معبد دیدیما کوش آداسی   Didyma kusadasi

این مطب در مورد معبد دیدیما کوش آداسی با نام لاتین didyma kusadasi از جاذبه های گردشگری کوش آداسی می باشد. معبد دیدیما در شهر کوش آداسی از منطقۀ آیدین از کشور ترکیه قرار گرفته است. باید بدانید که دیدیما، یک شهر باستانی نیست. بلکه یک معبد یا عبادتگاه بوده است.

این معبد بعنوان بخشی از معبد آپولو، در دوران باستان، به مدت صدسال تحت ادارۀ یک خانوادۀ قدرتمند بود. از آن زمان معبد دیدیما کوش آداسی شهرتی برای خود بدست آورد که تا امروز نیز پابرجاست. امروزه بقایای نسبتا سالمی از این معبد به جا مانده است که حقیقتا دیدینی است.

دوران طلایی معبد دیدیما ، در قرن ششم پیش از میلاد آغاز شده است. طبق اسناد در قرن چهارم پیش از میلاد ، به دست ایرانیان ویران شده. در زمان اسکندر مجدد بازسازی شده که آنچه امروزه باقی مانده است. از زمان او باقی مانده است.

در همان دوران ها یعنی در قرنهای ششم تا چهارم پیش از میلاد، ساختمانهای آن بسیار گسترش یافت. در قرن سوم پیش از میلاد نیز، این معبد ، رو به افول گذارد. در قرن چهارم میلادی، این معبد بعنوان معبد مسیحیان معرفی شد. در قرنهای پنجم و ششم نیز ، به کلیسا تبدیل شد.

didyma kusadasi
didyma kusadasi

بیشتر بدانید

معبد دیدیما کوش آداسی ، در دوره های مختلف ، در حال ساخت و گسترش بوده است. برنامه برای ساخت آن در طی سالیان ادامه داشته است و طرح آن بصورت مسقف بود است. اما طرح کلی آن ، هیچگاه تکمیل نشد. بارها نیز به دلیل حمله ها و یا زلزله ویران شد. و امروزه تنها بقایای آن بر جای مانده است.

در دورانهایی نیز ، این معبد مرمت شده و در زمانهایی نیز ، بر اساس مذهب رایج ، کاربری آن تغییر کرده است. مثلا در قرن ششم میلادی، کلیسایی به سبک بیزانسی در آن ساخته شده است. و از معبد به کلیسا تبدیل شده است. البته در دوران رونق آن ، این معبد بعنوان بزرگترین و شاخص ترین معبد یونانی در خاک کشور ترکیه محسوب می شده است.

البته امروزه، آنچه از ویرانه های didyma kusadasi به نظر می رسد ، این است که نشانگر معبدی از دوران پیش از مسیحیت می باشد. در دورانهایی که یونان مرکز علم و تکنولوژی دوران خود بود، این معبد بعنوان یکی از معابد یونانی، شهرت جهانی داشت.

معید دیدیما ، باعث شده بود، بندر پاناموس ، که در فاصلۀ کمی از آن قرار داشت مورد توجه قرار بگیرد. و دلیلش این بود که مردم دوست داشتند در کنار معبد و کاهنان آن، زندگی را بیاموزند و آینده را بنا کنند. پس از جنگ لید، کاهنان بسیاری از معبد فرار کردند و بسیاری نیز کشته شدند. این امر موجب شد که تا زمان قدرت گرفتن روم، این معبد اهمیت خود را از دست بدهد.

موقعیت و شرایط

معبد دیدیما کوش آداسی ، در مرکز شهر آیدا قرار گرفته است. شهر آیدا در سال 91 میلادی بعنوان شهرستان معرفی شد. این شهر ، یک شبه جزیره است. شبه جزیره ای که در شرق آن شهر و ساختمانهایش قرار گرفته است. در غرب و جنوب آن دریای اژه، و در شمال آن دریاچۀ بافا و رودخانۀ مندرس قرار دارد.

مساحت شهر بیش از 400 کیلومتر مربع است و در مرکز آن معبد دیدیما قرار گرفته است. معبدی که زمانی ، مرکز کارهای مذهبی زمان خود بوده. جایی که مرکز وحی ، دانش ، پیشگویی و سایر امور مرتبط با اعتقادات زمان خود بوده است. اما امروزه از آن ، فقط بقایای سازه ها و البته ستونهای قول پیکرش باقی مانده است.

این معبد که از جاذبه های گردشگری کوش آداسی می باشد، در فاصلۀ 70 کیلومتری کوش آداسی و 110 کیلومتری بدروم قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی معبد ، و نزدیکی آن به سایر آثار بجا مانده از دورانهای کهن ، باعث توجه بیشتر به آن شده است.

سایر آثار کهن و بناهای قدیمی ، در فاصلۀ کمی از آن قرار گرفته اند. به همین جهت ، زمانیکه برای دیدن آن می روید، می توانید در برنامۀ روزانۀ خود، بازدید از سایر ابنیۀ تاریخی را نیز بگنجانید.

دیدیما کوش آداسی
دیدیما کوش آداسی

توضیحات

همانطور که گفته شد، موقعیت این معبد به گونه ای است که زمانیکه به تماشای آن می روید. می توانید در کنار آن و در فاصلۀ کمی از آن ، آثار تاریخی دیگری را ببینید. علاوه بر آن، معبد در جایی واقع شده از لحاظ جاذبه های طبیعی نیز ، برایتان جذاب خواهد بود.

منطقۀ ساحلی آن ، ساحلی به طول نود کیلومتر است که در امتداد آن شبه جزیره هایی قرار گرفته است. در این ساحل شاید ده ها شبه جزیره وجود دارد. معبد دیدیما ، در یکی از شبه جزیره های اطراف حلیج گولوک ( Güllük ) قرار دارد. این شبه جزیره در کنار خلیج بافا قرار دارد. خلیجی که به دلیل انباشت آبرفت رودخانه به دریاچه تبدیل شده است.

این خلیج ها در یکی از معروفترین سواحل منطقۀ کوش آداسی با نام ساحل آلتین کوم ( Altınkum ) قرار گرفته که هتل های بسیاری نیز در این ساحل قرار گرفته است. همچنین در پانزده کیلومتری معبد دیدیما، منطقه ای ساحلی قرار دارد. منطقه ای که طبیعتی بی نظیر دارد. طبیعتی بی نظیر از تلاقی ساحل و دریا با جنگل.

تاریخ و تمدن منطقه

از لحاظ تاریخی ، اولین آثار تمدن در این منطقه در دوران نوسنگی شکل گرفته است. حدود 8 هزار سال پیش از میلاد. در دورانهای مختلف تاریخ بشر ، تمدنها و حکومتهای مختلف بر آن حکمرانی کردند و آنرا شکل دادند. با توجه به اینکه این منطقه بعنوان مکانی مقدس و مذهبی شناخته می شده است. همواره مورد توجه حکومتهای مهاجم بوده است.

هر زمان به این کشور حمله ای می شده ، این شهر جزو اولویت های تهاجم و تسخیر بوده است. این مکان مقدس توسط لیکی ها، پارسها ، سلوکی ها ، آتالیدها، رومی ها ، توسط حکومت بیزانس در جنگ صلیبی اول و در نهایت توسط ترکان اشغال شد.

پس از تمام این دست به دست شدنها، این معبد مقدس در قرن 14 میلادی در یک زلزله، ویران شد. معبد در کنار روستایی کوچک در کنار خود با نام یروندا ( Yeronda ) ، تا زمان جمهوری امروزی در ترکیه حیات خود را ادامه داد.

در شمال شرقی این روستا یک شهر کوچک با حدود 12 خانوار وجود داشت. این شهرک پس از جنگ استقلال ترکیه در سال 1922 خالی از سکنه شد. تا اینکه دو سال بعد، مهاجران ترکی که از بالکان آمده بودند ، در این شهر مستقر شدند.

این منطقه تا سال 1967 همچنان روستا بود و با تاسیس شهرداری در سال بعد از آن، به شهر تبدیل شد. در دهه 80 میلادی با گسترش صنعت گردشگری، این منطقه به سرعت پیشرفت کرد و در سال 1 میلادی به استان تبدیل شد. در سال 97 میلادی نیز نام آن به دلیل تشابه اسمی که وجود داشت به دیدیم تغییر یافت.

didyma kusadasi
دیدیما کوش آداسی
چهره های سرشناس

این منطقه به دلیل وجود معبد ، همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته، مرکز توجه بسیاری از افراد مشهور و سرشناس دوران خود بوده است. ویرانه های کهن که از آن دوران به جا مانده است، بیانگر وجود افراد و حکومتهای قدرتمند در این منطقه بوده است.

تابلس یکی از 7 دانشمند دوران باستان، هکایتوس فیلسوف و مورخ ،هیپوداموس معمار و شهر ساز ، همه در در میلوتئوس ( Miletus ) که در 20 کیلومتری دیدیما قرار دارد زندگی می کرده اند. شهر میلوتئوس زمانی که تاسیس شد، در کنار دریا بود اما امروزه، به دلیل انباشت آبرفت رودخانه مندرس ، از دریا فاصله گرفته و در دشتی آبرفتی قرار گرفته است.

امروزه این منطقه و بناها و آثار کهن بعنوان جاذبه های گردشگری ترکیه ، گردشگران بسیاری را جذب خود می کنند.

جغرافیا و آب و هوا

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای این منطقه باعث شده تا این منطقه، یکی از دو جایی باشد که برای بیماری آسم مناسب است. دلیل این امر تمیزی هوا و پایین بودن رطوبت هواست. گرچه این منطقه ساحلی است ، اما رطوبت پایین هوا باعث شده این منطقه، آب و هوای خاص و منحصر به فردی داشته باشد.

didyma kusadasi در منطقه ای ساحلی به طول 90 کیلومتر واقع شده است. منطقه ای با آب و هوای گرم ، که رطوبت کم هوا، نه تنها این گرما را مطبوع کرده است. بلکه حتی در تابستان نیز می توانید به آب و هوای دلپذیر آن پناه ببرید.

 آب و هوای منطقه اصطلاحا مدیترانه ای نامیده می شود. تابستانهای گرم و مطبوع و زمستانهای معتدل از خصوصیات آب و هوای این منطقه است. کشاورزی انواع تره بار و کشت میوه نیز در این منطقه رونق دارد.

این خصوصیات همواره در طی سالیان باعث رونق این منطقه بوده و همچنین وجود اماکنی مانند معبد دیدیما کوش آداسی بر این رونق افزوده است.

آخرین نکات

در مورد نام معبد دیدیما کوش آداسی باید بدانید برخلاف تصور رایج در اروپا، که منشاء تمام تمدنها را تمدن یونان می دانند. هرگز معبد دیدیما منشاء یونانی نداشته است. همچنین نام آن نیز از زبان آناتولی گرفته شده است.

حال اگر به کوش آداسی سفر کردید ، حتما به معبد دیدیما سری بزنید. از بناهای اطراف آن نیز دیدن کنید. از طبیعت زیبا و ساحل چشم نواز آن لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معبد دیدیما کوش آداسی ( didyma kusadasi ) ، به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای کوش آداسی و تورهای ترکیه با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های 33 و 26712731 تماس بگیرید.

دیدیما کوش آداسی
دیدیما کوش آداسی
دیدیما کوش آداسی
دیدیما کوش آداسی
didyma kusadasi
دیدیما کوش آداسی
didyma kusadasi
didyma kusadasi
didyma kusadasi
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
معبد دیدیما کوش آداسی
دیدیما کوش آداسی

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
برج ساعت آنتالیا
نوشتهٔ بعدی
هتل لانگ بیچ ریزورت آلانیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید