باغ نارنجستان قوام شیراز     Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz

باغ نارنجستان قوام شیرازBagh Narenjestan Ghavam Shiraz ) یا باغ قوام شیراز یا باغ موزه نارنجستان قوام شیراز یا باغ قوام الملک شیراز یکی از دلنواز ترین و معروف ترین باغ های ایران بوده و جزو جاذبه های توریستی شیراز می باشد. در خیابان لطفعلی خان زند شیراز می توانید به بازدید دیدنی های بسیاری بروید. که هر یک از جذابیت های خاص خود برخوردار است. این باغ یکی از منحصر بفردترین جاذبه های گردشگری ایران می باشد. که یادگاری به جا مانده از دوره قاجار است.

این باغ هنوز در بین عموم مردم به باغ قوام معروف می باشد. اما به دلیل نام بنایی که در باغ واقع شده است به باغ نارنجستان قوام شیراز شهرت پیدا کرده است. همچنین لازم به ذکر است که این باغ در قسمت انتهایی و شرقی بخش قدیمی شهر قرار گرفته. که در دوران قدیم دروازه دولت، دروازه منذر و محله درب شیخ در آن جا قرار داشتند.

در این باغ فوق العاده هفت هنر ایرانی به نمایش گذاشته شده است. که این هنرها عبارتند از گچ بری، آینه کاری، نقاشی سنتی، حجاری، آجرکاری، منبت کاری و معرق کاری. که باعث چشمگیر شدن فضای داخلی باغ شده اند. نام این باغ در اردیبهشت ماه 1353 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

خاندان قوام در دوران قاجار از خانواده های مقتدر به شمار می رفتند. که برای چند دوره حکومت فارس را در دست داشتند. این خاندان در محله ای به نام بالا کفت در شیراز زندگی می کردند. همچنین بسیاری از جاذبه های و اماکن دیدنی شیراز توسط آن ها ساخته شده و یا مورد مرمت قرار گرفته است. باغ نارنجستان قوام، باغ دلگشا و باغ عفیف آباد از بنای های ساخته شده توسط این خاندان به شمار می رود.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز   Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz

تاریخچه

در ادامه اطلاعاتی را درباره تاریخچه باغ نارنجستان قوام شیراز در اختیار شما قرار خواهیم داد. براساس اسناد به دست آمده ابراهیم خان کلانتر اعتماد الدوله شیرازی که از بزرگان شیراز در آن دوران بوده است به لطفعلی خان زند خیانت می کند. که این اقدام او باعث می شود محمد خان قاجار به آسانی بر جنوب کشور تسلط یابد. او با از بین بردن حکومت زندیه سلطنت خود را گسترده تر کرد.

آقا محمد خان به منظور تشکر از کلانتر حاکمیت شهر شیراز را به او واگذار کرد. کلانتر تا زمان سلطنت فتحعلی شاه حاکم شیراز بود. تا اینکه اطرافیان شاه باعث بدبینی شاه نسبت به کلانتر شدند. در آن موقعی هم فتحعلی شاه دستور قتل حاج ابراهیم و خانواده اش را صادر کرد. یکی از پسران حاج ابراهیم به نام علی اکبر دارای بیماری سل بود که از این بیماری جان سالم به در برد.

فتحعلی شاه در یکی از سفرهای خود به شیراز با علی اکبر دیدار می کند. علی اکبر ماجرای از بین رفتن حکومت زندیه و کشته شدن خانواده اش را برای او بازگو می کند. شاه هم که از کار خود پشیمان بود به او لقب قوام الملک را داده و به این ترتیب علی اکبر خان قوام الملک اول والی شیراز شد.

شما عزیزان می توانید به منظور خرید تورهای شیراز و دیگر تورهای ایران با ما در تماس باشید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتل های شیراز و دیگر هتل های ایران به بخش هتل ها در سایت مراجعه کنید.

Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
باغ نارنجستان قوام شیراز   Bagh Naranjestan Ghavam Shiraz

در ادامه

بعد از اینکه قوام الملک اول فوت شد پسر او به نام علی محمد خان قوام الملک دوم ساخت خانه ای به نام خانه قوام الملک را در باغ نارنجستان قوام شیراز شروع کرد. اما این خانه قبل از فوت او به پایان نرسید. ساخت خانه تا سال 1261 شمسی توسط محمد رضا خان قوام الملک سوم به پایان رسید. در آن دوران ساختمان نارنجستان دارای 940 مترمربع مساحت بود. که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود. همچنین این خانه در زمینی به مساحت 3500 مترمربع ساخته شده بود.

بیرونی نام دیگر باغ و عمارت در دوران قاجار به شمار می رفت. که اموری نظیر تجارت، تشریفات، پذیرایی، استراحت و برگزاری جشن ها در آن انجام می شد. محل زندگی خانواده قوام در خانه زینت الملک که در حال حاضز در بخش غربی این مجموعه قرار دارد بود. به همین دلیل به آن اندرونی نیز می گفتند. یک کوچه بین بیرونی و اندرونی قرار داشت و این دو قسمت از طریق تونلی در زیر زمین به یکدیگر راه داشتند.

دلیل مشهور بودن اندرونی به زینت الملک زندگی کردن زینت الملک قوامی بود. زینت الملک دختر حبیب الله خان قوام الملک چهارم و خواهر ابراهیم خان قوام الملک پنجم بود. بعد از فوت زینت الملک این خانه به دست عبدالله خان قوامی افتاد که او این خانه را برای تاسیس یک موزه فروخت. در خانه در نزدیکی باغ قرار گرفته و موزه مشاهیر در آن برپا می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و دیگر جاذبه های گردشگری ایران به بخش جاذبه ها در سایت مراجعه کنید. همچنین می توانید برای راهنمایی بیشتر در مورد هتل های ایران و تورهای ایران با همکاران ما در تماس باشید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz

تاریخ ساخت و سرنوشت خانه

باغ نارنجستان قوام شیراز در سال های 1257 تا 1267 در دوره ناصر الدین شاه قاجار ساخته شد. البته لازم به ذکر است که تاریخ دقیقی از ساخت این بنا در دست نمی باشد. یک کتیبه در این باغ وجود دارد که در اتاق آینه کاری بخش غربی قرار گرفته است. بر روی این کتیبه تاریخ 1302 قمری حک شده از آن جایی که معمولا آینه کاری بناها در پایان کار انجام می شود. برخی معتقدند این تاریخ نشان دهنده تاریخ پایان ساخت باغ است.

باغ قوام الملک شیراز خانه ای شخصی به شمار می رفته که از محمدرضا خان قوام ‌الملک سوم به پسر او حبیب‌الله خان قوام‌ الملک چهارم رسید. پس از اینکه حبیب‌الله خان قوام‌ الملک چهارم فوت می کنند. باغ قوام به پسر او ابراهیم خان قوام‌ الملک پنجم به ارث می رسد. با گذر زمان این باغ به دلیل وجود درختان نارنج فراوان به باغ نارنجستان قوام شیراز معروف شد. تغییراتی به دست ابراهیم قوام در ساختمان باغ ایجاد شد. سرانجام این باغ در سال 1345 شمسی به منظور انجام فعالیت های هنری و فرهنگی به دانشگاه شیراز هدیه داده شد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این جاذبه، و سایر دیدنی های شیراز و ایران و همچنین برای خرید تورهای شیراز و رزرو هتل های شیراز با ما همراه باشید.

Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
پنجره های شیشه رنگی باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz

بیشتر بدانید

باغ نارنجستان قوام شیراز از ابراهیم خان به نوه او شهرام رسید. شهرام این باغ را به موسسه آسیایی دانشگاه پهلوی هدیه داد. دانشگاه هم این باغ را در سال های 1348 تا 1358 در اختیار یک موسسه آسیایی که سرپرستی آن را یک ایران شناس معروف آمریکایی به نام آرتور آبراهام پوپ به عهده داشت گذاشت. در دوران انقلاب آسیب هایی به این باغ وارد شد به طوری که ایوان شرقی آن به دلیل آتش سوزی از بین رفت.

در حال حاضر کتابخانه ای در باغ موزه قوام الملک شیراز قرار دارد که در آن کتاب های هدیه شده پروفسور پوپ به دانشگاه در آن قرار گرفته است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز و رزرو هتل های شیراز با همکاران و مشاوران ما در تماس باشید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگر تورهای ایران و هتل های ایران به بخش تورها و هتل ها در سایت مراجعه نمایید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
قسمت های مختلف

باغ نارنجستان قوام شیراز به سبک دوره قاجار ساخته شده اما در معماری آن از سبک دوره زندیه بهره گرفته شده است. ابتدایی ترین قسمت باغ ورودی آن می باشد که در قسمت جنوبی قرار گرفته است. جنس در ورودی از چوب ساج بوده که با منبت کاری هایی منحصر بفرد بسیار چشمگیر شده است. بالای در ورودی به آجرکاری زیبایی مزین می باشد. همچنین کتیبه ای از جنس مرمر به رنگ سرخ که بر روی آن آیات قرآنی نقش بسته بر بالای سر در قرار گرفته است.

ساختمان های باغ در سه بخش شمالی، شرقی و جنوبی قرار گرفته اند. همچنین 21 طاق نما یا ایوان در حیاط باغ به چشم می خورد. عمارت اصلی باغ که دارای دو طبقه و یک زیر زمین می باشد در بخش شمالی واقع شده است. این عمارت بزرگ دارای 20 اتاق می باشد که همه آن ها بجز بخش شرقی به یکدیگر راه دارند.

منحصر بفردترین بخش عمارت، ایوان بزرگ آن می باشد که مشرف به حوض بوده و توسط دو ستون سنگی زیبا و خیره کننده ایستاده است. این ایوان دو ستونی از زیباترین ایوان های عصر قاجار محسوب می شده که نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. بر دیوار ها و سقف های این عمارت نقاشی های زیبا و بی نظیری طراحی شده که زیبایی آن ها دو برابر کرده است.

شما عزیزان می توانید به منظور خرید تورهای شیراز و رزرو هتل های شیراز با همکاران ما در تماس باشید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری ایران با ما همراه باشید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
آینه کاری های باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
دیگر قسمت ها

در این بخش به دیگر قسمتهای باغ نارنجستان قوام شیراز می پردازیم. دو راه پله در دو طرف ایوان بزرگ قرار گرفته است. که اگر از آن ها بالا بروید به دو بهار خواب می رسید. که هر یک از آن ها دارای چشم اندازی زیبا و چشمگیر رو به باغ هستند. در هر طرف یک اتاق و یک سالن به چشم می خورد. در ایم قسمت هم باز پله هایی تعبیه شده که شما می توانید با استفاده از آن ها به طبقه بالا بروید.

به اتاق اطلی کنار ایوان که وارد شوید محو آینه کاری های آن خواهید شد. این قسمت به تالار آینه یا شاه نشین معروف است. در مقابل ایوان شاه نشین اتاق هایی قرار گرفته اند که محل اقامت حاکمان وقت بوده است. در بخش فوقانی آن ها هم چهار اتاق توجه شما را به خود جلب می کند. که دو تا از آن ها عقب تر از دو اتاق دیگر می باشد. لازم به ذکر است که این اتاق ها برای اقامت میهمانان مورد استفاده بوده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین و منحصر بفردترین هتل های شیراز با همکاران ما در تماس باشید. همچنین برای کسب اطلاعات مفید تر در مورد جاذبه های توریستی شیراز در ادامه با ما همراه باشید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
درختان باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
ضلع شرقی و جنوبی

در باغ نارنجستان قوام شیراز یک حیاط کوچک و تعدادی اتاق برای اقامت خدمه وجود داشت. حوضی کوچک در حیاط آشپزخانه قرار گرفته بود که در میانه آن فواره ای زیبا به چشم می خورد. در بخش جنوبی حیاط آشپزخانه نیز ستونی سنگی قرار گرفته بود. در بخش جنوبی باغ دو راهرو واقع شده است. که در دو طرف آن ها دو ایوان با چهار ستون چوبی ساخته شده بود. بر روی این ستون های چوبی کنده کاری های زیبایی به چشم می خورد.

همچنین ایوان ها دارای پنج پنجره سنگی بودند که نور خورشید را به درون اتاق ها انتقال می دادند. در دو طرف عمارت 6 اتاق قرار دارد که در مقابل آن ها ایوانی بزرگی ساخته شده است. در قسمت شرقی باغ ایوانی وجود دارد که سقف آن به آینه کاری مزین شده است. این ایوان در دوران انقلاب دچار آتش سوزی شد که به دلیل شدید بودن آسیب وارد شده قابل مرمت نمی باشد.

در بخش شرقی عمارت مکتب خانه ای قرار دارد که از بناهای مجموعه قوام به شمار می رود. ورودی این ساختمان به سمت شمال بوده و در قسمت جنوبی آن آشپزخانه قوام واقع شده است. همچنین در دوره ای بخش شمالی و غربی آشپزخانه مکتب خانه قوام قرار داشت. که در طی زمان چند خانواده در آن اقامت گزیدند. و آن جا را محلی برای عرق گیری تبدیل کردند به همین دلیل به خانه عرقی ها معروف شد.

برای رزرو هتل های شیراز و تورهای شیراز با مشاوران ما در تماس باشید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز به بخش جاذبه ها در سایت مراجعه کنید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
سایر بخش ها

حمام گچینه یکی دیگر از بخش های باغ نارنجستان قوام شیراز به شمار می رود. که در سال 1300 شمسی ساخته شد. همچنین این حمام در بین 5 حمام معروف و قدیمی شیراز نظیر حمام ارگ شیراز قرار گرفته است. این بنا هم مانند دیگر بناها جزو مجموعه قوام به شمار می رود.

در بخش غربی باغ زیر اتاق آینه کاری زیر زمین رار گرفته است که با آجرهایی زیبا تزئین شده است. در تابستان ها از این زیر زمین به عنوان شاه نشین استفاده می کردند. این زیر زمین دارای چهار ورودی از حیاط می باشد که دو راه آن بسته شده است. زیر زمین به طور قرینه در شمال و جنوب ساخته شده. ایوان شرقی نیز دارای زیر زمینی بود که که از آن به عنوان آشپزخانه استفاده می شد.

در ادامه مطلب به فضای باغ خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هتل های شیراز و جاذبه های توریستی شیراز با ما همراه باشید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
فضای باغ

بین عمارتی که در بخش جنوبی قرار گرفته و عمارت اصلی که در بخش شمالی واقع شده باغ نارنجستان قوام شیراز قرار گرفته است. حصار کشی باغ در دوره قاجار انجام شده که تا به الان به شکل قدیمی خود باقی مانده. محوطه ای که مقابل ساختمان اصلی بنا شده کمی بالاتر از سطح زمین می باشد.

در این محوطه حوضی زیبا و چشمگیر قرار گرفته که تصویر عمارت را به زیبایی بر روی آب درون خود به نمایش در می آورد. همچنین در دو طرف این حوض باغچه هایی فوق العاده طراحی شده است. در این باغ منحصر بفرد درختان نارنج بسیاری کاشته شده. که در فصل بهار عطر دل انگیزی از نارنج را در فضای باغ پخش می کند.

در این باغ چشم نواز و روح انگیز درختان قدیمی و گوناگون دیگری قرار دارند که جلوه ای دیگر به باغ بخشیده اند. همچنین گل های رنگارنگ موجود در باغچه ها رن و بویی دیگر به باغ هدیه کردن اند. به منظور رزرو تورهای شیراز و هتل های شیراز با مشاوران ما در تماس باشید.

Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
موزه باغ نارنجستان قوام شیراز  Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
موزه

قبل تر گفتیم که باغ نارنجستان قوام شیراز در بین سال های 1348 تا 1358 به موسسه آسیایی دانشگاه شیراز اهدا شد. این باغ در مدت ذکر شده تحت سرپرستی ایران شناسی آمریکایی به نام آرتور آبراهام پوپ بود. او اشیا و عتیقه های به دست آمده از پژوهش های خود در ایران را در باغ به نمایش گذاشت. که این کار او شروعی برای شکل گیری یک موزه در باغ بود.

آثاری که در این موزه به نمایش در آمده اند عبارتند از ظروف، سکه ها، تابلو ها و کاشی هایی که هر یک مربوط به دوره های باستانی مختلف می باشند. برخی از این آثار که در موزه به نمایش در آمده اند قدمتی 3000 ساله دارند. علاوه بر این آثار کتاب های اهدایی پروفسور پوپ در کتابخانه باغ نگهداری می شود.

برای کسب اطللاعات بیشتر در مورد جاذبه های توریستی شیراز، خرید تورهای شیراز و رزرو هتل های شیراز با همکاران و مشاوران ما در تماس باشید.

درآخر

آدرس باغ نارنجستان قوام شیراز : شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند ، باغ قوام الملک شیراز .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باغ نارنجستان قوام شیراز به سایت ما مراجعه کنید و همچنین برای رزرو تورهای شیراز و تورهای ایران با همکاران ما در آژانس مسافرتی سیارک شهزاد پارسی و با شماره های ۳۳ و ۲۶۷۱۲۷۳۱ تماس بگیرید.

باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
باغ نارنجستان قوام شیراز
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
Bagh Narenjestan Ghavam Shiraz
باغ نارنجستان قوام شیراز

فرم مشاوره و تماس

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

پست های مرتبط

نوشتهٔ پیشین
هتل نووتل ورد ترید سنتر دبی
نوشتهٔ بعدی
هتل نیلو تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید