دوران جوانی اش به جزیره کیش سفر کرده است و در همان مدتی که در جزیره اقامت داشته است، با یکی از دختران زیبا روی جزیره آشنا میشود و عاشق او میشود.

این مرد عاشق برای ازدواج با آن دختر که مریم نام داشته است اقدام میکند ولی با مخالفت بسیار شدید خانواده مریم روبه رو میشود. و ناخدای عاشق پس از دیدن مخالفت خانواده دختر با او قرار میگذارد که در یکی از نیمه شب های تابستان کشتی اش را به ساحل بیاورد و مریم را سوار کند و با خود به یونان ببرد.

 اما با رسیدن روز موعد، آن اتفاق شوم افتاد و این دو عاشق به وصال یکدیگر نرسیدند. بومیان جزیره شخصی را (مش مریم) می نامند و آن را همان دختر می دانند. او همچنان نیمه شب های تابستان به کنار ساحل میرود و به دریا خیره میشود. kashti yonani kish

جالب است بدانید که کشتی یونانی ساخته کشور اسکاتلند است و بعد از اینکه این کشتی بزرگ و غول پیکر در جزیره کیش به گل نشست. به دلیل مقصر شناختن ایران برای نصب نکردن فانوس دریایی در جزیره، ایران غرامت سنگینی به یونان پرداخت کرد و قرار شد که کشتی در تملک ایران در بیاید تا ایران از تکنولوژی پیشرفته آن استفاده کنند. اما یونانی ها بعد از گرفتن پول کشتی مخفیانه آن را به آتش کشیدند.

کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی کیش Greek Ship Kish
سرگذشت کشتی

از زمانی که این کشتی در سواحل خلیج فارس به گل نشسته است، هیچ شخصی نتوانسته آن را جا به جا کند. این غول آهنی امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری کیش تبدیل شده است. و در زمانی که غروب خورشید چشم نواز دریای خلج فارس میشود، کشتی یونانی نیز یکی از سوژه های بی نظیر برای عکاسان است تا این لحظات زیبا را ثبت کنند.

برخی از دوستداران جاذبه توریستی نیز تلاش کردند تا درون kashti yonani kish را تبدیل به اکوسیستمی جدید کنند و از داخل این کشتی نیز استفاده کنند. اما از آنجایی که آب دریای خلیج فارس به شدت شور است و باعث پوسیدگی های شدید در فلزات کشتی شده است و امکان ایجاد این اکوسیستم وجود ندارد زیرا ممکن است قسمت هایی از آن بریزد. به همین علت ورود به داخل کشتی ممنوع شده است.

از طرفی دیگر چون اجزای کشتی یونانی قابل جداسازی و یا فروش نبوده است و خود آن را نیز نمی توانستند جا به جا و یا منتقل کنند بنابرین آن منظقه را به منطقه ای گردشگری تبدیل کردند. امکانات و زیر ساخت هایی مانند شتر سواری، رستوران های با کیفیت، کافه ها، آلاچیق های بزرگی در اطراف کشتی فراهم کرده اند که باعث پیشرفت منطقه شده است.

بازسازی کشتی

هرسالی که از زمان به گل نشستن این کشتی زیبا می گذرد ، این کشتی بیشتر دچار فرسایش میشود و بیشتر درون آب دریا فرو می رود. در طول این مدتی که کشتی در سواحل کیش به گل نشسته است، قسمت پشتی کشتی یونانی در حال ریختن است و چند سالی است که درحال تکه تکه شدن و فرو رفتن در آب است.

در واقع مشخص نیست که چندین سال بعد اثری از کشتی یونانی در دریای کیش وجود داشته باشد زیرا همواره در حال فرو ریختگی و از بین رفتن است. همچنین مشخص نیست که گردشگران عزیز تا چند سال دیگر میتوانند در کنار این کشتی غول پیکر ثبت لحظات کنند و از غروب زیبای خورشید عکاسی کنند. kashti yonani kish

برای بازسازی کشتی نیز اقداماتی مانند جلسات متعدد با دانشگاه شریف صورت گرفته است. اما با برآورد هایی که دانشگاه شریف انجام داده است مشخص شه است که مرمت و بازسازی کشتی هزینه های زیادی را در پی خواهد داشت و از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود. به همین دلیل دیگر امیدی به باقی ماندن کشتی یونانی وجود ندارد.

در واقع باید این حقیقت را پذیرفت که طی چند سال آینده این جاذبه گردشگری در آب فرو می رود و یکی از نماد های جزیره کیش از بین خواهد رفت. با این وجود برخی از طرفداران kashti yonani kish مشتاق هستند که تا قبل از این که کشتی در آب فرو رود و از بین رود‌ ، از داخل آن بازدید کنند.

در آخر

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، در مورد کشتی یونانی ( Greek Ship Kish )، یا سایر دیدنی های این جزیره و یا مشاهدۀ اطلاعات هتل های کیش ، هتل های داخلی ، به سایر قسمت های سایت، مراجعه نمائید. همچنین می توانید برای خرید تور کیش با ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید.

کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish
کشتی یونانی Greek Ship Kish

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل آریا کلاروس بیچ اند اسپا ریزورت
نوشتهٔ بعدی
موزه جواهرات تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید